Ruszyła przebudowa drogi krajowej nr 4 Machowa - Łańcut

2008-08-07 19:35
mapa
Autor: brak danych

Przebudowa drogi krajowej nr 4 Machowa-Łańcut jest bardzo ważną inwestycją zarówno dla Podkarpacia jak i całej Polski. "Czwórka" jest głównym elementem układu komunikacyjnego kraju, łączącego zachodnią i wschodnią część Polski - od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą. Jest także częścią transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

Cała inwestycja, wraz z budową obwodnicy Ropczyc w ciągu drogi krajowej nr 4 (E40) Jędrzychowice-Korczowa jest początkiem realizacji na Podkarpaciu rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012. W ramach Programu wydatki na zadania inwestycyjne na Podkarpaciu wyniosą ponad 9,5 mld zł.
Wartość przebudowy całego odcinka Machowa-Łańcut to 575 mln zł. Finansowanie zapewnione jest w 15% z budżetu i 85% z funduszy europejskich. Prace rozpoczęły się w sierpniu, a zakończone zostaną w 2010 roku. Zakres prac obejmuje zwiększenie nośności drogi, wzmocnienie obiektów inżynierskich, poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez wprowadzenie zmian w organizacji ruchu oraz wykonanie urządzeń służących ochronie środowiska.

 

Przebudowa drogi krajowej nr 4 na odcinku Machowa-Łańcut podzielona została na 4 odcinki:

Część I. Machowa-Pilzno o długości 7,493 km
Część II. Pilzno-Ropczyce o długości 23, 099 km
Część III. Ropczyce-Klęczany o długości 12,858 km
Część IV. Rzeszów-Łańcut o długości 11,4203 km

Najwcześniej ruszy przebudowa odcinka Pilzno-Ropczyce. 1 lipca Oddział GDDKiA w Rzeszowie podpisał umowę z firmą Skanska SA na realizację tego odcinka. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 278 mln zł.

17 lipca została podpisana umowa na przebudowę odcinka Ropczyce-Klęczany. Kontrakt na kwotę ponad 108 mln zł. GDDKiA podpisała z konsorcjum firm: Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów sp. z o.o. z Rzeszowa i Strabag  sp. z o.o.
Przewidziany czas na wykonanie prac budowlanych dla dwóch odcinków to 18 miesięcy od daty rozpoczęcia robót. Do powyższego okresu nie wlicza się czasu pomiędzy 15 grudnia-15 marca.
Na przełomie lipca i sierpnia dojdzie do podpisania umów na realizację dwóch pozostałych odcinków: Machowa-Pilzno i Rzeszów-Łańcut.
Znani są już wykonawcy - prace na odcinku Machowa - Pilzno będzie prowadził Rejon Budowy Dróg i Mostów z Krosna; na odcinku Rzeszów-Łańcut, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów.

 

sierpień 2008

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej