Moduły już w Opolu

2007-05-24 16:39
zakłada med. nukl.
Autor: brak danych

14 maja 2006 roku zakończył się transport 13 modułów, z Norynbergii do Opola, z których powstanie Zakład Medycyny Nuklearnej. Zestawienie całości budynku z poszczególnych modułów potrwa dwa dni, a proces łączenia modułów wewnątrz zestawionego budynku wyniesie około dwudziestu dni. Po tak rekordowo krótkim czasie obiekt będzie gotowy do użytku.

Do Opola przywieziono moduły o różnej wielkości. Największy z nich ma 14,10 m długości, 5,25 m szerokości oraz 3,93 m wysokości, natomiast najmniejszy jest prawie dwa razy krótszy i liczy sobie 6,80 m długości, 4,80 m szerokości oraz 3,68 m wysokości. Przywiezione moduły ważą od 7 do 20 ton. Konstrukcja ścian i budynku jest stalowa, wypełniona izolacją, obłożona płytami cementowo-gipsowymi o ognioodporności 120 E. Moduły powstały w fabryce firmy Cadolto, specjalizującej się w budownictwie prefabrykowanym i są indywidualnie dostosowane do potrzeb projektu Zakładu Medycyny Nuklearnej w Opolu.

W przypadku budownictwa modułowego, już przy planowaniu prefabrykowanych budynków, rzuty podstawowe są dzielone na poszczególne moduły przestrzenne. Precyzyjne planowanie sprawia, że na miejscu budowy są one łączone szybko i bardzo sprawnie. W modułach montowane jest nawet gotowe umeblowanie. Proces zestawiania oraz łączenia poszczególnych modułów polega również na precyzyjnym łączeniu w jedną całość m.in. instalacji elektrycznych, grzewczych oraz sanitarnych. W przypadku Zakładu Medycyny Nuklearnej w Opolu pracą tą zajmuje się ekipa składająca się zaledwie z około 10 osób. Według planów budynek ma stanąć na początku czerwca, a do użytku zostać oddany 27 czerwca po wyposażeniu i urządzeniu kliniki. Koszt inwestycji wynosi 3 800 000 PLN brutto.

Jak powiedział Ferdynand Aptazy, Dyrektor Generalny Cadolto Polska: "W przypadku budownictwa modułowego Cadolto, zaprojektowane budynki spełniają wszystkie wymagania techniczne, dotyczące izolacji cieplnej, ochrony przed hałasem i ochrony przeciwpożarowej. Cadolto doradza również, jak w optymalny sposób rozwiązać w budynku kwestie klimatyzacji, wentylacji, aparatury medycznej oraz zaprojektować rozmieszczenie mebli. W Zakładzie Medycyny Nuklearnej wcześniej była przygotowana piwnica. Należy zatem zwrócić uwagę, aby wszystkie wyżej wymienione elementy precyzyjnie ze sobą współgrały".
Poniżej załączono wizualizację Zakładu Medycyny Nuklearnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej