Nowy wiadukt na trasie Rail Baltica już stoi. Ułatwi życie kierowcom i pieszym

2024-02-13 10:19

Nad torami w gminie Szepietowo stanął nowy wiadukt. To bezkolizyjne skrzyżowanie drogi z torami. Wiaduktu zbudowano przy przystanku kolejowym Szymbory. Inwestycja za 25 mln zł, realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ze wsparciem unijnym.

Spis treści

  1. Nowy wiadukt w Szepietowie na trasie Rail Baltica
  2. Rail Baltica międzynarodowa trasa kolejowa
  3. Rail Baltica Czyżew - Białystok

Nowy wiadukt w Szepietowie na trasie Rail Baltica

Nowy wiadukt nad torami linii kolejowej Warszawa – Białystok powstał w sąsiedztwie przystanku Szymbory. Wiadukt nad linią kolejową i równoległymi drogami ma 95 metrów długości i jezdnię o szerokości 7 metrów, po jednym pasie w każdą stronę. Piesi korzystają z chodnika, rowerzyści – z przygotowanej dla nich ścieżki.

Jak informują przedstawiciele PKP PLK, wiadukt to element większej całości – wraz z dwupoziomowym skrzyżowaniem zbudowano około 1 km dróg dojazdowych. Na przystanku kolejowym mieszkańcy korzystają z nowych peronów, a wygodne łączenie podróży pociągiem i samochodem umożliwia budowa parkingu na 42 miejsca, w tym 2 dla niepełnosprawnych.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Rail Baltica międzynarodowa trasa kolejowa

Inwestycja w Szepietowie znajduje się na polskim odcinku międzynarodowej linii Rail Baltica. Prace prowadzone w gminie Szepietowo przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawiają dostęp do kolei, usprawniają też lokalny transport. Na stacji w Szepietowie podróżni korzystają z dwóch nowych peronów oraz przejścia podziemnego. Zakres robót na terenie gminy zakłada także przebudowę i budowę ponad 18 km dróg, w tym ul. Kolejowej w Szepietowie. Bezpieczeństwo ruchu kolejowego i samochodowego zwiększy łącznie sześć bezkolizyjnych skrzyżowań, z których gotowe są już cztery.

Obejście Węgierskiej Górki. Estakada prawie gotowa - tak powstaje droga ekspresowa S1 w Beskidach

Rail Baltica Czyżew - Białystok

Łącznie na podlaskim odcinku linii Rail Baltica Czyżew – Białystok powstanie 25 dwupoziomowych skrzyżowań – wiaduktów i tuneli. Po oddaniu do użytku wiaduktu w Szymborach w budowie pozostaje 13 obiektów, z których większość jest na ukończeniu. Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok”. Wartość prac to prawie 3,4 mld zł, ich zakończenie zaplanowano na ten rok. Projekt współfinansowany ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę” – (Connecting Europe Facility – CEF).

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej