Ceny mieszkań Katowice – rynek pierwotny, październik 2023. Ceny nowych mieszkań deweloperskich nieznacznie w dół

2023-10-10 16:51
Osiedle w Katowicach
Autor: Anna Dziedzic Najdroższe mieszkania znajdziemy w centrum miasta. Na zdjęciu nowe osiedle Pierwsza Dzielnica w Katowicach

W Katowicach transakcyjne ceny mieszkań deweloperskich, nieznacznie spadają. Według analiz NBP, w II kwartale 2023 roku na rynkach pierwotnych nominalne średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego nowych mieszkań nieznacznie wzrosły w Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu i Warszawie, natomiast zmniejszyły się w 10 miastach, w tym w Katowicach.

Spis treści

 1. Ceny mieszkań Katowice – rynek pierwotny. Sprawdź, o ile wzrosły koszty
 2. Ceny mieszkań w Katowicach według PKO BP
 3. Ceny nowych mieszkań w Katowicach według Otodom Analytics
 4. Ceny mieszkań Katowice, rynek pierwotny – przegląd Muratora
 5. Ceny mieszkań deweloperskich w województwie śląskim

Ceny mieszkań Katowice – rynek pierwotny. Sprawdź, o ile wzrosły koszty

Dla szukających mieszkania na Śląsku, Katowice są bardzo dobrym wyborem. Rynek deweloperski rozwija się tu prężnie. Powstają nowe osiedla oraz wysokościowce w centrum miasta. Ceny transakcyjne oscylują między 8 300 zł/m² do nawet ponad 12 000 zł/m².

NBP co kwartał podsumowuje sytuację na rynku nieruchomości w największych polskich miastach. Najnowsze dostępne dane o cenach mieszkań pochodzą z II kwartału 2023 r. Według NBP średnia cena nowego mieszkania w Katowicach wynosi:

 • cena ofertowa – 10 634 zł/m²,
 • cena transakcyjna – 9 226 zł/m².

Ceny mieszkań w Katowicach według PKO BP

Według wstępnych szacunków opartych na danych PKO Banku Polskiego średnia cena transakcyjna m kw. mieszkania na rynku pierwotnym w sześciu największych miastach w II kwartale 2023 wzrosła o 5,1 proc. (kwartał do kwartału) i 5,9 proc. rok do roku. W pozostałych 10 miastach wojewódzkich, w tym w Katowicach, cena spadła o 0,7 procent kwartał do kwartału i wzrosła o 1,5 proc. rok do roku wobec wzrostu o 7,8 proc. rok do roku w I kwartale 2023 r.

Spodziewamy się, że ceny mieszkań pozostaną w trendzie wzrostowym w średnim okresie, z wyraźnym wzrostem ich rocznej dynamiki w 2h23. Przyczyną takiej prognozy jest przede wszystkim wyraźny spadek oferty w konsekwencji zamrożenia wielu nowych inwestycji deweloperskich w ubiegłym roku w ślad za obserwowanym wtedy spadkiem popytu. Po stronie popytowej rynku widzimy z kolei wyraźne symptomy ożywienia - czytamy w raporcie PKO BP z lipca 2023 roku.

Bank PKO BP podaje informacje cenowe dla największych miast co kwartał. Najnowsze dostępne dane pochodzą z II kwartału 2023 r. Według PKO BP za nowe mieszkanie od dewelopera płaciło się w I kwartale w Katowicach średnio 7 272 tys. zł/m² (cena transakcyjna). Jednocześnie dane za II kwartał pokazują dalszy wzrost cen. W II kwartale cena transakcyjna za nowe mieszkanie w Katowicach wyniosła 8 304 tys. zł/m².

Zobacz też: Jak drożej sprzedać mieszkanie?

Ceny nowych mieszkań w Katowicach według Otodom Analytics

Eksperci Otodom Analytics publikują dane dla rynku pierwotnego co miesiąc. Najnowsze informacje cenowe, pozyskane z ogłoszeń nieruchomości, pochodzą z sierpnia 2023 r. I tak, w sierpniu br. w Katowicach płaciło się za mieszkanie średnio 11 176 zł/m² (cena ofertowa).

Jak wiadomo, na koszt zakupu mieszkania wpływa przede wszystkim metraż. Oto przykłady cen w zależności od powierzchni nowego mieszkania. W Katowicach wygląda to następująco:

 • mieszkanie do 40 m² – 11 460 zł/m²,
 • mieszkanie 40–59 m² – 11 800 zł/m²,
 • mieszkanie 60–89 m² – 10 277 zł/m²,
 • mieszkanie powyżej 90 m² – 12 773 zł/m².

Ceny mieszkań Katowice, rynek pierwotny – przegląd Muratora

Mieszkania deweloperskie w Katowicach nie są tanie, choć także gwałtownie nie drożeją. Oferta deweloperów jest jednak zróżnicowana i każdy może znaleźć coś dla siebie – im dalej od centrum, tym mieszkania są tańsze.

Zdaniem ekspertów na rynku pierwotnym w całej Polsce obserwuje się obecnie wzmożony ruch i rosnący popyt, co jest skutkiem m.in. programu dopłat do rat kredytów.

Oceniamy, że poziom sprzedaży w 2 kwartale 2023 był wyższy niż w pierwszym. Trend rosnącej sprzedaży powinien być kontynuowany, zwłaszcza, że z początkiem trzeciego kwartału uruchomiony został program dopłat do rat kredytów dla kupujących pierwsze mieszkanie - podkreślają analitycy Banku PKO BP.

Ceny mieszkań deweloperskich w województwie śląskim

Planując kupno mieszkania, warto pamiętać, że poza największymi miastami, ceny nieruchomości są na ogół znacząco niższe. W województwie śląskim również, choć spadki cen w stosunku do stolicy województwa nie są spektakularne. Poniżej prezentujemy przykładowe ceny ofertowe mieszkań o powierzchni 40–60 m² w wybranych miejscowościach:

 • Chorzów – 286,2 tys. zł za lokal jednopokojowy (31,98 m²),
 • Sosnowiec – 499 tys. zł za lokum trzypokojowe (62,02 m²),
 • Gliwice – 275 tys. zł za mieszkanie dwupokojowe (37,5 m2),
 • Bytom – 349 tys. zł za trzy pokoje (70 m²),
 • Częstochowa – 531,8 tys. zł za mieszkanie dwupokojowe (55,9 m²),
 • Bielsko-Biała – 662 tys. zł za mieszkanie dwupokojowe (59,09 m2).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej