Ceny mieszkań Katowice – rynek wtórny, październik 2023. Tyle zapłacisz dziś za mieszkanie z rynku wtórnego

2023-10-11 8:50
Katowice Spodek
Autor: Anna Dziedzic Ile aktualnie płaci się za mieszkanie z drugiej ręki w Katowicach?

Katowice to stolica aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. To też prężnie rozwijający się rynek wtórny mieszkań. Ile obecnie płaci się za mieszkanie z drugiej ręki w Katowicach? Poznajcie obecne stawki w Katowicach i na Śląsku.

Spis treści

 1. Ceny mieszkań Katowice – rynek wtórny. Rosną czy spadają?
 2. Ceny mieszkań z rynku wtórnego w Katowicach według PKO BP
 3. Ceny mieszkań używanych według porównywarki rankomat.pl
 4. Ceny mieszkań używanych w Katowicach według Otodom Analytics
 5. Ceny mieszkań Katowice, rynek wtórny – przegląd Muratora
 6. Ceny mieszkań z drugiej ręki w województwie śląskim

Ceny mieszkań Katowice – rynek wtórny. Rosną czy spadają?

Dla ludzi kupujących mieszkania w Katowicach, miasto i cały Śląsk nie wydają się tanie, choć stawki są tu z pewnością niższe niż w Warszawie czy Krakowie.

Według analiz Narodowego Banku Polskiego, za mieszkanie z rynku wtórnego w Katowicach płaci się dziś trochę więcej niż w pierwszym kwartale 2023 roku – jednak ceny transakcyjne nie są zbyt wysokie – w II kwartale wyniosły 6 475 zł/m². Wiele zależy jednak od lokalizacji i standardu lokalu i większe okazje wciąż można jeszcze trafić. Rynek wtórny to też różnorodność standardu sprzedawanych mieszkań, więc różnic w cenach jest naprawdę sporo.

Narodowy Bank Polski w swojej analizie na temat rynku mieszkaniowego podkreśla, że na rynkach wtórnych obserwowano wzrosty dynamiki cen nominalnych, szczególnie wysokie we Wrocławiu i 10 innych miastach, wśród których są też i Katowice.

 • Dynamika cen nominalnych na rynku wtórnym kwartał do kwartału w Katowicach wzrosła o 2,5 procent. To więcej niż w tym samym okresie w Warszawie.

Ceny mieszkań z rynku wtórnego w Katowicach według PKO BP

Analitycy Banku PKO BP spodziewają się, że ceny mieszkań będą rosły mocniej w drugiej połowie 2023 roku. Przyczyną takiej prognozy jest przede wszystkim wyraźny spadek oferty w konsekwencji zamrożenia wielu nowych inwestycji deweloperskich w ubiegłym roku, w ślad za obserwowanym wtedy spadkiem popytu. Po stronie popytowej rynku widać z kolei wyraźne symptomy ożywienia.

Wzrost sprzedaży mieszkań to efekt zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych i pojawienia się oczekiwania na obniżki stóp wśród inwestorów. W pierwszym półroczu wzrost sprzedaży dotyczył w większym stopniu - nieco faworyzowanego wśród kupujących inwestycyjnie - rynku pierwotnego. Jednak uruchomienie programu dopłat do rat kredytów podgrzeje zapewne również sprzedaż na rynku wtórnym. Obserwujemy, że w pierwszych tygodniach lipca Bezpieczny Kredyt 2% cieszy się dużym zainteresowaniem, co związane jest z realizacją odłożonego popytu - od zapowiedzi programu do jego wejścia w życia decyzje o zakupie pierwszego mieszkania były wstrzymywane – argumentują analitycy PKO BP.

Czytaj też: Ile kosztują dziś nowe mieszkania w Katowicach?

Według danych banku PKO BP, opublikowanych w pierwszym kwartale tego roku, dotyczących rynku wtórnego:

 • Cena ofertowa mieszkania w Katowicach w I kwartale 2023 wyniosła – 6 601 zł/m².
 • Cena transakcyjna mieszkania w Katowicach w I kwartale 2023 wyniosła – 7 056 zł/m².
 • Rok do roku to wzrost cen ofertowych o 4,9 proc. Ceny transakcyjne wzrosły o 3,5 proc.

Ceny mieszkań używanych według porównywarki rankomat.pl

Według danych porównywarki rankomat.pl w II kwartale 2023 roku średnio metr mieszkania na rynku wtórnym w Katowicach kosztował 7 426 zł/m².

To cena o 5,13 procent wyższa niż cena za mieszkanie w Katowicach w II kwartale ubiegłego 2022 roku. Wówczas wynosiła ona 7 063 zł/m².

Według danych rankomat.pl Katowice znalazły się dopiero na 13. miejscu pod względem wysokości cen za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Na tym rynku przodują Warszawa (13 562 zł/m² ) Kraków (12 119 zł/m² ) i Gdańsk (11 810 zł/m²), gdzie za metr kwadratowy płaci się sporo powyżej 10 tysięcy złotych.

Ceny mieszkań używanych w Katowicach według Otodom Analytics

Eksperci Otodom Analytics aktualizują swój raport o cenach mieszkań co miesiąc. Obecnie dostępne są dopiero dane za sierpień 2023, uzyskane dzięki analizie ogłoszeń o sprzedaży. Jak podaje raport, w sierpniu br. w Katowicach przeciętne mieszkanie kosztowało 7 876 zł/m² (cena ofertowa).

Oczywiście na cenę mieszkania na rynku wtórnym ma wpływ zarówno standard tego lokum jak i powierzchnia.

Sprawdziliśmy kilka przykładów mieszkań, jakie znalazły się w ofercie sprzedażowej serwisu otodom.pl

 • mieszkanie do 40 m2 – 7 500 zł/m²,mieszkanie 40–59 m2 – 8 575 zł/m²,
 • mieszkanie 60–89 m2 – 6 962 zł/m²,
 • mieszkanie powyżej 90 m2 – 11 000 zł/m².

Polecamy: Wakacje kredytowe 2024. Kryterium dochodowe będzie „sprawiedliwe” i obejmie większość kredytobiorców?

Ceny mieszkań Katowice, rynek wtórny – przegląd Muratora

Pod względem cen ofertowych rynek wtórny w Katowicach czasem może zszokować, oferty są wyższe nawet od tych z rynku pierwotnego. To zwykle mieszkania odsprzedawane w świetnym stanie, wykończone w dobrym standardzie. Jednak, nie od rzeczy jest spróbowanie negocjacji z właścicielem. Ceny transakcyjne zwykle są nieco niższe od tych ofertowych. Na rynku sporo jest także okazji. Warto dobrze poszukać.

To, ile konkretnie zapłaci za mieszkanie nabywca, zależy m.in. od metrażu i wyposażenia lokum oraz odległości od centrum. Przeglądając ofertę serwisów ogłoszeniowych, można znaleźć np.:

 • mieszkanie dwupokojowe w śródmieściu Katowic za 280 tys. zł (37 m2),
 • mieszkanie trzypokojowe w Brynowie za 469 tys. zł (67,37 m2),
 • mieszkanie dwupokojowe na os. Paderewskiego za 395 tys. zł (43,18 m2),
 • kawalerka w bloku na ul. Bytkowskiej za 322,3 tys. zł (31 m2),
 • mieszkanie trzypokojowe w Ligocie za 399 tys. zł (55,14 m2).

Według ekspertów na rynku wtórnym w całej Polsce obserwuje się obecnie ożywienie, związane m.in. z poprawą sytuacji na rynku kredytów hipotecznych i Bezpiecznym Kredytem 2 proc.

Ceny mieszkań z drugiej ręki w województwie śląskim

Zakup mieszkania w Katowicach to spory wydatek, dlatego warto przynajmniej rozważyć lokalizacje w innych miastach województwa śląskiego. Poza głównymi miastami ceny mieszkań z rynku wtórnego są bowiem zazwyczaj niższe.

Według danych otodom.pl tak kształtują się ceny metra kwadratowego mieszkań w innych śląskich miastach:

 • Bielsko-Biała – 7 897 zł/m²,
 • Tychy – 7 063 zł/m²,
 • Gliwice – 6 529 zł/m²,
 • Częstochowa – 6 399 zł/m²,
 • Dąbrowa Górnicza – 5 765 zł/m²,
 • Chorzów – 5 732 zł/m²,
 • Sosnowiec – 5 471 zł/m²,
 • Rybnik – 5 138 zł/m²,
 • Zabrze – 5 087 zł/m²,
 • Ruda Śląska – 4 899 zł/m²,
 • Bytom – 4 210 zł/m²,
Czytaj więcej