Na lotnisku w Pyrzowicach powstaje nowa wieża kontroli lotów

2017-06-23 17:25
Lotnisko w Pyrzowicach - nowa wieża kontroli lotów
Autor: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk uczestniczył 23 czerwca 2017 r. w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowaniu go w powstającą wieżę kontroli lotów na katowickim lotnisku w Pyrzowicach.

Lotnisko w Pyrzowicach - nowa wieża kontroli lotów
Autor: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa Na katowickim lotnisku w Pyrzowicach powstaje nowa wieża kontroli lotów.

– To ważny dzień dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, władz lokalnych i wszystkich instytucji, których wspólnym celem jest zapewnienie bezpiecznego i płynnego ruchu lotniczego w Polsce – podkreślił min. Adamczyk. Dodał, że lotnisko w Pyrzowicach jest jednym z najlepiej rozwijających się portów lotniczych w Polsce. Inwestycja Polskiej Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) ma zwiększyć możliwości operacyjne tego lotniska.

Katowickie lotnisko w Pyrzowicach rozrasta się

Konieczność budowy nowej wieży kontroli lotów wynika ze zmiany układu pola manewrowego portu i płyt postojowych oraz przesunięcia tej infrastruktury na wschód, co nastąpiło w związku z licznymi inwestycjami przeprowadzonymi przez lotnisko w ostatnich latach. Zbudowano tu m.in. nową drogę startową o długości 3,2 km, rozbudowano płytę postojową nr 1 oraz zbudowano płyty dla samolotów cargo i do odladzania statków powietrznych.

Dodajmy, że budowa nowej wieży kontroli lotniska rozpoczęła się w marcu 2017 r. Wykonawcą inwestycji jest spółka Budimex, zaś koszt przedsięwzięcia to prawie 25 mln zł. Nowa wieża będzie najwyższym tego typu obiektem w Polsce, o wysokości 46 metrów, z poziomem operacyjnym na wysokości 41 metrów. Kubatura budowli wynosić będzie 7350 m3, a jej powierzchnia 1 832 m2. Zostaną w niej rozmieszczone pomieszczenia ze stanowiskami kontroli wieżowej, kontroli zbliżania, techniczne i biurowe oraz zaplecze socjalne. Zakończenie budowy planowane jest na pierwszy kwartał 2018 r. Następnie rozpocznie się proces wyposażania obiektu w odpowiednie urządzenia. Operacyjne oddanie do użytku nowej wieży kontroli PAŻP na lotnisku w Pyrzowicach planowane jest pod koniec 2018 r.

Inwestycje PAŻP na katowickim lotnisku w Pyrzowicach

W ramach realizowanych w Katowice Airport inwestycji PAŻP wyposażyła również w radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności i niskiej podstawy chmur (ILS) wschodnie podejście do oddanej do użytku w maju 2015 r. nowej drogi startowej oraz przygotowała procedury umożliwiające lądowania w II kategorii operacji lotniczych. Ich udostępnienie znacząco poprawiło dostępność Katowice Airport w trakcie złych warunków atmosferycznych. Trwają także przygotowania do uzbrojenia zachodniego (pomocniczego) podejścia do nowej drogi startowej w system ILS kategorii I. Katowice Airport będą pierwszym lotniskiem regionalnym w Polsce z system ILS na obydwu kierunkach podejścia do drogi startowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej