Rewaloryzacja Kobierzyc

2007-05-24 13:16
rewaloryzacja Kobierzyc
Autor: brak danych

Kobierzyce przystąpiły do programu rewaloryzacji wsi. Gmina chce się dobrze prezentować - zmienić wygląd domów, stworzyć nowe skwery i place zabaw, alejki spacerowe. Jednym słowem chce być miejscowością idealną.

Lansowane przez Kobierzyce hasło "Gmina sukcesu" można odnieść do ilości inwestycji zlokalizowanych w tej gminie oraz do tego jak prezentuje się, jak wygląda wieś. Jeżeli chodzi o to pierwsze, to faktycznie jest się czym chwalić. W podwrocławskiej gminie zainwestowali m.in.: LG Philips LCD i LG Electronics, IKEA, Cadbury czy Cargill. Natomiast jeżeli chodzi o wygląd jest już gorzej-zniszczone i dziurawe drogi oraz zaniedbane domy nie są najlepszą wizytówką miejscowości.

W celu zmiany wyglądu Kobierzyc, rozpisano konkurs architektoniczny na jej rewaloryzację. Wygrała Pracownia Projektowa Plan z Wrocławia. Teraz miejscowość przejdzie wielką metamorfozę. Została podzielona na 28 obszarów, dla których opracowano szczegółowe zmiany. Plany rewaloryzacji są bardzo precyzyjne. Dokładnie określają rodzaj nawierzchni na ulicach, jakość chodników i ścieżek rowerowych oraz wyposażenie w małą architekturę. Rewaloryzacja obejmuje m.in.: stworzenie placu głównego, deptaku , parku z trasami rowerowymi, rolkarskimi, z placami zabaw i innymi atrakcjami. Wzdłuż drogi krajowej Wrocław-Kudowa powstanie pas geometrycznych pagórków, które będą stanowić ochronę akustyczną dla wsi. W planach jest wyburzenie niepotrzebnych obiektów oraz rozbudowanie innych. Powstaną nowe usługi skupione w centrum wsi. Pojawią się żółte ścieżki rowerowe, jednakowe lampy, ławki, budki z prasą oraz tablice informacyjne. W ogromnym parku powstanie centrum sportów rodzinnych z jeziorkami , alejkami , szachami terenowymi, polanami gilowymi, boiskami i innymi atrakcjami.

Architekci z pracowni Plan chcą żeby wszystkie domy miały jednolity charakter. Ten pomysł zostanie zapisany w planie zagospodarowania przestrzennego. Rewaloryzacja Kobierzyc planowana jest na 10-15 lat. Jej koszt wyniesie około 20 mln zł. Gmina postara się zdobyć na ten cel pieniądze z Unii Europejskiej.

Program niewątpliwie przyczyni się do uporządkowania przestrzennego miejscowości. Dzięki rewaloryzacji nadana zostanie jednolita tożsamość wizualna wsi. Kobierzyce mają szansę stać się terenem komfortowym dla mieszkańców i odwiedzających, o bogatym wyposażeniu i czytelnym układzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej