Projekt Zieleniaka na bazarze Banacha jest gotowy

2009-12-16 16:23
Hala od strony ul. Grójeckiej
Autor: JEMS Architekci Widok od strony ulicy Grójeckiej

W ramach realizacji projektu rewitalizacji obszaru u zbiegu ulic Grójeckiej i Banacha pracownia JEMS Architekci sp. z o.o. przygotowała projekt koncepcji przebudowy części warzywnej bazaru Banacha – popularnego Zieleniaka. Na realizację projektu miasto przeznaczy 13 mln zł w latach 2010-2011.

Nowy Zieleniak zlokalizowany będzie na miejscu obecnie istniejącej części warzywnej bazaru – w kwartale między ulicami Grójecką, Majewskiego i budynkiem Hali Banacha. W ramach inwestycji przewiduje się budowę hali targowej, składającej się z dwukondygnacyjnego budynku z garażem podziemnym (84 miejsca postojowe) i jednokondygnacyjnej hali targowej, we wnętrzu, której znajdzie się miejska biblioteka oraz pokój dla maluchów. Na zewnątrz projekt przewiduje pasaż dla pieszych oraz plac handlowy. W jednoprzestrzennej hali targowej o powierzchni prawie 1400 mkw. znajdzie się 166 stoisk handlowych, 28 pawilonów, 18 boksów oraz w 33 miejsca na placu do handlu ze straganów i z samochodów. Łącznie hala pomieści 247 stanowisk usługowo-handlowych.

Realizacja projektu przebiegać będzie 3-etapowo. Prace zaplanowano w taki sposób, aby nie było przerw w handlu. W pierwszej kolejności na terenie obecnego miasteczka ruchu drogowego wybudowane zostanie targowisko zastępcze, gdzie przeniosą się kupcy z dotychczasowej części „warzywnej” bazaru zlokalizowanego przy Halach Banacha. Planowany koszt przedsięwzięcia wraz z kosztami jego późniejszej likwidacji wyniesie ponad 1,5 mln zł. Budowa targowiska tymczasowego zakończy się w czerwcu 2010 r. - co umożliwi przejście do drugiego etapu inwestycji - budowy targowiska warzywnego- Zieleniaka. Ostatni, trzeci etap - to powstanie budynku mieszkaniowo – handlowego. W tym celu kupcy „tekstylni” przeniosą się na targowisko tymczasowe, na terenie miasteczka drogowego. Po zakończeniu budowy handel powróci do nowopowstałej hali w budynku TBS-u, w którym znajdzie się ok. 200 mieszkań, lokale użytkowe oraz Muzeum dzielnicy Ochota. Ta część inwestycji rozpocznie się w 2011r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej