Powstanie kładka pieszo-rowerowa pod mostem Łazienkowskim

2016-04-13 12:22
Kladka rowerowa pod mostem Łazienkowskim
Autor: Urząd Miasta Warszawa Wizualizacja kładki

Już w wakacje 2017 będzie gotowa kładka dla pieszych i rowerzystów podwieszona pod mostem Łazienkowskim w Warszawie. Inwestycję zrealizuje Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty Sp. z o.o.

Nowy projekt budowy podwieszanej kładki pieszo-rowerowej pod niedawno otwartym Mostem Łazienkowskim z pewnością ucieszy mieszkańców Warszawy. Przeprawa jest przejezdna od października 2015, ale wciąż niedostępna dla pieszych i rowerzystów. Okazuje się, że już w trakcie budowy mostu projektanci pomyśleli o tym, aby przystosować konstrukcję budowli do montażu kładek podwieszonych pod główną płytą, poniżej chodników. Po otwarciu mostu ogłoszono przetarg na budowę kładki, w którym wzięło udział pięć firm. Ostatecznie umowa została podpisana z Warszawskim Przedsiębiorstwem Mostowym Mosty Sp. z o.o., które zaproponowało najkrótszy termin realizacji. Budowa zakończy się w lipcu 2017.

Na zlecenie ZDM opracowano wstępne koncepcje przebiegu nowej trasy rowerowej. Przygotowała je  firma Transprojekt-Warszawa Sp. z o.o. Pod przeprawą zostaną podwieszone dwie kładki – po północnej i południowej stronie. Po stronie śródmiejskiej połączą się one ze ścieżkami na Cyplu Czerniakowskim, zaś po praskiej - z drogą rowerową wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego. Planowana jest też dodatkowa kładka, która umożliwi przejazd nad Wałem Miedzeszyńskim (po północnej stronie węzła), gdzie połączy się z budowaną właśnie drogą dla rowerów wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych. Zachowana zostanie również rezerwa pod ewentualną przyszłą rampę pozwalającą dostać się na plaże i ścieżkę rekreacyjną na praskim brzegu Wisły.

Kładka pod mostem ma mieć szerokość 3,4 m. Będzie podwieszona poniżej pomostu przeprawy, dzięki czemu jej nachylenie nie przekroczy 6-7%. Cała trasa będzie miała nowe oświetlenie. Szczegółowy projekt opracowany zgodnie z koncepcją firmy Transprojekt-Warszawa powinien być gotowy jesienią 2016.

Na budowę kładki Rada Warszawy przyznała Zarządowi Dróg Miejskich 16 mln zł.

Nazwa inwestycji: kładka pod Mostem Łazienkowskim
Lokalizacja: Warszawa
Funkcja: rekreacyjna
Inwestor: Miasto Warszawa 
Generalny wykonawca: Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty Sp. z o.o. Spółka Komandytowa
Projektant: Transprojekt-Warszawa Sp. z o.o.
Zakończenie budowy: 27 lipiec 2017

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej