Plac Nowy zostanie przebudowany

2009-07-03 14:04
Plac Nowy
Autor: Biuro Projektów Lewicki Łatak

Plac Nowy – jeden z bardziej charakterystycznych elementów przestrzeni publicznej w Krakowie, ulegnie przeobrażeniu. Kilka dni temu rozstrzygnięto konkurs na koncepcję jego zagospodarowania.

W rywalizacji na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną wzięło udział 25 projektantów. Zwyciężyła praca przedstawiona przez Biuro Projektów Lewicki Łatak. "Zadecydowały wielofunkcyjność propozycji, przy zachowaniu dotychczasowej atmosfery placu, wzbogaconej o nowe elementy architektoniczne” – mówił arch. Michał Szymanowski, przewodniczący sądu konkursowego. Projektanci proponują wprowadzenie na plac układu schodów i pochylni oraz zlokalizowanie straganów w południowej części placu. Stoiska handlowe zostaną zadaszone. „Dach służyłby jednocześnie jako taras – nowy element przestrzeni publicznej" – wyjaśniał prof. Andrzej Wyżykowski, główny architekt miasta, członek jury. Doceniono także bardzo interesujące rozwiązanie nawierzchni placu w postaci dotychczasowych płyt betonowych z wprowadzeniem na nich wygrawerowanych zapisów śladów dawnej historii tego miejsca, jako „matrycy jego tożsamości”.

Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych. Dodatkowo zostanie też zaproszony do negocjacji w sprawie opracowania dokumentacji projektowej zagospodarowania placu.

W oparciu o koncepcję zagospodarowania placu, przygotowywana zostanie dokumentacja projektowa potrzebna do pozwolenia na budowę. W kolejnym etapie miasto ogłosi przetarg na inwestycję. "Z naszych wcześniejszych doświadczeń z podobnymi inwestycjami wynika, że cały proces  może trwać około 2 lat. Oczywiście jeśli pojawią się protesty (a takich nigdy wykluczyć się nie da) sama procedura może potrwać dłużej" – mówi Jan Machowski, z Biura Prasowego Prezydenta Miasta. "Realizacja będzie też oczywiście zależeć od możliwości finansowych. W tym zakresie nie wykluczamy ubiegania się o środki zewnętrzne, np. programy unijne" - dodaje.

Opis koncepcji architektoniczno-urbanistycznej na zagospodarowanie Placu Nowego


Plac Nowy, zwany „żydowskim”, jest elementem układu urbanistycznego dawnego miasta Kazimierz, wpisanym do rejestru zabytków już w 1934 roku oraz na Listę Dziedzictwa Światowego. Usytuowany jest na obszarze uznanym za pomnik historii „Kraków – historyczny zespół miasta”. Położony na terenie miasta lokacyjnego (1335 r.), w latach 1607-08 wszedł w skład miasta żydowskiego. W swej obecnej postaci został ukształtowany w wieku XIX i na początku wieku XX. Znajdujący się w centralnej części placu budynek dawnej rzeźni rytualnej tzw. „Okrąglak” został zaprojektowany w roku 1899 i zbudowany w roku następnym. Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z grudnia 2008 roku, obiekt został wpisany do rejestru zabytków.
Od kilkunastu lat przestrzeń wokół Placu Nowego ulega zmienia. Odnawiane są okoliczne kamienice, na parterach budynków powstają liczne lokale.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej