Prace budowlane w Elektrowni Turów

2016-09-07 12:38
betonowanie ławy fundamentowej
Autor: Cemex Wylewnie ławy fundamenowej w Elektrowni Turów - prace trwały nieprzerwanie ponad 4 doby

Trwa budowa wysokosprawnego bloku energetycznego o mocy 450 MW netto w Elektrowni Turów - największa nowa inwestycja w turoszowskim kompleksie wydobywczo-energetycznym. Ukończono właśnie betonowanie wielkiej płyty fundamentowej elektrowni. Ten etap budowy był prawdziwym wyzwaniem wykonawczym, ponieważ wymagał ponad 4 doby ciągłego betonowania.

Dostawcą 15 085 tys. m³ betonu do należącej do PGE Polskiej Grupy Energetycznej Elektrowni Turów była firma Cemex Polska. Głównym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum Hitachi Power Europe GmbH i MHPS Europe GmbH (lider konsorcjum z 55,38% udziałów), Budimex S.A. (partner konsorcjum z 22,31% udziałów) oraz Tecnicas Reunidas S.A. (partner konsorcjum z 22,31% udziałów). Firmy budują wysokosprawny blok energetyczny z kotłem pyłowym opalanym węglem brunatnym. Moc nowego bloku wyniesie 450 MW brutto, co pozwoli na pełne wykorzystanie dostępnych zasobów Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz wzrost potencjału produkcyjnego elektrowni.

24 betonomieszarki, 6 pomp, 101 godzin ciagłej pracy

Wybetonowanie ławy fundamentowej w elektrowni wymagało posadowienia 2 mobilnych węzłów betonu o szacowanej wydajności betonu 160 m³/godz. W betonowaniu wielkiej płyty fundamentowej wykorzystano 6 pomp o wysięgu 36-65 mb oraz 24 betonomieszarki. Dodatkowo mieszanka dostarczana była z niemieckiej wytwórni Cemex w Goerlitz.

Na budowę fundamentów elektrowni wykorzystano ok. 25 tys. m³ betonu. Do wykonania chłodni kominowej przewidziano ok. 15 tys. m³. Jednak łączna ilość betonu, którą zakłady wyprodukują na potrzeby Elektrowni Turów, to blisko 88 tys. m³. W inwestycji wykorzystany jest beton w klasie C30/37 (85 proc. udziału), C12/15, C35/45 oraz C40/50. Receptury betonu opracowano z zastosowaniem cementu hutniczego CEM III/A 42,5 N – LH/HSR/NA produkowanego w Cementowni CEMEX w Rudnikach. Ten rodzaj cementu dobrze sprawdza się w wykonywaniu wielkogabarytowych konstrukcji masywnych, w tym obiektów energetycznych.

Elektrownia Turów - zapowiedź inwestycji

Elektrownia Turów budowa
Autor: Cemex W betonowaniu wielkiej płyty fundamentowej wykorzystano 6 pomp oraz 24 betonomieszarki
Elektrowania Turów inwestycje
Autor: Cemex Elektrowania Turów - plac budowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej