Podziemny praking w Krakowie w systemie koncesji

2009-12-10 21:58

600 miejsc postojowych, nowoczesny system informacji wizualnej i dźwiękowej - tak wygląda pierwszy w Polsce parking wybudowany przez partnera prywatnego w systemie koncesji budowlanej.

Parking jest zlokalizowany pod Placem na Groblach w okolicach Wawelu. Inwestorem obiektu jest miasto, koncesjonariuszem hiszpańska firma ASCAN Empresa Constructora y de Gestion, która złożyła najkorzystniejszą ofertę i wygrała w przetargu. Umowa z koncesjonariuszem obejmowała pokrycie kosztów budowy parkingu w wysokości 63 mln złotych oraz  wybudowanie nowego w miejsce starego stadionu dla młodzieży nad parkingiem. W zamian hiszpańska firma dostała prawo pobierania opłat za korzystanie z parkingu przez 70 lat.

Równocześnie z otwarciem parkingu pod placem Na Groblach, zmieniają się zasady parkowania na innych ulicach w centrum miasta. Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Krakowa z 2003 roku, jednym z celów inwestycji parkingowych w centrum Krakowa jest eliminacja parkowania przy ulicach i na chodnikach oraz oddanie tej przestrzeni pieszym. Po otwarciu parkingu pod placem Na Groblach, zlikwidowany będzie postój na ulicy Grodzkiej, z wyłączeniem miejsc w zatoce przed kościołem św. Piotra i Pawła. Podobnie zakaz postoju wprowadzony będzie na ulicach Podzamcze i Powiśle od hotelu Sheraton do ulicy Zwierzynieckiej (zachowane będzie jedynie miejsce postojowe dla niepełnosprawnych). Na ulicy Zwierzynieckiej będzie można parkować jedynie w zatokach do tego przeznaczonych. Nie będzie można stawiać samochodów na chodnikach. Natomiast przy ulicy Straszewskiego, na odcinku od ulicy Podzamcze do placu Na Groblach obowiązywać będzie parkowanie równoległe do krawężnika, a nie ukośne, jak do tej pory.

Jednocześnie Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przygotowuje projekt specjalnej uchwały zmieniający kategorię ulic Tenczyńskiej i Tarłowskiej, aby umożliwić mieszkańcom dojazd i parkowanie obok swoich posesji.

W Krakowie planowane są kolejne parkingi, ktore miasto chce zrealizować w podobny sposób. Niebawem poznamy oferty firm zainteresowanych budową parkingu w rejonie Nowego Kleparza. Trzypoziomowy obiekt na około 450 samochodów ma powstać w ramach przebudowy obecnego, przestarzałego placu dworcowego. Podobnie sprawa wygląda z parkingiem koło Muzeum Narodowego. Jego budową interesują się cztery konsorcja. Wybór wykonawcy nastąpi w styczniu 2010 roku. Parking będzie miał docelowo 720 miejsc. Miasto złożyło wnioski o wydanie decyzji lokalizacyjnych również dla zbiegu ulic Wielopole, Dietla i Starowiślna i placu Biskupiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej