Nowa koncepcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej

2008-07-16 17:44
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Autor: brak danych

Zwycięzcą ubiegłorocznego konkursu na projekt gmachu Muzeum został szwajcar Christian Kreze. 15 lipca 2008 roku odbyła się prezentacja efektów pierwszej, trzymiesięcznej fazy prac koncepcyjnych, prowadzonych we współpracy z Autorską Pracownią Architektury Kuryłowicz & Associates.

Kereze zaprezentowała nowe rozwiązania gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Projekt ewoluuje w kierunku integracji przestrzeni ekspozycyjnych z przestrzeniami ogólnego użytku. Obecny, bardziej dynamiczny wyraz fasady oraz skompresowanie programu funkcjonalnego spowodowało, że struktura budynku lepiej współgra z otaczającym ją miastem. Dolny poziom Muzeum skonstruowany na siatce słupów został podzielony ścianami, natomiast górny to wielka, pusta przestrzeń pokryta dachem w postaci sita. Obie części będą ściśle zintegrowane dzięki łączącym je amfiteatralnym schodom.

Przeszklony parter oferuje szeroki dostęp do budynku z zewnątrz. Sztuka będzie widoczne i dostępna wprost z poziomu ulicy obszernej galerii na parterze budynku, ulokowanej od strony ulicy Marszałkowskiej.
Przestronne lobby wejściowe, otwarte na ulicę Marszałkowską i pl. Defilad, otoczone będzie przez kawiarnię, księgarnie i audytorium, która posłuży jako sala przedstawień teatralnych, koncertów oraz spotkań o charakterze konferencyjnym.
Na parterze znajdzie się kolejna sala wystawiennicza, przeznaczona na projekty najmłodszego pokolenia artystów tzw. Galeria Warszawska. Będzie również kino, mniejsza sala konferencyjna oraz restauracja.
Górna kondygnacja pomieści olbrzymią sale wystaw, której wysokość dochodzi do 16 metrów. Realizowane będą tu wystawy rzeźbiarskie oraz projekty specjalne. Sercem Muzeum będzie ciąg galerii mieszczącej kolekcje sztuki polskiej, międzynarodowej, a dalej sale wystaw historycznych. Natomiast projekty badawcze, polegające na eksploracji archiwaliów i dokumentacji, znajdą miejsce w osobnej galerii, kończącej ciąg sal ekspozycyjnych.
Na końcu zachodniego skrzydła zostanie ulokowana biblioteka oraz czytelnia, połączona osobną klatką schodową z parterem budynku i z osobnym wejściem.

Nowe modele, plany i wizualizacje Muzeum Sztuki Współczesnej można oglądać w siedzibie tymczasowej Muzeum w dniach od 15 do 29 lipca, w godzinach od 10-18.

lipiec 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej