Ceny mieszkań Katowice – rynek pierwotny, październik 2023. Ceny nowych mieszkań deweloperskich nieznacznie w dół

2023-10-10 16:51
Osiedle w Katowicach
Autor: Anna Dziedzic Najdroższe mieszkania znajdziemy w centrum miasta. Na zdjęciu nowe osiedle Pierwsza Dzielnica w Katowicach

W Katowicach transakcyjne ceny mieszkań deweloperskich, nieznacznie spadają. Według analiz NBP, w II kwartale 2023 roku na rynkach pierwotnych nominalne średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego nowych mieszkań nieznacznie wzrosły w Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu i Warszawie, natomiast zmniejszyły się w 10 miastach, w tym w Katowicach.

Spis treści

 1. Ceny mieszkań Katowice – rynek pierwotny. Sprawdź, o ile wzrosły koszty
 2. Ceny mieszkań w Katowicach według PKO BP
 3. Ceny nowych mieszkań w Katowicach według Otodom Analytics
 4. Ceny mieszkań Katowice, rynek pierwotny – przegląd Muratora
 5. Ceny mieszkań deweloperskich w województwie śląskim

Ceny mieszkań Katowice – rynek pierwotny. Sprawdź, o ile wzrosły koszty

Dla szukających mieszkania na Śląsku, Katowice są bardzo dobrym wyborem. Rynek deweloperski rozwija się tu prężnie. Powstają nowe osiedla oraz wysokościowce w centrum miasta. Ceny transakcyjne oscylują między 8 300 zł/m² do nawet ponad 12 000 zł/m².

NBP co kwartał podsumowuje sytuację na rynku nieruchomości w największych polskich miastach. Najnowsze dostępne dane o cenach mieszkań pochodzą z II kwartału 2023 r. Według NBP średnia cena nowego mieszkania w Katowicach wynosi:

 • cena ofertowa – 10 634 zł/m²,
 • cena transakcyjna – 9 226 zł/m².

Ceny mieszkań w Katowicach według PKO BP

Według wstępnych szacunków opartych na danych PKO Banku Polskiego średnia cena transakcyjna m kw. mieszkania na rynku pierwotnym w sześciu największych miastach w II kwartale 2023 wzrosła o 5,1 proc. (kwartał do kwartału) i 5,9 proc. rok do roku. W pozostałych 10 miastach wojewódzkich, w tym w Katowicach, cena spadła o 0,7 procent kwartał do kwartału i wzrosła o 1,5 proc. rok do roku wobec wzrostu o 7,8 proc. rok do roku w I kwartale 2023 r.

Spodziewamy się, że ceny mieszkań pozostaną w trendzie wzrostowym w średnim okresie, z wyraźnym wzrostem ich rocznej dynamiki w 2h23. Przyczyną takiej prognozy jest przede wszystkim wyraźny spadek oferty w konsekwencji zamrożenia wielu nowych inwestycji deweloperskich w ubiegłym roku w ślad za obserwowanym wtedy spadkiem popytu. Po stronie popytowej rynku widzimy z kolei wyraźne symptomy ożywienia - czytamy w raporcie PKO BP z lipca 2023 roku.

Bank PKO BP podaje informacje cenowe dla największych miast co kwartał. Najnowsze dostępne dane pochodzą z II kwartału 2023 r. Według PKO BP za nowe mieszkanie od dewelopera płaciło się w I kwartale w Katowicach średnio 7 272 tys. zł/m² (cena transakcyjna). Jednocześnie dane za II kwartał pokazują dalszy wzrost cen. W II kwartale cena transakcyjna za nowe mieszkanie w Katowicach wyniosła 8 304 tys. zł/m².

Zobacz też: Jak drożej sprzedać mieszkanie?

Ceny nowych mieszkań w Katowicach według Otodom Analytics

Eksperci Otodom Analytics publikują dane dla rynku pierwotnego co miesiąc. Najnowsze informacje cenowe, pozyskane z ogłoszeń nieruchomości, pochodzą z sierpnia 2023 r. I tak, w sierpniu br. w Katowicach płaciło się za mieszkanie średnio 11 176 zł/m² (cena ofertowa).

Jak wiadomo, na koszt zakupu mieszkania wpływa przede wszystkim metraż. Oto przykłady cen w zależności od powierzchni nowego mieszkania. W Katowicach wygląda to następująco:

 • mieszkanie do 40 m² – 11 460 zł/m²,
 • mieszkanie 40–59 m² – 11 800 zł/m²,
 • mieszkanie 60–89 m² – 10 277 zł/m²,
 • mieszkanie powyżej 90 m² – 12 773 zł/m².

Ceny mieszkań Katowice, rynek pierwotny – przegląd Muratora

Mieszkania deweloperskie w Katowicach nie są tanie, choć także gwałtownie nie drożeją. Oferta deweloperów jest jednak zróżnicowana i każdy może znaleźć coś dla siebie – im dalej od centrum, tym mieszkania są tańsze.

Zdaniem ekspertów na rynku pierwotnym w całej Polsce obserwuje się obecnie wzmożony ruch i rosnący popyt, co jest skutkiem m.in. programu dopłat do rat kredytów.

Oceniamy, że poziom sprzedaży w 2 kwartale 2023 był wyższy niż w pierwszym. Trend rosnącej sprzedaży powinien być kontynuowany, zwłaszcza, że z początkiem trzeciego kwartału uruchomiony został program dopłat do rat kredytów dla kupujących pierwsze mieszkanie - podkreślają analitycy Banku PKO BP.

Ceny mieszkań deweloperskich w województwie śląskim

Planując kupno mieszkania, warto pamiętać, że poza największymi miastami, ceny nieruchomości są na ogół znacząco niższe. W województwie śląskim również, choć spadki cen w stosunku do stolicy województwa nie są spektakularne. Poniżej prezentujemy przykładowe ceny ofertowe mieszkań o powierzchni 40–60 m² w wybranych miejscowościach:

 • Chorzów – 286,2 tys. zł za lokal jednopokojowy (31,98 m²),
 • Sosnowiec – 499 tys. zł za lokum trzypokojowe (62,02 m²),
 • Gliwice – 275 tys. zł za mieszkanie dwupokojowe (37,5 m2),
 • Bytom – 349 tys. zł za trzy pokoje (70 m²),
 • Częstochowa – 531,8 tys. zł za mieszkanie dwupokojowe (55,9 m²),
 • Bielsko-Biała – 662 tys. zł za mieszkanie dwupokojowe (59,09 m2).
Czytaj więcej