Nowoczesna architektura Warszawy. Oryginalna koncepcja nowej siedziby Uniwersytetu Muzycznego

2013-06-18 18:12
Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Projekt autorstwa 81.WAW.PL
Autor: 81.WAW.PL Architektura Warszawy. Koncepcja nowego budynku Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Na frontowej części bryły zaplanowano głębokie, ekspresyjne wcięcie z przeszkloną fasadą, aby podkreślić główne wejście do budynku

Koncepcję nowej siedziby Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie opracowali architekci z pracowni 81.WAW.PL. Projekt wyróżnia przede wszystkim ciekawa bryła i zastosowanie oryginalnych rozwiązań. Nowoczesna, wręcz abstrakcyjna bryła Uniwersytetu Muzycznego niewątpliwie będzie wyróżniać się wśród warszawskich budynków użyteczności publicznej.

Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Projekt nowego budynku autorstwa 81.WAW.PL
Autor: 81.WAW.PL Oryginalna, ekspresyjna koncepcja budynku Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie autorstwa pracowni 81.WAW.PL.

Architektura Warszawy: projekt nowego gmachu Uniwersytetu Chopina

Koncepcję nowej siedziby Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie przy ul. Dobrej stworzyli architekci z pracowni 81.WAW.PL. Ideą koncepcji  jest współzależność dwóch brył. Pierwszą z brył jest przestronna sala operowa z 324 miejscami siedzącymi. Drugą tworzą sale wykładowe oraz sale ćwiczeniowe.

Na frontowej części bryły zaplanowano głębokie, ekspresyjne wcięcie z przeszkloną fasadą, aby podkreślić główne wejście do budynku. Wcięcie zaakcentowano głębokimi liniami nawiązującymi do pięciolinii. Ta część elewacji została zaprojektowana z blachy tytanowo-cynkowej, reszta elewacji w formie modularnych kwadratów będzie z jasnego piaskowca. To materiał, który odpowiednio wpisuje się w klimat sąsiadującej z nowym budynkiem Uniwersytetu Chopina zabudowy. Na poszczególnych kwadratach projektanci zaplanowali szkiełka, za którymi ukryto okna. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie odpowiednie doświetlenie wnętrza poszczególnych sal. Dodatkową atrakcją projektu jest system oświetlenia nocnego, za sprawą którego szkiełka będą świeciły, tworząc na elewacji budynku zapis nutowy.

Wewnątrz gmachu Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie będzie dostępna sala operowa oraz przestronny hol. Centralnym punktem holu jest  trójkątna szczelina ze szkła, która stanowi główne wejście do budynku, zlokalizowane w północno-zachodnim narożniku działki. Od strony północnej budynku zaplanowano taras letni dla znajdującej się w holu kawiarni uniwersyteckiej. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej