Powstanie kładka pieszo-rowerowa pod mostem Łazienkowskim

2016-04-13 12:22
Kladka rowerowa pod mostem Łazienkowskim
Autor: Urząd Miasta Warszawa Wizualizacja kładki

Już w wakacje 2017 będzie gotowa kładka dla pieszych i rowerzystów podwieszona pod mostem Łazienkowskim w Warszawie. Inwestycję zrealizuje Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty Sp. z o.o.

Nowy projekt budowy podwieszanej kładki pieszo-rowerowej pod niedawno otwartym Mostem Łazienkowskim z pewnością ucieszy mieszkańców Warszawy. Przeprawa jest przejezdna od października 2015, ale wciąż niedostępna dla pieszych i rowerzystów. Okazuje się, że już w trakcie budowy mostu projektanci pomyśleli o tym, aby przystosować konstrukcję budowli do montażu kładek podwieszonych pod główną płytą, poniżej chodników. Po otwarciu mostu ogłoszono przetarg na budowę kładki, w którym wzięło udział pięć firm. Ostatecznie umowa została podpisana z Warszawskim Przedsiębiorstwem Mostowym Mosty Sp. z o.o., które zaproponowało najkrótszy termin realizacji. Budowa zakończy się w lipcu 2017.

Na zlecenie ZDM opracowano wstępne koncepcje przebiegu nowej trasy rowerowej. Przygotowała je  firma Transprojekt-Warszawa Sp. z o.o. Pod przeprawą zostaną podwieszone dwie kładki – po północnej i południowej stronie. Po stronie śródmiejskiej połączą się one ze ścieżkami na Cyplu Czerniakowskim, zaś po praskiej - z drogą rowerową wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego. Planowana jest też dodatkowa kładka, która umożliwi przejazd nad Wałem Miedzeszyńskim (po północnej stronie węzła), gdzie połączy się z budowaną właśnie drogą dla rowerów wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych. Zachowana zostanie również rezerwa pod ewentualną przyszłą rampę pozwalającą dostać się na plaże i ścieżkę rekreacyjną na praskim brzegu Wisły.

Kładka pod mostem ma mieć szerokość 3,4 m. Będzie podwieszona poniżej pomostu przeprawy, dzięki czemu jej nachylenie nie przekroczy 6-7%. Cała trasa będzie miała nowe oświetlenie. Szczegółowy projekt opracowany zgodnie z koncepcją firmy Transprojekt-Warszawa powinien być gotowy jesienią 2016.

Na budowę kładki Rada Warszawy przyznała Zarządowi Dróg Miejskich 16 mln zł.

Nazwa inwestycji: kładka pod Mostem Łazienkowskim
Lokalizacja: Warszawa
Funkcja: rekreacyjna
Inwestor: Miasto Warszawa 
Generalny wykonawca: Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty Sp. z o.o. Spółka Komandytowa
Projektant: Transprojekt-Warszawa Sp. z o.o.
Zakończenie budowy: 27 lipiec 2017

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej