Rondo Dmowskiego przed wielką przebudową. Kiedy strat i jakie zmiany w organizacji ruchu?

Rondo Dmowskiego
Autor: UM Warszawa Rondo Dmowskiego - wizualizacja ronda, które ma zostać przebudowane w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy

Rondo Dmowskiego w centrum Warszawy czeka remont. To kolejny etap stołecznego projektu - Nowe Centrum Warszawy. Właśnie trwa przetarg na przebudowę ronda Dmowskiego przy warszawskiej Rotundzie. Jak będzie wyglądało nowe rondo Dmowskiego w Warszawie? W artykule film na temat przebudowy ronda.

Spis treści

  1. Przetarg na projekt nowego ronda Dmowskiego
  2. Kiedy ruszy i zakończy się przebudowa ronda Dmowskiego?
  3. Jakie będzie nowe rondo Dmowskiego?
  4. Nowe ścieżki rowerowe w okolicy ronda Dmowskiego
  5. Film na temat przebudowy ronda Dmowskiego
  6. Gdzie czekają nas zmiany w organizacji ruchu związane z przebudową ronda?

Przetarg na projekt nowego ronda Dmowskiego

Osiem ofert wpłynęło w przetargu na przebudowę ronda Dmowskiego w Warszawie. Mieszczą się one w przedziale od 11 do prawie 15 mln zł brutto. Firmy, które wzięły udział w przetargu to, m.in. Strabag Polska, Planeta, Rokom, Adrog czy Mabau. Większość ofert mieści się w ramach budżetu. Zanim zostanie wybrany wykonawca nadesłane oferty muszą zostać sprawdzone pod kątem formalnym.

Kiedy ruszy i zakończy się przebudowa ronda Dmowskiego?

Miasto chce aby przebudowa ronda Dmowskiego zakończyła się jeszcze w tym roku. Wykonawca będzie miał na prace budowlane 6 miesięcy od momentu podpisania umowy, co oznacza, że przebudowa powinna ruszyć w czerwcu 2021.

Reasumując, prace budowlane ruszą niebawem, dlatego przez kolejne kilka miesięcy należy liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu w centrum Warszawy. Jest też szansa, że do końca 2021 roku możemy mieć całkiem nowe Rondo Dmowskiego. 

Jakie będzie nowe rondo Dmowskiego?

Wokół ronda powstaną cztery przejścia dla pieszych z azylami między jezdniami. Wszystkie poprowadzą na przedłużone i poszerzone przystanki tramwajowe (będą miały po 66 m długości), które staną się dostępne dla osób mających trudności w poruszaniu się. Nie będzie już konieczności korzystania z przejść podziemnych, żeby zmienić środek komunikacji, którym się poruszamy. Sygnalizacja świetlna na zebrach będzie podłączona do Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem, a czas „zielonego” będzie na tyle długi, aby piesi mogli przejść przez obydwie jezdnie bez zatrzymywania się. Pomyślano również o wprowadzeniu zmian, które ułatwią przesiadkę z pociągu ze stacji PKP Śródmieście na tramwaj.

Czy w takim razie przejścia podziemne pod rondem Dmowskiego znikną? Otóż nie, bo mieszczą się w nich liczne sklepy i punkty usługowe. Przejście to prowadzi też do wejścia do stacji Metro Centrum. Także wszyscy, którzy są sentymentalnie związani z podziemiami pod rondem Dmowskiego, mogą spać spokojnie. Nie zostaną one zlikwidowane.

Na rondzie i wokół niego zostanie posadzonych ponad 20 tys. roślin. Nasadzone zostaną nowe drzewa (platany, dęby i lipy). Rondo Dmowskiego stanie się miejscem dostępnym. Osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, opiekunowie z maluchami w wózkach wygodnie i bezpiecznie przedostaną się na drugą stronę jezdni, a pasażerowie podróżujący tramwajami nie będą musieli schodzić do podziemi, aby przejść przez jezdnię.

Nowe ścieżki rowerowe w okolicy ronda Dmowskiego

Zmiany dotyczą nie tylko przejść dla pieszych i zmian w przystankach komunikacji miejskiej, ale również wytyczenia nowych dróg rowerowych, które mają połączyć oddzielone odcinki trasy rowerowej wzdłuż ulicy Marszałkowskiej oraz wypełnić brakujący odcinek aż do Świętokrzyskiej.

Przebudowane zostanie również skrzyżowanie Marszałkowskiej z Nowogrodzką, wzdłuż której rowerzyści zyskają drogę alternatywną a do Alej Jerozolimskich. Zaplanowano także przejazd rowerowy i odcinek drogi rowerowej do ul. Widok.

Ważne

Zmiany w rejonie ronda Dmowskiego to jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy, zapowiedzianego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Program jest konsekwentnie realizowany. Rozpoczęła się już przebudowa tzw. placu Pięciu Rogów i zachodniej strony ul. Marszałkowskiej w rejonie pl. Defilad. Rozpisany też został przetarg na zaprojektowanie przebudowy ul. Marszałkowskiej na odcinkach na południe (do pl. Konstytucji) i na północ (Królewska – pl. Bankowy) od ronda Dmowskiego. Dowiedz się więcej:

Film na temat przebudowy ronda Dmowskiego

Gdzie czekają nas zmiany w organizacji ruchu związane z przebudową ronda?

Od lipca 2021, co najmniej do końca roku czekają nas duże zmiany w organizacji ruchu w okolicy ronda Dmowskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej