Rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie wstrzymana przez rząd. Tak miało wyglądać Centrum Konserwatorsko-Magazynowe

2024-03-04 13:12

Planowana rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie wydawała się już pewna – w 2022 r. pokazano nawet wizualizacje. Jak jednak dowiedziała się eska.pl, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło, że nowe Centrum Konserwatorsko-Magazynowe nie powstanie. Co dalej z planami rozwoju muzeum?

Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania.

Spis treści

  1. Rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie anulowana przez Ministerstwo Kultury
  2. Co dalej z Muzeum Narodowym? Warszawa jeszcze poczeka na modernizację gmachu

Rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie anulowana przez Ministerstwo Kultury

W ramach planowanej od kilku lat rozbudowy Muzeum Narodowego w Warszawie na tyłach obiektu miało powstać nowe Centrum Konserwatorsko-Magazynowe. W parku na Książęcem miał stanąć spory pawilon projektu wrocławskiej pracowni P2PA, który zapowiadano jako miejsce przechowywania bogatych zbiorów muzeum oraz przestrzeń, w której mogliby pracować kustosze. Byłaby to pierwsza od lat rozbudowa przyciasnego już gmachu oraz wstęp do modernizacji całego kompleksu. Wyniki konkursu na koncepcję nowego obiektu zaprezentowano w 2022 r.

– Lokalizacja pawilonu na styku ścisłego centrum i otwartych terenów zieleni stanowi punkt węzłowy w skali miasta – pisali w 2022 r. o swoim projekcie przedstawiciele pracowni P2PA. – Poprzez usunięcie barier i stworzenie nowych powiązań komunikacyjnych możliwe będzie odbudowanie relacji ze skarpą warszawską, terenami Powiśla oraz Wisłą. Zapewni to dobre skomunikowanie parku i da możliwość wytworzenia zewnętrznej przestrzeni o rekreacyjnym charakterze, która pełnić może rolę parkowego wejścia do budynku Muzeum.

Na początku marca 2024 r. serwis eska.pl dowiedział się jednak, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rezygnuje z tej inwestycji. Resort wysłał do władz muzeum list informujący o tym fakcie, jednak szczegóły nie są znane. Nie wiadomo, jaka była przyczyna wstrzymania budowy Centrum Konserwatorsko-Magazynowego, ale można zgadywać, że ma to związek z niedawną zmianą rządu.

Co dalej z Muzeum Narodowym? Warszawa jeszcze poczeka na modernizację gmachu

Niespodziewane wstrzymanie planowanej rozbudowy Muzeum Narodowego w Warszawie rodzi pytanie, co dalej z zamiarem modernizacji gmachu i jego otoczenia. Niestety, na ten moment nie wiadomo, co dalej z rozbudową. Rząd nie ogłosił żadnych nowych planów, choć można się domyślać, że prędzej czy później planowana modernizacja muzeum będzie konieczna.

Wstrzymanie już planowanej rozbudowy będzie zapewne oznaczać konieczność rozpoczęcia całego procesu planowania, projektowania itd. od początku. Na zmiany w muzeum trzeba będzie zatem jeszcze poczekać – nawet gdyby etap przygotowawczy inwestycji rozpoczął się teraz, jakakolwiek ewentualna rozbudowa będzie możliwa najwcześniej za kilka lat.

– Muzeum Narodowe w Warszawie jest jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Powstało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, ale jego siedzibę zbudowano dopiero w latach 1927–1938. Gmach w stylu modernistycznym zaprojektował Tadeusz Tołwiński – można przeczytać na stronie Muzeum Narodowego. – Dziś zbiory Muzeum liczą około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej