Nowa inwestycja w Małopolsce: modernizacja zabytkowego dworca kolejowego w Rabce-Zdroju

2014-12-15 14:59
Modernizacja zabytkowego dworca kolejowego w Rabce-Zdroju
Autor: mat.: PKP SA Modernizacja zabytkowego dworca kolejowego w Rabce-Zdroju

Dworzec w Rabce-Zdroju został gruntownie odnowiony i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wymogów nowoczesnej obsługi podróżnych. PKP udostępniły pasażerom zmodernizowany dworzec kolejowy 12 grudnia 2014. Koszt nowej inwestycji wyniósł ok. 2,5 mln zł.

Nowa inwestycja PKP – zmodernizowany dworzec dla Rabki-Zdrój w województwie małopolskim

Prace związane z modernizacją dworca kolejowego w Rabce-Zdroju w województwie małopolskim trwały niecałe dwa lata. Elewacje i wnętrza dworca PKP zostały gruntownie odnowione. Na parterze wydzielono poczekalnię, kasy oraz toalety. Całe piętro i część pomieszczeń na parterze zmieniły funkcję na bibliotekę publiczną.

We wnętrzach odnowiono m. in. zabytkowy, trapezowy strop holu głównego dwroca z 1925 roku, dwa mozaikowe witraże w półokrągłych oknach, drewnianą klatkę schodową i zabudowę w holu głównym oraz dawne okienka kasowe. Skrzydła biblioteki na piętrze zostały połączone przeszkloną antresolą. W budynku pojawił się również Punkt Informacji Turystycznej oraz przestrzeń wystawiennicza.

Modernizacja zewnętrznej części dworca polegała na przystosowaniu go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonano m in. odpowiednie oznakowania dla niewidomych i niedowidzących oraz zaprojektowano i wykonano toaletę dla osób niepełnosprawnych i toaletę dla matki z dzieckiem. Na terenie nowej inwestycji dworca kolejowego powstał też szyb windowy wraz z podnośnikiem oraz miejsca parkingowe. Remont objął również wiatę peronową i teren przydworcowy.

Koszt prac wyniósł 2,5 mln zł netto. Generalnym wykonawcą była firma remontowo budowlana PROFES Rafał Konieczny z siedzibą w Rabce-Zdroju.

Nazwa inwestycji: Modernizacja dworca kolejowego w Rabce-Zdroju
Adres inwestycji:
ul. Orkana 27, Rabka-Zdrój
Inwestor:
PKP SA
Autor projektu:
Rail Projekt Sp. z o.o.
Generalny wykonawca:
PROFES Rafał Konieczny
Początek realizacji:
kwiecień 2013
Oddanie do użytku:
grudzień 2014
Powierzhcnia całkowita:
640 m2
Koszt inwestycji:
2,5 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej