Pod koniec wakacji zostaną otwarte dwa odcinki autostrady A2 - zapewnia GDDKiA

2024-06-24 19:12

Dwa z budowanych odcinków autostrady A2 na wschód od Warszawy prawdopodobnie zostaną oddane pod koniec wakacji. Taką deklarację złożyła GDDKiA. Wcześniej realny wydawał się nawet lipiec 2024 dla ostatniego z nich. Dziś wiadomo, że tak się nie stanie. Wykonawca nie złożył jeszcze wniosku o pozwolenie na użytkowanie, choć już się do tego przygotowuje. Ma się to stać jeszcze w tym miesiącu.

Spis treści

 1. Budowa autostrady A2 na wschód od Warszawy
 2. A2 Kałuszyn – Siedlce Zachód, prawie 38 km nowej autostrady
 3. Kiedy A2 na wschód będzie gotowa?
 4. Wykonawca chce złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie A2
 5. W tym roku oddadzą dwa odcinki autostrady A2
 6. A2 Siedlce – Biała Podlaska, cztery odcinki o długości 63,4 km
 7. Dopinają umowę na projekt A2 do granicy w Kukurykach
 8. Tak wygląda nowiutka autostrada A2 na wschód od Warszawy ZDJĘCIA

Budowa autostrady A2 na wschód od Warszawy

Na wschód od Warszawy powstaje prawie 37,5- kilometrowy odcinek autostrady A2. Prace są tu już mocno zaawansowane, ale i...również mocno opóźnione. Budowę odcinka Mińsk Mazowiecki – Siedlce podzielono na trzy odcinki. Każdy z nich buduje inna firma i każdy z nich ma inne zaawansowanie robót.

Budowa autostrady A2 na wschód od Warszawy to obecnie jedyna autostrada w budowie w naszym kraju. Ale nie jedyny odcinek w budowie. Oprócz odcinka A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce – w realizacji jest także blisko 64 -km odcinek od Siedlec do Białej Podlaskiej.

Północna obwodnica Krakowa, GDDKiA

A2 Kałuszyn – Siedlce Zachód, prawie 38 km nowej autostrady

Odcinek bliżej Warszawy jest bardziej zaawansowany. Jak już wspomnieliśmy, został podzielony na trzy mniejsze części, których budową zajmują się inni wykonawcy:

 • Odcinek Kałuszyn – Groszki buduje firma Intercor.
 • Odcinek od węzła Groszki (bez węzła) do węzła Siedlce Zachód (dawniej Gręzów) (bez węzła) – Stecol Corporation
 • Odcinek od węzła Siedlce Zachód (dawniej Gręzów) (z węzłem) do węzła Siedlce Południe (dawniej Swoboda) (z węzłem) - Polaqua.

W sumie budowa prawie 38 -kilometrowego odcinka autostrady A2 między Mińskiem Mazowieckim i Siedlcami kosztuje prawie 1,6 mld złotych.

Kiedy A2 na wschód będzie gotowa?

Pierwotnie, podczas podpisywania umów z wykonawcami - trasa miała być gotowa pod koniec 2023 roku. Tak się nie stało. Do warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wpłynęły już roszczenia terminowe oraz finansowe od wszystkich trzech wykonawców budowanych odcinków A2. Kiedy więc możemy się spodziewać oddania tej części nowej A2 do użytku? Wiadomo, że żaden z wykonawców nie złożył jeszcze wniosku o pozwolenie na użytkowanie wybudowanego odcinka autostrady.

Pod koniec wakacji 𝐩𝐥𝐚𝐧𝐮𝐣𝐞𝐦𝐲 𝐮𝐝𝐨𝐬𝐭𝐞̨𝐩𝐧𝐢𝐞𝐧𝐢𝐞 𝐝𝐨 𝐫𝐮𝐜𝐡𝐮 𝐝𝐰𝐨́𝐜𝐡 𝐨𝐝𝐜𝐢𝐧𝐤𝐨́𝐰 𝐚𝐮𝐭𝐨𝐬𝐭𝐫𝐚𝐝𝐲 𝐀𝟐. Jednym z nich będzie fragment Siedlce Zachód (Gręzów) – Siedlce Południe (Swoboda). Zaawansowanie prac przekroczyło tutaj 91 procent  – poinformowała ostatnio Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wykonawca chce złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie A2

Najbardziej zaawansowany jest obecnie odcinek budowany przez firmę Polaqua. Zaawansowanie prac wynosi tu 91 procent. Na placu budowy trwają prace wykończeniowe.

Prowadzimy obecnie prace wykończeniowe, głównie na drogach dojazdowych. Kompletujemy dokumentację, konieczną do złożenia wniosku o pozwolenie na użytkowanie, ale to jeszcze potrwa. Chcemy, by stało się to jeszcze w tym miesiącu – powiedział nam Andrzej Kordylewski, dyrektor kontraktu budowy A2 „Odcinek od węzła Siedlce Zachód (z węzłem) do węzła Siedlce Południe (z węzłem)” z firmy Polaqua.

Dopiero po złożeniu wniosku o pozwolenie na użytkowanie i wymaganych - pozytywnie zakończonych - odbiorach technicznych będzie można oddać ten fragment drogi kierowcom.

Drugi pod względem zaawansowania odcinek A2 to odcinek Kałuszyn – Groszki budowany przez firmę Intercor. Tu zaawansowanie robót wynosi 73 procent.

Ostatni będzie środkowy odcinek autostrady A2 budowany przez chińską firmę Stecol Corporation, gdzie prace są zaawansowane na poziomie 62 procent. I który, jako jedyny, ma być oddany w 2025 roku.

Czytaj też: Wiemy, kiedy otwarcie autostrady A2 na wschód od Warszawy. To już niedługo

W tym roku oddadzą dwa odcinki autostrady A2

Wiadomo na pewno, że w tym roku do użytku zostaną oddane dwa odcinki.- W tym roku planujemy udostępnić kierowcom dwa odcinki autostrady A2, Kałuszyn – Groszki (długość 12,1 km) i Siedlce Zachód – Siedlce Południe (12,5 km). Budowa środkowego odcinka tej trasy, pomiędzy węzłami Groszki i Siedlce Zachód (12,9 km), zakończy się w 2025 r. Do tego czasu kontynuacja ruchu pomiędzy wspomnianymi węzłami odbywać się będzie po istniejącej DK2.

Wykonawcy wszystkich odcinków A2 złożyli w GDDKiA roszczenia terminowe i finansowe.

- Na razie podpisaliśmy aneks wydłużający czas na ukończenie zadania do 30 kwietnia 2024 r. dla odcinka Siedlce Zach. – Siedlce Płd. Dla tej, jak i pozostałych inwestycji, w procedowaniu są kolejne roszczenia wykonawców, którzy oczekują dalszego wydłużenia czasu na ukończenie lub dodatkowych środków finansowych – podkreśla Małgorzata Tarnowska z GDDKiA. Jak dodaje, opóźnienia na budowie A2 w tych miejscach wynikają głównie z długiego oczekiwania wykonawców na pozwolenia na budowę. Na ZRID-y czekano około roku. To znacząco wpłynęło na harmonogram prac.

A2 Siedlce – Biała Podlaska, cztery odcinki o długości 63,4 km

Jak informuje GDDKiA, na realizowanych odcinkach A2 pomiędzy Kałuszynem a Siedlcami procentowe zaawansowanie robót przedstawia się następująco:

 • Siedlce Płd. – Malinowiec - 36 proc.
 • Malinowiec – Łukowisko - 29 proc.
 • Łukowisko – Swory - 12 proc.
 • Swory – Biała Podlaska - 88 proc.

Na żadnym z zadań terminy zakończenia robót wynikające z podpisanych umów nie uległy zmianie. W procedowaniu są jednak roszczenia wykonawców, którzy oczekują wydłużenia czasu na ukończenie lub dodatkowych środków finansowych. Terminy wynikające z umowy (dla trzech pierwszych odcinków to kwiecień 2024 r., a dla czwartego to lipiec 2024 r.) mogą zostać przesunięte w sytuacji, gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji umowy nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły mu one prowadzenie robót.

Dopinają umowę na projekt A2 do granicy w Kukurykach

W toku jest umowa na wykonanie projektu budowy 32,3 km autostrady A2 od węzła Biała Podlaska do przejścia granicznego w Kukurykach, wraz z uzyskaniem decyzji ZRID.  Zadanie podzielone jest na trzy odcinki:

 • Biała Podlaska – Kijowiec
 • Kijowiec – Dobryń
 • Dobryń – Kukuryki

Dla dwóch pierwszych odcinków prowadzone jest postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji ZRID przez Wojewodę Lubelskiego. Obecnie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie analizuje raporty środowiskowe, w ramach ponownej oceny oddziaływania drogi na środowisko. Planujemy w III kwartale 2024 r. ogłosić przetargi na realizację robót na dwóch odcinkach. Termin jest uzależniony od uzyskania decyzji ZRID.

Prace związane z odcinkiem trzecim zależne są od unormowania sytuacji geopolitycznej z Białorusią. Wszystko jednak wskazuje na to, ze nie nastąpi to zbyt szybko.

Tak wygląda nowiutka autostrada A2 na wschód od Warszawy ZDJĘCIA

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej