Poznań będzie miał dworzec na EURO 2012

2011-03-24 16:33
Zintegrowane Centrum Komunikacyjne
Autor: TriGranit Zintegrowane Centrum Komunikacyjne ma zostać wybudowane w IV kw. 2013 roku

Jest decyzja środowiskowa i umowa partycypacyjna z miastem na współfinansowanie budowy dróg wokół dworca kolejowego. Dwa ważne dokumenty, które przybliżają moment rozpoczęcia budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu zostały przekazane inwestorom w środę, 23 marca, podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Poznaniu.

Decyzja środowiskowa oznacza, że można teraz wystąpić oficjalnie do wojewody wielkopolskiego z wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej oraz o pozwolenie na budowę. Biorący udział w uroczystości, wojewoda Piotr Florek zadeklarował, że osobiście dopilnuje, aby wszelkie formalności i działania podległych mu służb przebiegały sprawnie. Potrzeba na to jednak około dwóch miesięcy, niczego nie da się już przyśpieszyć.

Zdaniem wojewody termin rozpoczęcia budowy - 1 czerwca br. jest jak najbardziej realny i oznacza, że pierwsza część inwestycji, nowy terminal PKP obsługujący pasażerów odwiedzających Poznań będzie zbudowany zgodnie z planem tj. na Euro 2012. Nowy węzeł komunikacyjny, towarzyszące mu centrum handlowe, obiekty biurowe, parking i hotel powstaną w drugim etapie, który ma być ukończony w drugiej połowie 2013 r.

Umowa partycypacyjna określa jakie inwestycje towarzyszące budowie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego weźmie na siebie miasto Poznań, a co zbuduje spółka PKP i TriGranit. Inwestor za 50 mln zł wybuduje i przebuduje drogi wokół dworca oraz dołoży się do budowy kolektora deszczowego.

Podpisanie umowy partycypacyjnej na budowę ZCK
Autor: TriGranit Tomasz Lisiecki, prezes spółki TriGranit i Jerzy Stępień, wiceprezydent Poznania podpisali umowę partcypacyjną na budowę ZCK

Autorem projektu i koncepcji architektonicznej Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu jest biuro architektoniczne Bose International Planning and Architecture, autorem projektu architektoniczno-budowlanego poznańska pracownia Pentagram Architekci.

Tebodin Poland Sp. z o.o., Biuro z Poznania odpowiedzialne jest za wykonanie projektu budowlanego oraz wykonawczego przebudowy układu drogowego i torowego. Zakres projektu obejmuje m.in. projekty drogowe, torowe, trakcje elektryczne, konstrukcyjne, kolizje z infrastrukturą, organizację ruchu.

Zobacz także jak powstaje dworzec we Wrocławiu

Centrum komunikacyjne będzie nowoczesną, ażurową konstrukcją, obejmującą nowy dworzec kolejowy PKP, PKS i przystanek miejskiej komunikacji tramwajowej. Do tego obiekty biurowe, parkingi, hotel i galeria handlowa. To wszystko powstanie na terenie obecnego dworca i w jego najbliższej okolicy. Wartość inwestycji to ok. 160 mln euro.

Nowy dworzec kolejowy w Poznaniu
Autor: TriGranit Dworzec PKP, hol główny
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej