Rozpoczyna się budowa nowego szpitala wojewódzkiego we Wrocławiu

2010-08-19 16:39
Widok od strony południowej
Autor: Biuro Architektoniczne Villart Bogdan Kołtowski Widok Nowego Szpitala Wojewódzkiego od strony południowej

Firma PORR (Polska) wygrała przetarg na budowę pierwszego etapu szpitala wojewódzkiego na wrocławskich Stabłowicach.  Zakres prac będzie obejmował zabezpieczenie wykopu pod fundamenty oraz wykonanie badań archeologicznych. Realizacja obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu oraz wyposażeniem potrwa do końca 2013 roku.

W przetargu złożone zostały cztery oferty, a  wybrana została najtańsza. Cena za wykonanie zamówienia zaproponowana przez PORR (POLSKA) SA to 10,7 mln zł brutto. Jeżeli do dnia 23 sierpnia nie wpłyną odwołania od wyników przetargu, podpisanie umowy z wykonawcą nastąpi w pierwszym tygodniu września br. Podwykonawcą PORR (Polska) w zakresie badań archeologicznych będzie firma Akme Zdzisław Wiśniewski Sp. z o.o. z Wrocławia.

Nowy szpital powstanie w zachodniej część Wrocławia, przy ulicy Kosmonautów, na wysokości osiedla Stabłowice. Znajdzie się w nim 500 łóżek na 14 oddziałach, 20 poradni oraz 10 sal operacyjnych. Do realizacji inwestycji powołana została 2 listopada 2009 r. spółka Nowy Szpital Wojewódzki.

- Spółka została utworzona w celu wybudowania, wyposażenia, utrzymania i użytkowania szpitala wraz infrastrukturą towarzyszącą, w sposób umożliwiający zabezpieczenie i świadczenie usług medycznych na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Po zrealizowaniu inwestycji Spółka utworzy i prowadzić będzie Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej (NZOZ), który będzie realizował świadczenia medyczne w oparciu o zasoby samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej: Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im.T.Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej i Okręgowego Szpitala Kolejowego s.p.z.o.z. - mówi Marta Libner-Zoniuk, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej wygrało w 2009 r. konsorcjum dwóch firm: Villart Bogdan Kołtowski oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Haras Arkadiusz Harasimowicz. Szczegółowe informacje o PROJEKCIE.

Szacunkowy koszt budowy wraz z wyposażeniem to ok. 300 mln zł. Podstawowym źródłem finansowania budowanego szpitala będzie sprzedaż nieruchomości po szpitalu im. J. Babińskiego przy pl. Jana Pawła II we Wrocławiu. Obecnie przygotowywana jest procedura sprzedaży nieruchomości przez Urząd Marszałkowski. Po sprzedaży Urząd Marszałkowski przekaże środki Spółce na realizację inwestycji. W okresie trwania inwestycji, przed sprzedażą w/w nieruchomości Spółka będzie posiłkowała się środkami z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Trwają negocjacje z EBI. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej