Nowe Pole Mokotowskie zimą wygląda magicznie. Zobacz zdjęcia. W 2024 r. ciąg dalszy remontu?

2024-01-25 13:24

Od grudnia 2023 r. nowe Pole Mokotowskie jest dostępne dla wszystkich. Po remoncie nie do poznania zmieniły się okolice głównego stawu, powstały też m.in. nowe alejki i pomosty. Zobaczcie na zdjęciach, jak pięknie wygląda ta część Warszawy zimą. Co ciekawe, miasto już planuje dalsze prace w parku.

Spis treści

  1. Pole Mokotowskie po remoncie w zimowej odsłonie. Po stawie śmigają łyżwiarze
  2. To jeszcze nie koniec remontu? W planach są kolejne prace w parku

Pole Mokotowskie po remoncie w zimowej odsłonie. Po stawie śmigają łyżwiarze

Mocno opóźniony remont Pola Mokotowskiego zakończył się w grudniu 2023 r. Modernizacja miała na celu przede wszystkim rozbetonowanie niecki głównego stawu, przebudowę całego układu wodnego, dosadzenie nowej roślinności oraz wykonanie m.in. nowych ławek, alejek i pomostów. Więcej na ten temat piszemy w artykule o remoncie Pola Mokotowskiego w Warszawie.

Pogadane Zbudowane. Budowa domu z betonu komórkowego.
Materiał sponsorowany

– Dużo bardziej atrakcyjny stał się również teren wokół stawu – mieszkańcy mogą tam spacerować po drewnianych podestach i mostkach lub odpocząć na wygodnych siedziskach – podaje miasto. – Usunięty ze stawów i pokruszony beton został użyty m.in. do uformowania wałów wygłuszających park od strony ul. Wawelskiej. Powstałe w ten sposób górki obsiano trawą.

Nasz fotoreporter odwiedził odnowiony park w styczniu 2024 r., żeby zobaczyć, jak prezentuje się w zimowej wersji. Odpowiedź brzmi: wprost magicznie! Warszawiacy mimo niesprzyjającej aury już chętnie z tego miejsca korzystają. Po alejkach krążą liczni spacerowicze, obok bawią się psy, a w czasie mrozów po dużym stawie jeżdżą łyżwiarze – i to mimo zakazu wchodzenia na lód.

– Informujemy, że staw główny w parku w najgłębszym miejscu ma 2,7 m głębokości. Poruszanie się po kruchym lodzie stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników parku. Wokół stawu zostały zamieszczone tabliczki z odpowiednią informacją – ostrzega Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. – Jeśli zobaczycie osoby wchodzące na staw, chodzące po lodzie, zwróćcie im uwagę, że to zagrożenie. Dbajcie o siebie i innych!

To jeszcze nie koniec remontu? W planach są kolejne prace w parku

Co ciekawe, modernizacja parku Pole Mokotowskie jeszcze się nie zakończyła. Choć jej pierwszy etap dobiegł końca, w planach jest kolejny. W „Planie zamówień publicznych na 2024 r.” opublikowanym przez Zarząd Zieleni znalazło się zadanie „Wykonanie robót budowlanych związanych z wykonaniem prac modernizacyjnych w parku, w tym wykonanie nowych i przebudowa nawierzchni w Parku Pole Mokotowskie”. Dalsze prace modernizacyjne miałyby ruszyć w II kwartale 2024 r. Na razie to jednak tylko luźne plany, gdyż miasto nie przyznało jeszcze na ten cel środków – a mowa o niebagatelnej kwocie 800 tys. zł.

Jakie prace miałyby zostać wykonane w ramach kolejnego, niepewnego jeszcze etapu remontu? Tego dokładnie nie wiemy – nazwa zadania jasno wskazuje tylko, że nastąpi wymiana nawierzchni w parku. Warto jednak przypomnieć, że koncepcja modernizacji parku autorstwa WXCA była pierwotnie znacznie szersza niż to, co zrealizowano. W planach były m.in. Pawilony Żywiołów, nowe place zabaw, budowa nowych toalet oraz odbudowa stojących niegdyś w parku domków fińskich. Ile z tego uda się zrealizować, obecnie nie wiemy, pozostaje zatem czekać na oficjalne wieści. Więcej na temat pierwotnej koncepcji pracowni WXCA można dowiedzieć się z artykułu o modernizacji parku Pole Mokotowskie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej