Jak sprzedać mieszkanie drożej? Poznaj sprawdzone sposoby. Home staging to nie wszystko

2023-06-15 17:05
Jak sprzedać mieszkanie drożej
Autor: Getty Images/Farknot_Architect Jak sprzedać mieszkanie drożej? Odpowiedź jest niekiedy bardzo prosta – trzeba tylko wiedzieć, od czego zacząć.

Zastanawiasz się, jak sprzedać mieszkanie drożej? Istnieje wiele skutecznych sposobów na uzyskanie wyższej ceny mieszkania. Nieraz wystarczą proste działania, żeby zarobić więcej przy sprzedaży nieruchomości. Poznaj sekrety home stagingu i innych metod na podniesienie ceny sprzedaży.

Spis treści

 1. Jak sprzedać mieszkanie drożej? Oto skuteczne metody na uzyskanie wyższej ceny sprzedaży
 2. Home staging w pigułce. Te proste działania pozwolą podnieść cenę mieszkania
 3. Odświeżenie kuchni i łazienki to sposób na wyższy zysk
 4. Jak zadbać o treść ogłoszenia nieruchomości?
 5. Atrakcyjność mieszkania albo okolicy wzrosła? Łap okazję

Jak sprzedać mieszkanie drożej? Oto skuteczne metody na uzyskanie wyższej ceny sprzedaży

Przystępując do sprzedaży mieszkania, warto korzystać ze sprawdzonych sposobów na większy zysk, które od lat stosują z powodzeniem pośrednicy nieruchomości, flipperzy i inni znawcy rynku. Wbrew pozorom wcale nie trzeba przeprowadzać generalnego remontu czy być mistrzem targowania się, żeby uzyskać wyższą cenę sprzedaży. Oto sprawdzone sposoby na to, jak sprzedać mieszkanie drożej:

 • home staging – proste działania podnoszące atrakcyjność lokalu w oczach nabywcy,
 • odświeżenie kuchni i łazienki,
 • umiejętne reklamowanie lokum w ogłoszeniu,
 • łapanie nadarzających się okazji.

W dalszej części artykułu omawiamy dokładniej każdą z powyższych metod.

Home staging w pigułce. Te proste działania pozwolą podnieść cenę mieszkania

Home staging to dokonanie aranżacji mieszkania na sprzedaż w taki sposób, żeby prezentowało się ono bardziej atrakcyjnie. W zakres home stagingu wchodzą zarówno niewielkie remonty, jak i proste zmiany wystroju wnętrz poprawiające wygląd lokalu. Praktyka agentów nieruchomości pokazuje bowiem, że pierwsze wrażenie odgrywa dużą rolę i często wpływa na decyzję nabywcy. Warto więc zadbać o to, by było ono jak najlepsze.

Najpopularniejsze techniki home stagingu to:

 • usunięcie z widoku rzeczy osobistych obecnego właściciela – pomaga to kupującemu poczuć się jak u siebie;
 • usunięcie części mebli – zagracone wnętrza odstraszają;
 • bardzo dokładne wysprzątanie wnętrz – nieskazitelna czystość robi dobre wrażenie;
 • uporządkowanie klatki schodowej – w miarę możliwości o nią również warto zadbać, gdyż to ją kupujący widzi w pierwszej kolejności;
 • odmalowanie ścian – ten prosty krok rozjaśnia mieszkanie i daje poczucie świeżości;
 • naprawa drobnych usterek – np. uszkodzone gniazdko, przekrzywiony karnisz, skrzypiące zawiasy;
 • cyklinowanie podłóg – ten prosty zabieg pomaga ukryć wiek mieszkania,
 • rozjaśnienie pomieszczeń – zdjęcie ciężkich zasłon i firanek, umycie i otwarcie okien, dodatkowe lampy;
 • dodanie neutralnych dekoracji – np. wazony z kwiatami, misa z owocami, kolorowe poduszki;
 • zapraszający wygląd balkonu lub tarasu – to duże atuty mieszkania warte podkreślenia;
 • atrakcyjny zapach – przewietrzenie mieszkania i rozpylenie lekkiego, przyjemnego aromatu to podstawa;
 • przygotowanie drobnego poczęstunku – np. miseczki z cukierkami lub czekoladkami.

Warto pamiętać, że zdjęcia do ogłoszenia wykonuje się już po home stagingu. W przeciwnym razie wielu potencjalnych nabywców może się zniechęcić do zakupu, widząc w ogłoszeniu ciemne, zagracone, nieodświeżone wnętrza.

Ważne

Częstym błędem właścicieli jest dodawanie do ogłoszenia zdjęć mieszkania wykonanych, gdy było zagracone i nieposprzątane. To odstrasza nabywców!

Odświeżenie kuchni i łazienki to sposób na wyższy zysk

Jeśli mieszkanie na sprzedaż lata świetności ma już za sobą, trudniej będzie uzyskać odpowiednią cenę. Zazwyczaj nie ma jednak sensu przeprowadzać generalnego remontu, gdyż taki koszt na ogół się sprzedającemu nie zwróci. Warto jednak rozważyć odświeżenie przynajmniej kuchni i łazienki – najważniejszych pomieszczeń w domu, w których codziennie spędza się sporo czasu. Nawet jeśli reszta mieszkania nie zachwyca, odnowiona łazienka i kuchnia robią dobre wrażenie na nabywcach, sprawiając, że cały lokal wydaje się bardziej nowoczesny i funkcjonalny. Warto kierować się tymi radami:

 • postaw na neutralne kolory, które spodobają się większości osób – biel, beże, brązy itp.,
 • doświetl pomieszczenia – warto dodać choćby niewielkie punktowe źródła światła, taśmy LED itp.,
 • szafki i płytki można nieraz tanio odświeżyć przy pomocy farby,
 • pamiętaj o dodaniu dekoracji, np. owoców, roślin, serwetek.

Jak zadbać o treść ogłoszenia nieruchomości?

Ogłoszenie nieruchomości to zazwyczaj pierwsze zetknięcie potencjalnego kupującego ze sprzedawanym lokalem. Opłaca się zatem dołożyć starań, żeby przykuć uwagę i zrobić dobre wrażenie już na tym etapie. Żeby stworzyć ogłoszenie idealne i sprzedać mieszkanie drożej, trzeba pamiętać o kluczowych zasadach.

Po pierwsze – dobre zdjęcia. Jeśli mają zachęcić, muszą oczywiście być jasne, ostre i w odpowiedniej ilości. Powinny też jednak wyglądać jak najbardziej profesjonalnie i prezentować mieszkanie z atrakcyjnych perspektyw. Warto zatrudnić do ich wykonania zawodowego fotografa, który będzie wiedział, jak podkreślić atuty, a ukryć mankamenty lokum.

Po drugie – podkreślanie zalet. Największe plusy mieszkania należy wymieniać na samym początku ogłoszenia. Nawet z pozoru zwykłe cechy nieruchomości można ukazać jako zalety – uwagę przyciągają słowa takie jak „jasne”, „ustawne”, „przestronne”, „ciche”. Zdecydowanie warto wymienić także plusy okolicy, np. szybki dojazd do centrum czy pobliskie tereny zielone.

Po trzecie – styl i formatowanie. Warto unikać przesadnego chwalenia nieruchomości, bo brzmi to nieszczerze – lepsze wrażenie zrobi proste wyliczenie atrakcyjnych cech mieszkania niż określenia w rodzaju „wyjątkowe”, „niesamowite”. Lepiej też darować sobie żarty czy udziwniony styl. Ogłoszenie powinno być napisane prostą, poprawną polszczyzną, z zadbaniem o wielkie litery, interpunkcję itp. Warto podkreślać najważniejsze informacje formatowaniem, np. pogrubieniem, listą wypunktowaną.

Pamiętaj

Dbaj o regularne odświeżanie i podbijanie ogłoszenia. Zmieniaj zdjęcie główne – kupujący nie może mieć wrażenia, że od miesięcy widzi tę samą ofertę!

Atrakcyjność mieszkania albo okolicy wzrosła? Łap okazję

Czasami w sprzedaży mieszkania po wyższej cenie pomaga odrobina szczęścia. Zdarza się bowiem, że w budynku lub okolicy następuje zmiana, która zwiększa atrakcyjność sprzedawanego lokum. Chodzi o sytuacje takie jak m.in.:

 • dobudowa windy w bloku, który wcześniej jej nie miał,
 • termomodernizacja budynku,
 • montaż fotowoltaiki na dachu,
 • poprawa dojazdu do mieszkania, np. wskutek przebudowy sieci dróg,
 • otwarcie w okolicy modnego sklepu, kina, siłowni itp.,
 • ogłoszenie przez miasto planów budowy metra, tramwaju itp. w okolicy.

Jak widać, chodzi o rzeczy, które nie zależą od właściciela mieszkania, a od czynników zewnętrznych. Jeśli nastąpi taka zmiana na plus, warto ją wykorzystać: szybciej wystawić lokal na sprzedaż, podkreślić w ogłoszeniu nową atrakcję i płynące z niej korzyści, wykorzystać nowy atut podczas negocjacji. Praktyka sprzedażowa pokazuje, że np. nawet sama zapowiedź budowy metra czy szybkiego tramwaju potrafi podnieść wartość nieruchomości w okolicy w oczach kupujących. Warto więc łapać okazję.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej