Politechnika Lubelska inwestuje w Innowacyjne Centrum Architektury

2012-12-03 14:03
wydział architektury politechniki lubelskiej
Autor: Politechnika Lubelska Autorem koncepcji jest arch. Jan Wrana.

Inwestycja Politechniki Lubelskiej polega na rozbudowie istniejącego budynku Wydziału Budownictwa i Architektury przy ul. Nadbystrzyckiej 40 w Lublinie.

27 sierpnia 2010 r. w siedzibie Politechniki Lubelskiej została podpisana umowa na dofinansowanie projektu PO RPW 1.1-4 pn. „Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury – rozbudowa i wyposażenie kompleksu dydaktyczno-naukowego Politechniki Lubelskiej dla kierunku Architektura i Urbanistyka”. W tej chwili w budynku trwają prace wykończeniowe. Do końca 2012 roku mają zakończyć się wszystkie prace budowlane na inwestycji.

Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury

Inwestycja polega na rozbudowie istniejącego budynku Wydziału Budownictwa i Architektury przy ul. Nadbystrzyckiej 40 w Lublinie. Budynek wzbogaci się o nowe, sześciokondygnacyjne skrzydło dla potrzeb kształcenia na kierunku Architektura i Budownictwo (konstrukcja budynku – szkielet żelbetowy, z podpiwniczeniem). Łączna powierzchnia użytkowa nowego obiektu wynosić będzie 6,7 m2, przy kubaturze 28 368,104 m3.

Budynek ma ciekawe rozwiązania architektoniczne i konstrukcyjne. Nowy budynek jest połączony z istniejącym wykorzystując ciąg korytarzowy w istniejącym budynku, kontynuując go w nowym obiekcie. Nowy budynek doświetla wewnętrzne patio. Formę rzeźby przestrzennej uzyskano poprzez wyprowadzenie skośnej ściany wychodzącej z linii rysunku elewacji, łącząc w ten sposób obie bryły – starą i nową. Ściana ta, wraz z trzema kubicznymi elementami, wspiera nadwieszoną aulę dla 200 widzów wraz z foyer. Parter nowego wydziału będzie przeznaczony na przestrzeń wystawową. Przeszklenia są wykonane przy użyciu bezszprosowych systemów ścian działowych firmy MAARS, które oddzielają hol od sal i gabinetów katedr.

Realizacja projektu rozpoczęła się w 2008 r. Termin zakończenia realizacji to rok 2013. Studentów nowy wydział przyjmie w roku akademickim 2013/2014. Planowany koszt inwestycji wynosi 34 635 345,58 zł. Dofinansowanie projektu z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej to kwota w wysokości 33 822 023 zł.

Kierownik projektu i główny projektant, autor koncepcji: dr inż. arch. Jan Wrana. Jednostka projektowa: konsorcjum: Biuro Architektoniczne Metropolis, Szczecin oraz Biuro Projektowo-Inżynierskie Redan, Szczecin, pod nadzorem autorów koncepcji. Projektant (projekt budowlany i wykonawczy): Remigiusz Smolik.Generalnym wykonawcą inwestycji jest Budimex SA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej