Najbardziej oryginalny rynek w Polsce gotowy! Zobacz porcelanowy rynek w Ćmielowie

2023-09-24 7:57

Ćmielów słynie z produkcji porcelany, znanej niemal na całym świecie. Wykorzystali to pomysłodawcy przebudowy rynku w Ćmielowie, która dobiegła końca. Uroczyste otwarcie nowego, porcelanowego rynku odbyło się 23 września!

Spis treści

  1. Rynek w Ćmielowie gotowy! Jak wygląda?
  2. Filiżanki na rynku
  3. Rynek nową atrakcją turystyczną?
  4. Szczegóły inwestycji

Rynek w Ćmielowie gotowy! Jak wygląda?

Niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim, w którym mieszka nieco ponad trzy tysiące ludzi (wraz z obszarem gminnym ponad osiem tysięcy), zna większość Polaków. W Ćmielowie znajduje się słynny zakład produkcji porcelany, której kunszt doceniony jest także szeroko za granicą. Fabryka powstała na początku XIX wieku, ale tradycje garncarskie w miasteczku istniały już dużo wcześniej. Sto lat przed powstaniem fabryki Ćmielów był ośrodkiem garncarstwa, a miejscowi rzemieślnicy mieli przywilej sprzedawania swoich wyrobów na terenie całego kraju.

Tę tradycję wykorzystał projektant przy pracy nad rewitalizacją rynku w Ćmielowie. Elementy małej architektury miejskiej nawiązują tu w dosłowny sposób do porcelanowych wyrobów. Ławki wykonane są w kształcie filiżanek, takie formy mają również donice na roślinność.

Na rynku najważniejsze miejsce zajęła fontanna. Tutaj projektant zdecydował się oddać cały proces nalewania herbaty, dlatego fontanna zaprojektowana została w ten sposób, że woda wypływa z imbryka do filiżanki.

Filiżanki na rynku

Kształt i wzór filiżanek na ćmielowskim rynku nie jest przypadkowy, a inspirowany słynną kolekcją o nazwie Empire. To zastawa zaprojektowana na zamówienie Prezydenta Ignacego Mościckiego w latach 1933-1934. Była ona dostarczona do jego ówczesnej siedziby na Zamku Królewskim. Naczynia mają eleganckie, smukłe kształty i są ręcznie zdobione złotem. Obecnie jest to oficjalnie używana zastawa stołowa w Belwederze, w Warszawie. Fabryka w Ćmielowie informuje ponadto, że porcelana z kolekcji Empire znajduje się także w Watykanie i wielu placówkach dyplomatycznych na świecie.

Rynek nową atrakcją turystyczną?

Projekt rewitalizacji rynku niektórym kojarzy się z obrazami z bajek. Są tacy, którzy porównują go do świata Alicji w Krainie Czarów, dla innych projekt bliższy jest obrazkom z filmów Disney’a. Na pewno jednak nowy rynek w Ćmielowie odbiegać będzie wyglądem od większości zrewitalizowanych centralnych placów miejskich w Polsce.

Zadbano również o zieleń, chronione były przede wszystkim drzewa. Prace, jak zapewniali urzędnicy, odbywały się pod nadzorem konserwatora oraz pod opieką dendrologiczną. Ponadto na rynku wymieniony został bruk, a także pojawiło się nowe oświetlenie. Lokalne władze zakładają, że dzięki ciekawemu projektowi, rynek może stać się także nową atrakcją turystyczną.

Rewolucję przejdzie również Plac Nowy Targ we Wrocławiu, który w swej długiej historii był przedmiotem niejednej publicznej dyskusji.

Ćmielów rynek
Autor: materiały prasowe Urząd Miasta Ćmielów W Ćmielowie jest słynny zakład produkcji porcelany, której kunszt doceniony jest także szeroko za granicą

Szczegóły inwestycji

Nowy rynek w Ćmielowie powinien zostać oddany do użytku pod koniec lipca tero roku. Jak informują urzędnicy miejscy, wykonawca nie zgłosił jeszcze gotowości do odbioru. Projekt inwestycji został zaprezentowany 11 lipca w 2022 r., w tym dniu odbyło się także podpisanie umowy z wykonawcami: firmą Dogmar i GB Technology Kielce. Projektantem rynku został Artur Wieczorek. Umowa obejmowała rewitalizację rynku, a także budowę boiska dla Szkoły Podstawowej nr 1.

Wartość całej inwestycji szacowano na niecałe 5,5 mln zł. I taki budżet został zrealizowany.

Zobacz, jak pięknieje Warszawa. Zapraszamy na spacer po wybranych miejscach Warszawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej