Rozpoczęła się budowa nowego stadionu Widzewa Łódź

2015-04-09 17:18
Nowy stadion Widzewa Łódź. Autorami projektu są architekci z Pracowni Architektonicznej Ferdzynowie
Autor: Nowy stadion Widzewa Łódź. AuPracownia Architektoniczna Ferdzynowie Nowy stadion Widzewa Łódź. Autorami projektu są architekci z Pracowni Architektonicznej Ferdzynowie

Przy al. Piłsudskiego w Łodzi powstaje nowy stadion miejski Widzew Łódź. Projektantami nowej inwestycji są architekci z Pracowni Architektonicznej Ferdzynowie. Nad pracami budowlanymi czuwa Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty-Łódź SA.

Budowa nowego stadionu Widzewa Łódź

W kwietniu 2014 Miasto Łódź ogłosiło postępowanie na wybór generalnego wykonawcy nowej inwestycji stadionu Widzewa Łódź. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła spółka Przedsiębiorstwo Robót Mostowych „Mosty-Łódź”. Umowa pomiędzy zamawiającym a wykonawcą została podpisana 24 lipca 2014. Realizacja umowy ma objąć dwie kwestie – wybudowanie stadionu piłkarskiego i uzyskanie pozwolenia na jego użytkowanie oraz przebudowę układu komunikacyjnego na potrzeby obsługi stadionu.

W dniu 24 października 2014 projektant przekazał miastu wielobranżowy projekt stadionu. Kolejnym etapem było uzyskanie pozwolenia na budowę. Termin zakończenia nowej inwestycji to 28 miesięcy od dnia podpisania kontraktu. Obiekt będzie więc gotowy w listopadzie 2016. Po realizacji stadion Widzewa w Łodzi pomieści ponad 18 tys. kibiców (dokładnie 18018 miejsc siedzących).

W lutym 2015 rozpoczął się I etap nowej inwestycji polegający na pracach rozbiórkowych i przygotowawczych. Do tej pory rozebrano już trybuny po starym stadionie oraz zdjęto murawę. Robotnicy rozpoczynają demontaż jupiterów. Szacuje się, że nowa inwestycja pochłonie ponad 137 mln zł, z czego ponad 113 mln zł stanowi koszt wybudowania samego stadionu. Pozostałe 24 mln zł to kwota, która ma pokryć przebudowę układu drogowego i infrastruktury.

Jak będzie wyglądał nowy stadion Widzewa Łódź?

 
Stadion został zaprojektowany nie tylko na potrzeby rozgrywania meczów piłkarskich, ale również meczów rugby oraz organizowania koncertów i dużych imprez masowych – w trybunie północnej zaprojektowano scenę mobilną, która na co dzień stanowić będzie integralną część widowni. Trybuna zachodnia natomiast stanowić będzie tzw. trybunę reprezentacyjną. Składać się będzie z 4 poziomów użytkowych, a pod siedziskami znajdą się m. in. szatnie dla zawodników, młodziaków, gospodarzy, i gości, pomieszczenia dla sędziów i delegatów, siłownia i strefa odnowy biologicznej, pomieszczenia dla służb i biura a także strefa VIP z 24 lożami VIP oraz 8 lóż komentatorskich i 2 studia TV.

W trybunach północnej, południowej i wschodniej zlokalizowane będą wejścia dla widzów, punkty gastronomiczne, powierzchnie komercyjne pod wynajem oraz promenada z widokiem na obszar wokół stadionu. Stadion wyposażony będzie w 2 ekrany LED umieszczone w narożnikach, które widoczne będą dla wszystkich kibiców.Na trybunach nowego Stadionu Widzewa przewidziano również specjalny sektor rodzinny i sektor kibiców gości o pojemności 900 miejsc, zlokalizowany w trybunie północnej. Na widowni jak i w trybunie zachodniej przewidziano również miejsca dla kibiców niepełnosprawnych.

Wokół stadionu zaplanowano 663 stanowiska parkingowe dla samochodów osobowych (w tym 113 miejsc VIP) i 9 stanowisk autobusowych. Wjazd na teren stadionu zorganizowano od ul. Tunelowej i ul. Józefa. Zaprojektowano również wjazd czasowy na czas imprez masowych od Al. Piłsudskiego.
 
Nazwa inwestycji: Nowy stadion Widzewa Łódź
Adres inwestycji: Piłsudskiego 138, Łódź
Inwestor: Miasto Łódź
Autor projektu architektonicznego: Pracownia Architektoniczna Ferdzynowie
Generalny wykonawca: Przedsiębiorstwo Robót Mostowych „Mosty-Łódź” SA
Początek realizacji: luty 2015
Planowane oddanie do użytku: listopad 2016
Koszt inwestycji: ok. 137 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej