S6 z dofinansowaniem. Budowa drogi ekspresowej S6. Nowe odcinki, przebieg, aktualności, mapa

S6
Autor: GDDKiA

S6 jest najważniejszą trasą Pomorza. Łączy największe miasta Polski Północnej: Szczecin, Gdańsk, Gdynię, Słupsk, Koszalin oraz polskie porty morskie, od Świnoujścia i Szczecina, do portów Trójmiasta. S6 jest częścią korytarza transportowego, łączącego obwód Kaliningradzki z Europą Zachodnią oraz Litwą – do Kowna i Wilna. Na budowę S6 przeznaczono dodatkowo 9,1 mld zł - podało w środę Ministerstwo Infrastruktury.

Spis treści

  1. S6 - aktualności
  2. Droga ekspresowa S6 − mapa
  3. Budowa odcinka S6 Gdynia-Szemud
  4. Wizualizacja trasy Gdynia-Szemud
  5. Obwodnica Koszalina i Sianowa
  6. Odcinki S6 oddane do użytku

S6 - aktualności

Dofinansowanie w wysokości 9,1 mld zł będzie pochodziło z Krajowego Funduszu Drogowego. Planowane jest wystąpienie o dofinansowanie tej inwestycji ze środków Unii Europejskiej w ramach nowej perspektywy finansowej. Dzięki temu powstaną kolejne odcinki tej trasy: obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, 31,7 km, odc. Lębork - DK 6, 22 km, Koszalin - Słupsk, 46,2 km, Słupsk - Lębork, 49,6 km. Przetargi mają ruszyć jeszcze w tym roku. Trasa ma być gotowa w 2025 roku. Budowa drogi będzie sfinansowana ze środków budżetu państwa, a nie jak pierwotnie zakładano w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. To ma przyśpieszyć realizację inwestycji.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2020 Rząd przyjął uchwałę o zwiększeniu finansów na Program Dróg Krajowych o ponad 21 mld zł. 9, 1 mld przeznaczone zostanie na na S6, pozostałe pieniądze z zostaną wydane na budowę S10 Toruń – Bydgoszcz, trasy S8 Wrocław – Kłodzko i S5 Sobótka – Bolków na Dolnym Śląsku. Pieniądze będą przeznaczane na inwestycje od 2021 do 2025 roku.

Droga ekspresowa S6 − mapa

S6
Autor: GDDKiA S6 - mapa

Budowa odcinka S6 Gdynia-Szemud

Odcinek S2 Gdynia-Szemud to fragment Trasy Kaszubskiej , który będzie miał swój początek za węzłem Szemud, a koniec – za węzłem Gdynia Wielki Kack, na istniejącej obwodnicy Trójmiasta. Na trasie powstaną trzy węzły drogowe: Koleczkowo, Chwaszczyno zespolony z Gdynia Dąbrowa oraz rozbudowany węzeł Gdynia Wielki Kack. Odcinek drogi ekspresowej będzie miał około 20,2 km długości. Trasa będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i pas awaryjnego postoju, a na odcinku Chwaszczyno-Gdynia Wielki Kack oraz na odcinku Obwodnicy Trójmiasta w obrębie węzła Gdynia Wielki Kack – ze względu na natężenia ruchu. Wykonawcą jest firma Pol-Aqua. Budowa tego odcinka trasy S6 pochłonie 817 milionów złotych.

Budowa trasy ekspresowej S6 Szemud-Gdynią podzielona na dwie części:

  • S6 Szemud – Chwaszczyno długości ok. 13,6 km. W ramach tego zadania powstanie węzeł w Koleczkowie oraz miejsca obsługi podróżnych w Kamieniu (dla obu kierunków). W ciągu drogi zaprojektowano 19 obiektów inżynierskich, m.in. most, estakadę, wiadukty i przejście podziemne.
  • S6 Chwaszczyno – Gdynia długości ok. 8,4 km. W ramach tego zadania zostaną wybudowane dwa duże węzły - Chwaszczyno i Gdynia Wielki Kack. Powstanie również 15 obiektów inżynierskich.

Wizualizacja trasy Gdynia-Szemud

Obwodnica Koszalina i Sianowa

Obwodnica Koszalina i Sianowa powstaje w ciągu drogi S6. Droga ominie miejscowości od północy. Budowa trasy trwa od początku 2016 roku. Jednak do dziś droga nie jest gotowa, gdyż pojawiły się poważne problemy z podłożem. Kiedy będzie gotowa obwodnica Koszalina i Sianowa? Czytaj więcej>>

Odcinki S6 oddane do użytku

Kierowcy mogą już korzystać całego ciągu drogi S6 pomiędzy Goleniowem, a Koszalinem długości około 130 km, wraz z częścią obwodnicy Koszalina i Sianowa. W październiku 2019 został udostępniony odcinek od Kołobrzegu do Koszalina długości 44,2 km. Nowa S6 skraca czas przejazdu ze Szczecina do Koszalina o około 40 minut. Od sierpnia 2019 przejezdny jest również odcinek Nowogard-Płoty oraz dwa odcinki łączące Płoty z Kołobrzegiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej