Otwarcie stadionu miejskiego w Szczecinie już 1 października

2022-09-28 18:29
stadion miejski szczecin
Autor: szczecin.eu Przebudowa szczecińskiego Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera zakończona

Zakończyły się prace przy przebudowie stadionu miejskiego w Szczecinie. Szczecińska „Papricana” zostanie otwarta 1 października, a inauguracyjny mecz rozegrają Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk.

Stadion miejski w Szczecinie

Stadion Miejski im. Floriana Krygiera w Szczecinie znajduje się na osiedlu Pogodno. Kibice nazywają go pieszczotliwie Papricaną, co jest połączeniem nazwy słynnego stadionu Maracanã w Rio de Janeiro z produkowaną lokalnie kultową konserwą – Paprykarzem Szczecińskim.

Pierwszy mecz na stadionie zagrano w 1925 roku, trybuny mieściły wówczas 15 tys. widzów. Powstał w miejscu nieczynnej żwirowni. Na jej stromym zboczu zbudowano dwie trybuny, natomiast boisko znajdowało się w dole wyrobiska.

Przebudowa szczecińskiego stadionu

3 lata temu wbito pierwszą łopatę na budowie Stadionu Miejskiego. Władze miasta podjęły się na rewitalizacji prawie 100-letniego obiektu. Realizacja obecnej przebudowy i rozbudowy Stadionu Miejskiego rozpoczęła się w marcu 2019 roku. Przebudowano cztery trybuny, z których dwie wschodnia i północna, to osobne budynki.

Pięciokondygnacyjna trybuna północna mieści strefę VIP, szatnie, siłownie i pomieszczenia z odnową biologiczną dla piłkarzy, biura klubu i zaplecza dla mediów a także centrum zarządzania obiektem podczas imprez masowych.

Nad trybunami rozpięto dach o powierzchni 22 503 m². W najwyższym punkcie stalowa konstrukcja dachu ma ponad 27 m. Na elewacji wykorzystano siatkę cięto-ciągnioną o powierzchni ponad 7 000 m². 

W ramach inwestycji powstały też dwukondygnacyjny budynek Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży oraz sześć boisk treningowych, z których jedno ma trybunę na 800 miejsc a drugie sztuczną murawę oraz halę pneumatyczną, rozkładaną i ogrzewaną w miesiącach jesiennych i zimowych.

Łączna powierzchnia użytkowa stadionu po przebudowie wynosi 14 827 m². Kibice będą mieli do dyspozycji 21 165 miejsc siedzących.

Całkowity koszt inwestycji to 363 mln zł, z czego jedną trzecią wydano właśnie na część szkoleniową dla przyszłych piłkarzy.

Wykonawcą inwestycji była spółka Stadion Szczecin Korporacja Budowlana Doraco. Nadzór nad realizacją inwestycji sprawowała spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Przeczytaj o historii powstawania Stadionu Miejskiego w Szczecinie: Stadion piłkarski w Szczecinie

To ogromny sukces, że mimo pandemii, różnych trudności, udało się to w realnych kosztach zrealizować. Murawa jest świetna, Pogoń jest w dobrej dyspozycji, więc mam nadzieję, że 1 października czeka nas wspaniały mecz przy pełnych trybunach. Stadion to materialna baza rozwoju klubu – mówił podczas konferencji prasowej Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Jak wygląda nowy stadion miejski w Szczecinie?

Za projekt stadionu miejskiego w Szczecinie odpowiada Biuro Architektoniczne Dedeco. Nowy stadion miejski mieszkańcy miasta nazywają Czarną Perłą.

Otwarcie stadionu miejskiego w Szczecinie już 1 października
Autor: Biuro Architektoniczne Dedeco Stadion Miejski w Szczecinie z całą pewnością będzie jednym z symboli miasta

Wielkie otwarcie stadionu miejskiego w Szczecinie

Oficjalny portal miasta Szczecin podaje, że stadion zostanie otwarty w najbliższą sobotę, 1 października. Otwarcie poprzedzi festyn dla kibiców, a swoją obecność podczas wydarzenia zapowiedzieli zasłużeni piłkarze Pogoni Szczecin, którzy przypomną historię obiektu. Biletowana część imprezy ma się zacząć o godzinie 19:30. Po ceremonii otwarcia rozegrany zostanie mecz Pogoni Szczecin z Lechią Gdańsk.

Już w sobotę 1 października mieszkańców oraz kibiców czeka wielkie piłkarskie święto.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej