Na lotnisku w Pyrzowicach powstaje nowa wieża kontroli lotów

2017-06-23 17:25
Lotnisko w Pyrzowicach - nowa wieża kontroli lotów
Autor: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk uczestniczył 23 czerwca 2017 r. w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowaniu go w powstającą wieżę kontroli lotów na katowickim lotnisku w Pyrzowicach.

Lotnisko w Pyrzowicach - nowa wieża kontroli lotów
Autor: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa Na katowickim lotnisku w Pyrzowicach powstaje nowa wieża kontroli lotów.

– To ważny dzień dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, władz lokalnych i wszystkich instytucji, których wspólnym celem jest zapewnienie bezpiecznego i płynnego ruchu lotniczego w Polsce – podkreślił min. Adamczyk. Dodał, że lotnisko w Pyrzowicach jest jednym z najlepiej rozwijających się portów lotniczych w Polsce. Inwestycja Polskiej Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) ma zwiększyć możliwości operacyjne tego lotniska.

Katowickie lotnisko w Pyrzowicach rozrasta się

Konieczność budowy nowej wieży kontroli lotów wynika ze zmiany układu pola manewrowego portu i płyt postojowych oraz przesunięcia tej infrastruktury na wschód, co nastąpiło w związku z licznymi inwestycjami przeprowadzonymi przez lotnisko w ostatnich latach. Zbudowano tu m.in. nową drogę startową o długości 3,2 km, rozbudowano płytę postojową nr 1 oraz zbudowano płyty dla samolotów cargo i do odladzania statków powietrznych.

Dodajmy, że budowa nowej wieży kontroli lotniska rozpoczęła się w marcu 2017 r. Wykonawcą inwestycji jest spółka Budimex, zaś koszt przedsięwzięcia to prawie 25 mln zł. Nowa wieża będzie najwyższym tego typu obiektem w Polsce, o wysokości 46 metrów, z poziomem operacyjnym na wysokości 41 metrów. Kubatura budowli wynosić będzie 7350 m3, a jej powierzchnia 1 832 m2. Zostaną w niej rozmieszczone pomieszczenia ze stanowiskami kontroli wieżowej, kontroli zbliżania, techniczne i biurowe oraz zaplecze socjalne. Zakończenie budowy planowane jest na pierwszy kwartał 2018 r. Następnie rozpocznie się proces wyposażania obiektu w odpowiednie urządzenia. Operacyjne oddanie do użytku nowej wieży kontroli PAŻP na lotnisku w Pyrzowicach planowane jest pod koniec 2018 r.

Inwestycje PAŻP na katowickim lotnisku w Pyrzowicach

W ramach realizowanych w Katowice Airport inwestycji PAŻP wyposażyła również w radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności i niskiej podstawy chmur (ILS) wschodnie podejście do oddanej do użytku w maju 2015 r. nowej drogi startowej oraz przygotowała procedury umożliwiające lądowania w II kategorii operacji lotniczych. Ich udostępnienie znacząco poprawiło dostępność Katowice Airport w trakcie złych warunków atmosferycznych. Trwają także przygotowania do uzbrojenia zachodniego (pomocniczego) podejścia do nowej drogi startowej w system ILS kategorii I. Katowice Airport będą pierwszym lotniskiem regionalnym w Polsce z system ILS na obydwu kierunkach podejścia do drogi startowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej