Przebudowa Kanału Regatowego w Parku Śląskim powoli dobiega końca!

2023-10-23 12:34

W Parku Śląskim w Chorzowie dobiega końca modernizacja Kanału Regatowego. Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku. W przyszłym, planowana jest modernizacja otoczenia kanału, sadzenie roślinności. Inwestycja jest warta ponad 17 milionów złotych.

Spis treści

  1. Remont i przebudowa Kanału Regatowego w Parku Śląskim
  2. Kanał Regatowy w Parku Śląskim: Co się zmieni po przebudowie?
  3. Kiedy koniec przebudowy Kanału Regatowego w Parku Śląskim?
  4. Postęp prac na budowie Kanału Regatowego w Chorzowie

Remont i przebudowa Kanału Regatowego w Parku Śląskim

Kanał Regatowy w Parku Śląskim to znany zwłaszcza dla miłośników wodnej rekreacji obiekt. Liczy 550 metrów. Obecnie przechodzi gruntowny remont. Na początku roku podpisano umowę z wykonawcą na modernizację tego obiektu. Wykonuje ją obecnie wrocławskie konsorcjum dwóch firm: PBW Inżynieria i Probudowa. Prace mają się zakończyć w tym kwartale.

Przebudowa Planetarium Śląskiego z tytułem Modernizacja Roku! Zobacz galerię

Kanał Regatowy w Parku Śląskim: Co się zmieni po przebudowie?

Kanał Regatowy powstał jako przedłużenie istniejącego w Parku Śląskim 7- hektarowego Dużego Stawu. To sztuczny zbiornik, który zbudowano z myślą o kajakach, łódkach i rowerkach wodnych. Na środku stawu znajduje się wyspa.

Rewitalizacja Kanału Regatowego zmierza do końca. Zaplanowano ją w dwóch etapach. Pierwszy to remont nadbrzeży, odmulenie kanału oraz wymiana mostków wraz z remontem wyspy. Drugi etap to nasadzenia roślinności oraz rewitalizacja alejek otaczających Kanał Regatowy wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Po zakończeniu inwestycji, do wyspy będą miały również osoby niepełnosprawne. Będzie tam bowiem zamontowana winda.

Cały kanał po przebudowie ma być żeglowny. Dotrzemy nim do Dużego Stawu.

Kiedy koniec przebudowy Kanału Regatowego w Parku Śląskim?

Prace związane z modernizacją Kanału Regatowego zbliżają się powoli do finału.

Przebudowa Kanału Regatowego Ma się zakończyć jeszcze w tym roku – mówi Aneta Miler, rzeczniczka Parku Śląskiego w Chorzowie.

Postęp prac na budowie Kanału Regatowego w Chorzowie

Jak informuje Park Śląski, wykonawca zamontował już niemal wszystkie nowe nabrzeża wykonane z prefabrykatów. To sporo, bo nabrzeża liczą w sumie prawie 3 km długości. Przygotowano już podpory i rusztowania przy kładkach dla pieszych.

Kładki są remontowane na miejscu. Ze stalowych elementów zniknie korozja i zostaną zabezpieczone przed szkodliwymi działaniami niekorzystnych warunków atmosferycznych. Cała konstrukcja zostanie wzmocniona.

Ziemia, którą wykopano zza ścian nabrzeży zostanie uzdatniona i wykorzystana przy dalszych pracach.

Aktualnie teren jest wyrównywany. Kanał Regatowy jest także osuszany na bieżąco, tak aby prace remontowe nie musiały być wstrzymywane.

CZYTAJ TEŻ: CENY MIESZKAŃ W KATOWICACH NA RYNKU WTÓRNYM

To jednak nie będzie koniec tej inwestycji, bo, jak twierdzi rzeczniczka w przyszłym roku odbędzie się kolejne postępowanie dotyczące drugiego etapu przebudowy Kanału Regatowego. Tym razem będzie dotyczyło rewitalizacji całego otoczenia Kanału. Szacuje się, że ten etap zostanie wykonany w przyszłym roku.

Projekt jest realizowany ze środków pochodzących z programu Jessica, a jego wartość to ponad 17 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej