Most Pomorski, Bydgoszcz – remont, rozbiórka i odbudowa. Kiedy nowy most Pomorski w Bydgoszczy?

2023-12-08 15:28
Most Pomorski w Bydgoszczy
Autor: ZDMiKP Most Pomorski w Bydgoszczy powstał na przełomie lat 60. i 70. XX w.

Co czeka most Pomorski w Bydgoszczy? Remont, a w dalszej przyszłości – rozbiórka i budowa nowej przeprawy. Choć aktualne utrudnienia na moście wynikają ze stosunkowo niegroźnego osunięcia się nasypu, większym problemem jest zauważone w 2022 r. uszkodzenie konstrukcji. Kiedy powstanie nowy most Pomorski?

Spis treści

  1. Most Pomorski, Bydgoszcz – remont na skutek awarii nasypu. Jak długo potrwa?
  2. Most Pomorski, Bydgoszcz – ograniczenia w związku z badaniami i remontem
  3. Rozbiórka mostu Pomorskiego. Kiedy powstanie nowy most Pomorski w Bydgoszczy?
  4. Most Pomorski, Bydgoszcz – mapa

Most Pomorski, Bydgoszcz – remont na skutek awarii nasypu. Jak długo potrwa?

14 listopada 2023 r. przy moście Pomorskim w Bydgoszczy doszło do osunięcia się nasypu drogowego przy wjeździe na przeprawę od strony ronda Fordońskiego. Przyczyną awarii najprawdopodobniej były prowadzone w pobliżu prace wodociągowe. Spowodowało to konieczność zamknięcia części mostu, na którym doszło do uszkodzenia jezdni. Obecnie nie wiadomo, kiedy nastąpi remont i jak długo potrwa.

Tak się teraz jeździ po moście Pomorskim w Bydgoszczy

– Po wykonaniu przez miejskie wodociągi badań geologicznych i przygotowaniu działań naprawczych, rozpoczną się działania związane z zabezpieczeniem nasypu. Kontrakt wodociągowy jest ubezpieczony. Szacunkowe koszty naprawy będą znane po opracowaniu planu naprawczego – podaje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Most Pomorski, Bydgoszcz – ograniczenia w związku z badaniami i remontem

Awaria nasypu spowodowała liczne utrudnienia i ograniczenia dla kierowców oraz pojazdów komunikacji miejskiej:

  • od 16 listopada 2023 r. mostem nie kursują tramwaje,
  • od 20 listopada 2023 r. autobusy kursujące mostem jeżdżą po torowisku tramwajowym,
  • od 25 listopada 2023 r. zamknięte są dwa pasy jezdni zachodniej, a kierowcy samochodów jeżdżą torowiskiem tramwajowym.

Taki stan rzeczy (z możliwymi dalszymi zmianami) utrzyma się aż do momentu rozpoczęcia remontu. Obecnie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Rozbiórka mostu Pomorskiego. Kiedy powstanie nowy most Pomorski w Bydgoszczy?

Most Pomorski w Bydgoszczy docelowo czeka w najbliższych latach rozbiórka. Nie ma to związku z uszkodzeniem nasypu 14 listopada 2023 r., tylko z dużo poważniejszym problemem wykrytym w 2022 r. Chodzi o zarysowanie jednej z belek nośnych, czyli kluczowego elementu konstrukcji.

Żeby uszkodzenie się nie pogłębiało, podjęto pewne doraźne działania, m.in. ograniczenie prędkości samochodów i tramwajów oraz zakaz wjazdu zbyt ciężkich pojazdów. Badania wykazały jednak, że most Pomorski w Bydgoszczy nadaje się już tylko do rozbiórki. Budowa nowej przeprawy będzie bowiem bardziej opłacalna niż gruntowny remont.

Obecnie nie wiadomo, kiedy powstanie nowy most Pomorski ani jaki będzie. W projekcie budżetu miasta na 2024 r. zarezerwowano pewną kwotę na wykonanie prac projektowych. Dopiero po ich zakończeniu, co z pewnością potrwa wiele miesięcy, zostaną podane dalsze szczegóły. Na razie wiadomo tylko tyle, że z uwagi na koszty nie powstanie tymczasowa przeprawa obok uszkodzonego mostu.

– Obiekt jest cały czas dokładnie monitorowany. Nadal tez będziemy prowadzić niezbędne prace utrzymaniowe i drobne remonty – powiedział w rozmowie z „Expressem Bydgoskim” Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP.

Przypomnijmy, że długi na blisko 80 m most nad Brdą powstał w latach 1966–1970, a w latach 2004–2005 został wyremontowany. Od 2010 r., z racji wieku, most poddano dodatkowym obserwacjom i kontrolom, co pozwoliło w 2022 r. zauważyć groźne uszkodzenie.

Most Pomorski, Bydgoszcz – mapa

Na poniższej mapie można zobaczyć lokalizację mostu Pomorskiego w Bydgoszczy. Można się spodziewać, że gdy dojdzie do budowy nowej przeprawy, powstanie ona w miejscu obecnej.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej