Przy Katowice Airport powstaje nowy parking. Do terminalu podwiezie cię elektryczny bus

2024-02-20 11:02

Nowy parking powstaje na terenie Katowice Airport w Pyrzowicach. Pomieści 757 aut. Pasażerów, którzy zostawią auta na parkingu, do terminalu dowiezie elektryczny bus. To nie wszystkie inwestycje, bo trwa też zazielenianie otoczenia lotniska i przetarg na budowę terminalu przeładunkowego z bazą paliw. Nowy parking terenowy będzie w całości oświetlony, monitorowany i wyposażony w nowoczesny system parkingowy.

Spis treści

  1. Nowy parking przy lotnisku w Pyrzowicach
  2. Parkingi przy Katowice Airport
  3. Zazielenianie terenów przy Katowice Airport, projekt LIFE Archiclima
  4. Będzie więcej inwestycji na lotnisku w Pyrzowicach

Nowy parking powstaje przy Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” w Pyrzowicach. Będzie usytuowany nieco dalej od terminali, ale tylko chwilowo, bo niebawem powstanie tu kolejny nowy terminal, co sprawi, że parking będzie całkiem blisko niego.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Nowy parking przy lotnisku w Pyrzowicach

Nowy parking terenowy powstaje przy rondzie,wybudowanym w ramach budowy bezkolizyjnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej 913 z linią kolejową nr 182. Już doskonale widać efekty tej inwestycji. Jak zaznaczają przedstawiciele lotniska, parking będzie w całości oświetlony, monitorowany i wyposażony w nowoczesny system parkingowy. Jego powierzchnia to 2,6 ha.

Nowością będzie bezpłatny transfer, jaki lotnisko zapewni pasażerom, zostawiającym tu swoje pojazdy. Do terminalu zawiezie ich stąd bowiem specjalny, elektryczny lotniskowy bus.

Parking ma być gotowy w połowie 2024 roku, czyli w czerwcu. Budowa ma kosztować 15 mln zł brutto. Głównym wykonawcą jest firma Drogopol sp. z o.o. Nowa infrastruktura spełniać będzie najwyższe standardy związane z ochroną środowiska. Zamontowane urządzenia umożliwią retencjonowanie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, oczyszczanie wód opadowych i roztopowych.

W otoczeniu Katowice Airport przybędzie zieleni. Rozpoczęła się ważna inwestycja

Parkingi przy Katowice Airport

Obecnie na terenie Katowice Airport można korzystać z około 5 tys. miejsc parkingowych. Ponad 2 tys. z nich to parking P1, który znajduje się przed terminalami pasażerskimi. Pozostałe miejsca znajdują się na terenie parkingu P2, z którego najczęściej korzystają podróżujący czarterami. Oczywiście w samych Pyrzowicach, przy lotnisku znajduje się bardzo wiele prywatnych parkingów, z których korzystają pasażerowie odlatujący z Katowice Airport.

Zazielenianie terenów przy Katowice Airport, projekt LIFE Archiclima

Dotąd parkingi lotniskowe były wzorcowym przykładem wszechobecnej betonozy, ale to się właśnie zmienia, bo lotnisko wdraża obecnie program zazieleniania tych powierzchni.

Wszystko to odbywa się w ramach projektu LIFE Archiclima. Powstają zielone klomby na parkingu, przebudowano system odwodnienia, w taki sposób, by rośliny tam posadzone mogły korzystać z wody deszczowej. Pojawi się zielona ściana na szklanej elewacji terminalu i wspomniane ogrody deszczowe. Projekt ma się zakończyć w maju 2024 roku.

Praktycznie już powstały wszystkie rozwiązania systemowe, odwodnienie. Wykonawcy pozostały tylko nasadzenia roślin, które z uwagi na porę roku, nie mogą się odbywać teraz – powiedział nam Piotr Adamczyk, rzecznik Katowice Airport.

Będzie więcej inwestycji na lotnisku w Pyrzowicach

W najbliższych latach Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A., zarządzające lotniskiem, zamierza przeprowadzić jeszcze szereg innych inwestycji, których celem będzie podniesienie standardu infrastruktury z której korzystają pasażerowie, m.in. stopniowo likwidowany będzie parking P2, który zostanie zastąpiony nowym parkingiem, w tym parkingiem wielopoziomowym.

W najbliższych latach, w ramach dużego programu inwestycyjnego, ma tu powstać także m.in. główny terminal pasażerski, który wyposażony będzie w rękawy i połączony tunelem ze stacją kolejową. Rozwijane będą także parkingi, i to nie tylko terenowe, bo w planach jest budowa parkingu wielopoziomowego.

Trwa też postępowanie przetargowe dotyczące budowy multimodalnego węzła przeładunkowego z bazą paliw i bocznicą kolejową. Firmy zainteresowane tą inwestycją mają czas na składanie ofert do 17 stycznia.

Katowice Airport: Powstanie nowy terminal pasażerski. Planują inwestycje za 1,5 mld zł

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej