Nowe Rondo Dmowskiego w centrum Warszawy ma być gotowe za 6 miesięcy. Jak się zmieni?

2021-08-12 12:05
rondo Dmowskiego przebudowa
Autor: UMW Nowe rondo Dmowskiego ma być gotowe na przełomie 2021 i 2022 roku

Rondo Dmowskiego wkroczyło w fazę realizacji. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą przebudowy ronda Dmowskiego. Zmiany w rejonie ronda to jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy – spójnego programu, który ma uczynić tę część miasta przestrzenią przyjazną dla wszystkich. Jak będzie wyglądało nowe rondo Dmowskiego w Warszawie?

Spis treści

  1. Jest wykonawca nowego ronda Dmowskiego
  2. Kiedy ruszy i zakończy się przebudowa ronda Dmowskiego?
  3. Jakie będzie nowe rondo Dmowskiego?
  4. Nowe ścieżki rowerowe w okolicy ronda Dmowskiego
  5. Film na temat przebudowy ronda Dmowskiego
  6. Gdzie czekają nas zmiany w organizacji ruchu związane z przebudową ronda?

Jest wykonawca nowego ronda Dmowskiego

Za przebudowę ronda Dmowskiego w samym centrum stolicy odpowiadać będzie firma Balzola, która w ubiegłym roku realizowała prace związane z przebudową al. Jana Pawła II i ronda Czterdziestolatka. Koszt inwestycji oszacowano na 11 mln 42 tys. zł brutto.

rodno Dmowskiego Warszawa
Autor: UMW Obecnie rondo Dmowskiego wygląda mało atrakcyjnie. Za pół roku (w styczniu 2022) ma się to zmienić

Kiedy ruszy i zakończy się przebudowa ronda Dmowskiego?

Od podpisania umowy przez Zarząd Dróg Miejskich z wykonawcą - hiszpańską firmą Balzola - będzie miał on na prace budowlane 6 miesięcy. Finalizacja przebudowy ronda u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich planowana jest na przełomie 2021 i 2022 r. Najprawdopodobniej w styczniu 2022.

Jakie będzie nowe rondo Dmowskiego?

Wokół ronda powstaną cztery przejścia dla pieszych z azylami między jezdniami. Wszystkie poprowadzą na przedłużone i poszerzone przystanki tramwajowe (będą miały po 66 m długości), które staną się dostępne dla osób mających trudności w poruszaniu się. Nie będzie już konieczności korzystania z przejść podziemnych, żeby zmienić środek komunikacji, którym się poruszamy. Sygnalizacja świetlna na zebrach będzie podłączona do Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem, a czas „zielonego” będzie na tyle długi, aby piesi mogli przejść przez obydwie jezdnie bez zatrzymywania się. Pomyślano również o wprowadzeniu zmian, które ułatwią przesiadkę z pociągu ze stacji PKP Śródmieście na tramwaj.

Czy w takim razie przejścia podziemne pod rondem Dmowskiego znikną? Otóż nie, bo mieszczą się w nich liczne sklepy i punkty usługowe. Przejście to prowadzi też do wejścia do stacji Metro Centrum. Także wszyscy, którzy są sentymentalnie związani z podziemiami pod rondem Dmowskiego, mogą spać spokojnie. Nie zostaną one zlikwidowane.

Na rondzie i wokół niego zostanie posadzonych ponad 20 tys. roślin. Nasadzone zostaną nowe drzewa (platany, dęby i lipy). Rondo Dmowskiego stanie się miejscem dostępnym. Osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, opiekunowie z maluchami w wózkach wygodnie i bezpiecznie przedostaną się na drugą stronę jezdni, a pasażerowie podróżujący tramwajami nie będą musieli schodzić do podziemi, aby przejść przez jezdnię.

Ponad 20 tys. roślin na rondzie Dmowskiego

Na wyspie ronda Dmowskiego i wokół niej będzie więcej zieleni – posadzonych zostanie ponad 20 tys. roślin. Nowe drzewa (platany, dęby i lipy) pojawią się m.in. na rondzie i na wysepkach przy przystankach tramwajowych. 58 drzew zostanie posadzonych w gruncie, w specjalnych skrzyniach pozwalających na ich łatwe przesadzenie, gdy za kilka lat rozpocznie się przebudowa linii średnicowej. Pojawi się też kilkanaście gatunków krzewów, bylin i innych roślin. Łączna powierzchnia przeznaczona pod nasadzenia to aż 6,6 tys. m².

Nowe ścieżki rowerowe w okolicy ronda Dmowskiego

Zmiany dotyczą nie tylko przejść dla pieszych i zmian w przystankach komunikacji miejskiej, ale również wytyczenia nowych dróg rowerowych, które mają połączyć oddzielone odcinki trasy rowerowej wzdłuż ulicy Marszałkowskiej oraz wypełnić brakujący odcinek aż do Świętokrzyskiej.

Przebudowane zostanie również skrzyżowanie Marszałkowskiej z Nowogrodzką, wzdłuż której rowerzyści zyskają drogę alternatywną a do Alej Jerozolimskich. Zaplanowano także przejazd rowerowy i odcinek drogi rowerowej do ul. Widok.

Ważne

Zmiany w rejonie ronda Dmowskiego to jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy, zapowiedzianego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Program jest konsekwentnie realizowany. Rozpoczęła się już przebudowa tzw. placu Pięciu Rogów i zachodniej strony ul. Marszałkowskiej w rejonie pl. Defilad. Rozpisany też został przetarg na zaprojektowanie przebudowy ul. Marszałkowskiej na odcinkach na południe (do pl. Konstytucji) i na północ (Królewska – pl. Bankowy) od ronda Dmowskiego. Dowiedz się więcej:

Film na temat przebudowy ronda Dmowskiego

Gdzie czekają nas zmiany w organizacji ruchu związane z przebudową ronda?

Od sierpnia 2021, co najmniej do końca roku czekają nas duże zmiany w organizacji ruchu w okolicy ronda Dmowskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej