Otwarcie Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu planowane na sierpień 2016

2016-03-23 14:49
Centrum Historii Zajezdnia
Autor: PB Inter-System

Zakończyły się prace przy budowie Centrum Historii Zajezdnia, które powstało w historycznej zajezdni wrocławskiego MPK przy ul. Grabiszyńskiej. Budynek został przebudowany i przystosowany do organizowania m.in. wystaw. Autorem projektu jest pracownia projektowa Maćków. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma PB Inter-System S.A.

Zajezdnia została wybudowana w 1892 roku przez spółkę Elektrische Strassenbahn Breslau, w ramach pionierskiego projektu uruchomienia we Wrocławiu elektrycznej linii tramwajowej. Obiekt uległ znacznym zniszczeniom w trakcie II Wojny Światowej. Po 1945 roku został częściowo odbudowany i służył mieszkańcom miasta jako zajezdnia autobusowa MPK.

Projekt przywrócenia dawnej świetności budynkowi miał swój początek w kwietniu 2014, gdy na terenie zajezdni podpisano akt erekcyjny inwestycji. Przetarg na budowę CH Zajezdnia rozstrzygnięto w lipcu 2014. Wygrała go firma PB Inter-System. Prace na budowie trwały 19 miesięcy i zakończyły się zgodnie z planem w marcu 2016. Obecnie trwa wyposażanie obiektu i przygotowanie wystaw w CH Zajezdnia, które zostanie otwarte dla zwiedzających w sierpniu 2016. W Centrum będą organizowane również szkolenia, konferencje, koncerty, itp.

Celem generalnego wykonawcy i projektanta było zachowanie autentyczności budynku przy jednoczesnym nadaniu mu nowoczesnych funkcjonalności. Podczas prowadzenia prac renowacyjnych dbano o każdy detal. Cegły zostały odnowione i oczyszczone. Następnie zbudowano z nich ścianę frontową i tylną obiektu. Niektóre elementy zewnętrzne, takie jak lampy czy stojaki na rowery są stylizowane na historyczne. Wykonano je ze specjalistycznej stali koronowskiej której powierzchnia pod wpywem warunków atmosferycznych pokrywa się powłoką ochronną przypominającą rdzę.

Budowa Centrum została sfinansowana z dotacji tzw. Funduszu Norweskiego. Ministerstwo Kultury, które było odpowiedzialne za rozdział tych środków, przyznało na ten cel 15 mln złotych.

Nazwa inwestycji: Centrum Historii Zajezdnia
Lokalizacja: Wrocław, ul. Grabiszyńska
Inwestor: Gmina Wrocław
Generalny Wykonawca: PB Inter-System S.A.
Projektant: pracownia projektowa Maćków
Rozpoczęcie budowy: lipiec 2014
Zakończenie budowy: marzec 2016
Planowane otwarcie: sierpień 2016

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej