Nowa inwestycja śląska – modernizacja najstarszego lunaparku w Polsce

2015-04-30 13:44
Tatry Mountain Resorts as zmodernizuje Śląskie Wesołe Miasteczko
Autor: www.wesole-miasteczko.pl Tatry Mountain Resorts as zmodernizuje Śląskie Wesołe Miasteczko

We wtorek 14 kwietnia słowacka firma Tatry Mountain Resorts podpisała kontrakt na modernizację Śląskiego Wesołego Miasteczka w Chorzowie. Nowa inwestycja ma potrwać 5 lat i pochłonąć 120 mln zł.

Modernizacja 56-letniego lunapaku. Nowa inwestycja na Śląsku


Śląskie Wesołe Miasteczko powstało w 1959 i jest najstarszym parkiem rozrywki w Polsce. Lunapark znajduje się w otoczeniu zieleni, na terenie Parku Śląskiego, na granicy Chorzowa i Katowic. W 2007 do wesołego miasteczka przyjechał pierwszy w Polsce rollercoaster o wysokości 21 m, z podwójną pętlą. W 2013 Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku (WPKiW) zakupił od duńskiego lunaparku Sommerland Syd, 26 nowych atrakcji. Uruchomionych jest już 14 z nich. Zgodnie z planem inwestycyjnym reszta sprzętów ma się pojawić w Śląskim Parku Rozrywki do 2017.

Od 2013 trwały również poszukiwania inwestora do nowej inwestycji – modernizacji lunaparku. Ostatecznie realizacji podejmie się firma Tatry Mountain Resorts. Słowacka spółka została wybrana w trybie prawa zamówień publicznych. Procedurą pozyskiwania inwestora zajmowała się firma doradcza PwC. Spółka TMR wyłoży na modernizację śląskiego parku rozrywki 120 mln zł (30 mln euro). Firma jest właścicielem m.in. ośrodków narciarskich i hoteli w Tatrach Niskich i Wysokich, oraz aquaparku Tatralandia na Słowacji. Umowę na modernizację śląskiej inwestycji TMR podpisała z zarządem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW) – spółki należącej do samorządu województwa śląskiego. Kontrakt został zawarty w Chorzowie.

Na skutek podpisanego porozumienia, TMR wstąpi do nowo powołanej spółki (SPV), która będzie właścicielem i zarządcą śląskiego parku rozrywki. Firma za 30 mln zł przejmie 75% udziałów w SPV. Pozostałe 25% pozostanie własnością spółki sprzedającej, czyli WPKiW SA. Po 5 latach od pomyślnej realizacji planu inwestycyjnego spółka TMR będzie miała możliwość odkupienia pozostałych 25% udziałów.

Pięcioletni plan inwestycyjny modernizacji parku rozrywki zakłada m.in. rozbudowę tematyczną, nowy design lunaparku, zakup dodatkowych atrakcji, uatrakcyjnienie terenów zielonych, hali wejściowej i chodników, a także rozbudowę parkingu. Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego poinformował, że w 2014 chorzowskie wesołe miasteczko odwiedziło ok. 180 tys. osób. Po modernizacji liczba ta ma zwiększyć się do ok. 1 mln zwiedzających.

Nazwa inwestycji: Modernizacja Śląskiego Wesołego Miasteczka w Chorzowie
Adres inwestycji: Na granicy Chorzowa i Katowic, na terenie Parku Śląskiego
Inwestor: Tatry Mountain Resorts as (TMR)
Początek realizacji: 2015
Planowane oddanie do użytku: 2020
Koszt inwestycji: 120 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej