Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Jest projekt obiektu. Wizualizacje

2019-07-31 10:52
Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Autor: Muzeum Powstania Niepodległości Muzeum Powstania Wielkopolskiego - widok od ul. Księcia Józefa

Muzeum Powstania Wielkopolskiego powstanie na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Projekt gmachu powstał w warszawskiej pracowni WXCA. Zobacz wizualizacje i dowiedz się kiedy zostanie otwarte Muzeum Powstania Wielkopolskiego?

Na nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Wielkopolanie czekają od wielu lat. Pamiętajmy, że Powstanie Wielkopolskie to jedno z najważniejszych wydarzeń dla tego regionu. Dodać należy, że inwestycja budzi ogromne zainteresowanie, nie tylko tutaj, ale też w całej Polsce. Zgodnie z założeniami placówkę ma odwiedzać 100 tys. zwiedzających rocznie. Aktualnie na 1ha działce sezonowo działa lodowisko Bogdanka. Za dwa lata, czyli w 2021 roku, ruszą tu roboty budowlane.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Autor: Muzeum Powstania Niepodległości Muzeum Powstania Wielkopolskiego - park z dominantą kościoła św. Wojciecha

Wyniki konkursu na projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego

W konkursie na opracowanie koncepcji nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego pierwsze miejsce zajęła warszawska pracownia WXCA. W rywalizacji wzięły udział 53 pracownie, z czego 43 zakwalifikowały się do pierwszego etapu, a tylko 6 biur zaproszono do drugiego etapu.

Nagrodę przyznano za najwyższe spośród ocenianych prac walory architektoniczne: funkcjonalne, użytkowe i estetyczne obiektu muzeum. Szczególnie docenione zostało unikalne wpisanie kubatury budynku w niezwykle ważny dla tożsamości Poznania fragment miasta. Istniejący park wraz z dominantą kościoła św. Wojciecha zostały potraktowane przez architektów z ogromną starannością i pietyzmem.

- Zaproponowany przez nas podział umożliwia otwartą formułę muzeum, w której budynki nie są przeszkodą na głównych ciągach komunikacyjnych, a wręcz przeciwnie – mieszkańcy i turyści mogą się tam swobodnie dostać i przejść przez cały kompleks z każdej strony – i od Cytadeli, i od terenów Starej Rzeźni oraz oczywiście od strony Wzgórza św. Wojciecha – mówi Małgorzata Dembowska z WXCA.

- Zgodnie z naszą wizją budynek muzeum i przestrzeń wokół niego ma wychodzić naprzeciw potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem i wspólnego działania, czyli tych wartości, które m.in. zdecydowały o sukcesie Powstania Wielkopolskiego - dodali architekci z pracowni WXCA.

Sąd Konkursowy przyznał również dwie trzecie nagrody. Zdobyli je pracownie JEMS Architekci oraz Consultor. Wyróżnienia trafiły do CDF Architekci, KWK Promes i Pracownia Architektoniczna 1997.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Autor: Muzeum Powstania Niepodległości Muzeum Powstania Wielkopolskiego - plac muzealny

Gdzie powstanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego?

Muzeum Powstania Wielkopolskiego powstanie na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu, u zbiegu ulic Księcia Józefa i Północnej, w otoczeniu zieleni i historycznym sąsiedztwie, m.in. Pomnika Armii Poznań, Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan, obok rewitalizowanej Starej Rzeźni.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Autor: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości Muzeum Powstania Wielkopolskiego - budowa ruszy w 2021 roku

Jaka będzie nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego?

Powierzchnia użytkowa budynku ma mieć 10 tys. m². Zgodnie z założeniami 30% tej powierzchni, czyli do 3 000 m² zajmie ekspozycja stała. Obecne Muzeum Powstania Wielkopolskiego w budynku Odwachu na Starym Rynku ma zaledwie 340 m². Natomiast na pozostałej przestrzeni znajdą się m.in. sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka oraz sklep wraz kawiarnią.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Autor: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości Muzeum Powstania Wielkopolskiego - stała ekspozycja zajmie 3000 m2

Kiedy zostanie otwarte Muzeum Powstania Wielkopolskiego?

Otwarcie Muzeum Powstania Wielkopolskiego zaplanowano na 2024 rok. Koszt inwestycji to około 150 mln zł. Inwestycja może liczyć na wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej