Ceny mieszkań Katowice – rynek wtórny, październik 2023. Tyle zapłacisz dziś za mieszkanie z rynku wtórnego

2023-10-11 8:50
Katowice Spodek
Autor: Anna Dziedzic Ile aktualnie płaci się za mieszkanie z drugiej ręki w Katowicach?

Katowice to stolica aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. To też prężnie rozwijający się rynek wtórny mieszkań. Ile obecnie płaci się za mieszkanie z drugiej ręki w Katowicach? Poznajcie obecne stawki w Katowicach i na Śląsku.

Spis treści

 1. Ceny mieszkań Katowice – rynek wtórny. Rosną czy spadają?
 2. Ceny mieszkań z rynku wtórnego w Katowicach według PKO BP
 3. Ceny mieszkań używanych według porównywarki rankomat.pl
 4. Ceny mieszkań używanych w Katowicach według Otodom Analytics
 5. Ceny mieszkań Katowice, rynek wtórny – przegląd Muratora
 6. Ceny mieszkań z drugiej ręki w województwie śląskim

Ceny mieszkań Katowice – rynek wtórny. Rosną czy spadają?

Dla ludzi kupujących mieszkania w Katowicach, miasto i cały Śląsk nie wydają się tanie, choć stawki są tu z pewnością niższe niż w Warszawie czy Krakowie.

Według analiz Narodowego Banku Polskiego, za mieszkanie z rynku wtórnego w Katowicach płaci się dziś trochę więcej niż w pierwszym kwartale 2023 roku – jednak ceny transakcyjne nie są zbyt wysokie – w II kwartale wyniosły 6 475 zł/m². Wiele zależy jednak od lokalizacji i standardu lokalu i większe okazje wciąż można jeszcze trafić. Rynek wtórny to też różnorodność standardu sprzedawanych mieszkań, więc różnic w cenach jest naprawdę sporo.

Narodowy Bank Polski w swojej analizie na temat rynku mieszkaniowego podkreśla, że na rynkach wtórnych obserwowano wzrosty dynamiki cen nominalnych, szczególnie wysokie we Wrocławiu i 10 innych miastach, wśród których są też i Katowice.

 • Dynamika cen nominalnych na rynku wtórnym kwartał do kwartału w Katowicach wzrosła o 2,5 procent. To więcej niż w tym samym okresie w Warszawie.

Ceny mieszkań z rynku wtórnego w Katowicach według PKO BP

Analitycy Banku PKO BP spodziewają się, że ceny mieszkań będą rosły mocniej w drugiej połowie 2023 roku. Przyczyną takiej prognozy jest przede wszystkim wyraźny spadek oferty w konsekwencji zamrożenia wielu nowych inwestycji deweloperskich w ubiegłym roku, w ślad za obserwowanym wtedy spadkiem popytu. Po stronie popytowej rynku widać z kolei wyraźne symptomy ożywienia.

Wzrost sprzedaży mieszkań to efekt zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych i pojawienia się oczekiwania na obniżki stóp wśród inwestorów. W pierwszym półroczu wzrost sprzedaży dotyczył w większym stopniu - nieco faworyzowanego wśród kupujących inwestycyjnie - rynku pierwotnego. Jednak uruchomienie programu dopłat do rat kredytów podgrzeje zapewne również sprzedaż na rynku wtórnym. Obserwujemy, że w pierwszych tygodniach lipca Bezpieczny Kredyt 2% cieszy się dużym zainteresowaniem, co związane jest z realizacją odłożonego popytu - od zapowiedzi programu do jego wejścia w życia decyzje o zakupie pierwszego mieszkania były wstrzymywane – argumentują analitycy PKO BP.

Czytaj też: Ile kosztują dziś nowe mieszkania w Katowicach?

Według danych banku PKO BP, opublikowanych w pierwszym kwartale tego roku, dotyczących rynku wtórnego:

 • Cena ofertowa mieszkania w Katowicach w I kwartale 2023 wyniosła – 6 601 zł/m².
 • Cena transakcyjna mieszkania w Katowicach w I kwartale 2023 wyniosła – 7 056 zł/m².
 • Rok do roku to wzrost cen ofertowych o 4,9 proc. Ceny transakcyjne wzrosły o 3,5 proc.

Ceny mieszkań używanych według porównywarki rankomat.pl

Według danych porównywarki rankomat.pl w II kwartale 2023 roku średnio metr mieszkania na rynku wtórnym w Katowicach kosztował 7 426 zł/m².

To cena o 5,13 procent wyższa niż cena za mieszkanie w Katowicach w II kwartale ubiegłego 2022 roku. Wówczas wynosiła ona 7 063 zł/m².

Według danych rankomat.pl Katowice znalazły się dopiero na 13. miejscu pod względem wysokości cen za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Na tym rynku przodują Warszawa (13 562 zł/m² ) Kraków (12 119 zł/m² ) i Gdańsk (11 810 zł/m²), gdzie za metr kwadratowy płaci się sporo powyżej 10 tysięcy złotych.

Ceny mieszkań używanych w Katowicach według Otodom Analytics

Eksperci Otodom Analytics aktualizują swój raport o cenach mieszkań co miesiąc. Obecnie dostępne są dopiero dane za sierpień 2023, uzyskane dzięki analizie ogłoszeń o sprzedaży. Jak podaje raport, w sierpniu br. w Katowicach przeciętne mieszkanie kosztowało 7 876 zł/m² (cena ofertowa).

Oczywiście na cenę mieszkania na rynku wtórnym ma wpływ zarówno standard tego lokum jak i powierzchnia.

Sprawdziliśmy kilka przykładów mieszkań, jakie znalazły się w ofercie sprzedażowej serwisu otodom.pl

 • mieszkanie do 40 m2 – 7 500 zł/m²,mieszkanie 40–59 m2 – 8 575 zł/m²,
 • mieszkanie 60–89 m2 – 6 962 zł/m²,
 • mieszkanie powyżej 90 m2 – 11 000 zł/m².

Polecamy: Wakacje kredytowe 2024. Kryterium dochodowe będzie „sprawiedliwe” i obejmie większość kredytobiorców?

Ceny mieszkań Katowice, rynek wtórny – przegląd Muratora

Pod względem cen ofertowych rynek wtórny w Katowicach czasem może zszokować, oferty są wyższe nawet od tych z rynku pierwotnego. To zwykle mieszkania odsprzedawane w świetnym stanie, wykończone w dobrym standardzie. Jednak, nie od rzeczy jest spróbowanie negocjacji z właścicielem. Ceny transakcyjne zwykle są nieco niższe od tych ofertowych. Na rynku sporo jest także okazji. Warto dobrze poszukać.

To, ile konkretnie zapłaci za mieszkanie nabywca, zależy m.in. od metrażu i wyposażenia lokum oraz odległości od centrum. Przeglądając ofertę serwisów ogłoszeniowych, można znaleźć np.:

 • mieszkanie dwupokojowe w śródmieściu Katowic za 280 tys. zł (37 m2),
 • mieszkanie trzypokojowe w Brynowie za 469 tys. zł (67,37 m2),
 • mieszkanie dwupokojowe na os. Paderewskiego za 395 tys. zł (43,18 m2),
 • kawalerka w bloku na ul. Bytkowskiej za 322,3 tys. zł (31 m2),
 • mieszkanie trzypokojowe w Ligocie za 399 tys. zł (55,14 m2).

Według ekspertów na rynku wtórnym w całej Polsce obserwuje się obecnie ożywienie, związane m.in. z poprawą sytuacji na rynku kredytów hipotecznych i Bezpiecznym Kredytem 2 proc.

Ceny mieszkań z drugiej ręki w województwie śląskim

Zakup mieszkania w Katowicach to spory wydatek, dlatego warto przynajmniej rozważyć lokalizacje w innych miastach województwa śląskiego. Poza głównymi miastami ceny mieszkań z rynku wtórnego są bowiem zazwyczaj niższe.

Według danych otodom.pl tak kształtują się ceny metra kwadratowego mieszkań w innych śląskich miastach:

 • Bielsko-Biała – 7 897 zł/m²,
 • Tychy – 7 063 zł/m²,
 • Gliwice – 6 529 zł/m²,
 • Częstochowa – 6 399 zł/m²,
 • Dąbrowa Górnicza – 5 765 zł/m²,
 • Chorzów – 5 732 zł/m²,
 • Sosnowiec – 5 471 zł/m²,
 • Rybnik – 5 138 zł/m²,
 • Zabrze – 5 087 zł/m²,
 • Ruda Śląska – 4 899 zł/m²,
 • Bytom – 4 210 zł/m²,
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej