Katowice Airport - powstanie nowy parking i węzeł przeładunkowy z bazą paliw

2023-10-10 7:26

Przy Międzynarodowym Porcie Lotniczym "Katowice" w Pyrzowicach powstaje ogromny parking. Pomieści 757 aut. To nie jest jedyna inwestycja w tym miejscu, bo niebawem rozpoczyna się tu budowa multimodalnego węzła przeładunkowego z bocznicą kolejową. Jeszcze w tym roku ma być ogłoszony przetarg na wykonawcę tej inwestycji.

Spis treści

  1. Na terenie lotniska w Pyrzowicach powstanie węzeł przeładunkowy z bazą paliw i bocznicą kolejową
  2. Katowice Airport: Budują kolejny parking przy lotnisku
  3. Lotniskowa inwestycja w zgodzie ze środowiskiem

Na terenie lotniska w Pyrzowicach powstanie węzeł przeładunkowy z bazą paliw i bocznicą kolejową

Jeszcze tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na ogromną inwestycję na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego "Katowice" w Pyrzowicach. Mowa o budowie mulitmodalnego węzła przeładunkowego wraz bazą paliw i bocznicą kolejową.

Na tę, wartą prawie 100 mln złotych, inwestycję lotnisko otrzymało unijną dotację, wynoszącą 50 mln zł. Jeśli procedury przetargowe potoczą się sprawnie i nie będzie odwołań, zarządzająca lotniskiem spółka GTL S.A. planuje, że budowa zacznie się jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku. Cały projekt musi się zakończyć do czerwca 2026 roku.

Po co śląskiemu lotnisku taka inwestycja? Dzięki niej możliwy będzie przeładunek towarów, w tym paliwa lotniczego oraz zaopatrywanie w paliwo wszystkich samolotów operujących ze śląskiego lotniska. Bocznica kolejowa ma połączyć lotnisko z Centralną Magistralą Kolejową za pośrednictwem budowanej obecnie linii kolejowej nr 182 Zawiercie - Tarnowskie Góry. Linia ma być gotowa w grudniu tego roku.

Katowice Airport: Budują kolejny parking przy lotnisku

Węzeł przeładunkowy z bocznicą i bazą paliw to duża inwestycja, ale nie jest jedyną, jaka obecnie trwa na Katowice Airport.Kilka miesięcy temu rozpoczęła się tutaj budowa ogromnego parkingu dla pasażerów lotniska. Na powierzchni 2,6 ha powstaje 757 miejsc postojowych.

Parking będzie w całości oświetlony, monitorowany i wyposażony w nowoczesny system parkingowy, zintegrowany z panelem sprzedażowym, dostępnym na stronie internetowej portu. Na nowy parking łatwo będzie można dojechać z nowego ronda, które wraz z nowym układem drogowym przy lotnisku, oddano w tym roku do użytku. Z parkingu do terminalu pasażerowie zostaną dowiezieni lotniskowym elektrycznym busem.

Polecamy: Jakie będzie ekologiczne, zrównoważone budownictwo w Polsce?

Lotniskowa inwestycja w zgodzie ze środowiskiem

Nowa infrastruktura lotniskowa ma spełniać również najwyższe standardy, związane z ochroną środowiska. Zamontowane urządzenia ochrony środowiska umożliwią retencjonowanie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, oczyszczanie wód opadowych i roztopowych.GTL podaje, że wartość inwestycji to około 15 mln zł brutto. Głównym wykonawcą jest firma Drogopol sp. z o.o. Przewidywany termin oddania parkingu do użytku to czerwiec 2024 roku.

Czytaj też: Czy droga ekspresowa S1 będzie szersza?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej