Mediateka – Suwałki chcą wybudować nowoczesne centrum kulturalne

2024-06-25 13:18

Władze Suwałk zaprezentowały w czerwcu projekt Mediateki, nowoczesnego centrum multimedialnego, w którym będzie główna miejska biblioteka, ale nie tylko. Budynek i jego okolica ma łączyć wiele cech ważnych dla integracji lokalnej społeczności poprzez kulturę. Założenia projektowe zapowiadają hit, ale wielu mieszkańców uważa, że są inne potrzeby.

Spis treści

  1. Trudne początki – plany i konkurs
  2. Mediateka – współczesne wymagania
  3. Mediateka – gmach wkomponowany w otoczenie
Pogadane. Zbudowane. Dlaczego budowanie z betonu komórkowego jest proste
Materiał sponsorowany

Rewolucja, która w XXI w. przekształciła muzea w multimedialne placówki pełne różnorakich atrakcji, w których cenne eksponaty z gablot przeniosły się do cyfrowego świata prezentacji i iluzji, wkracza do bibliotek. To miejsca częściej odwiedzane przez mieszkańców niż muzea i mają szansę stać się centrami integracji społecznej. Dodatkowo nowoczesne budynki, jak Mediateka XXI w. w Tychach pokazują że mogą kształtować miejski krajobraz.

Trudne początki – plany i konkurs

W 2021 r. władze Suwałk ogłosiły konkurs na na opracowanie koncepcji budynku dla Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej. Nowa placówka miała powstać w rozwidleniu ulic Reja i Pułaskiego. Jej powierzchnię oszacowano na 3000 m2 a środki miały pochodzić z perspektywy Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027.

- Nowy obiekt to nie stricte biblioteka, a nowoczesna mediateka. Znajdą się w niej nie tylko książki ale również czytelnia multimedialna, stanowiska komputerowe, sala konferencyjna, przestrzeń dla dzieci, pracownie plastyczne i językowe – mówił trzy lata temu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Do konkursu zgłoszone zostały 4 projekty, z których wyłoniono koncepcję firmy Domagało Wnuk Architekci. Pod koniec września 2022 r. radni miejscy zaaprobowali budowę. Już wówczas słychać było jednak głosy sprzeciwu mieszkańców, że miasto powiększy swój dług.

Mediateka – współczesne wymagania

5 czerwca władze Suwałk zaprezentowały ostateczny projekt Mediateki. Prace związane z jego przygotowaniem pochonęły już ponad 700 tys. zł. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 50 mln zł. Znacząca część tych kosztów jest już przyznana Suwałkom przez Unię Europejską.

W Mediatece – Kreatywnym Centrum Książki, Nauki, Edukacji i Technologii w Suwałkach znajdzie się Biblioteka Publiczna wraz z filiami oraz MidiCentrum i SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Ma to być miejsce nie tylko do wypożyczenia książek, ale też przestrzeń do spotkań, rozwoju zainteresowań i kreatywności. Wielofunkcyjny budynek otoczy park z amfiteatrem, alejkami spacerowymi, ścieżkami rowerowymi. Ułatwieniem dostępu będzie obszerny parking.

Mediateka – gmach wkomponowany w otoczenie

Koncepcja budynku zakłada jego wtopienie w otaczający krajobraz. Ułatwia to amfiteatralna forma bryły budynku i płynnie zmieniająca się jego wysokość wkomponowana w lekko pochyły teren. Dzięki zmianie wysokości od jednej do trzech kondygnacji uzyskano zdynamizowanie formy oraz zwiększono funkcjonalność i estetykę obiektu. W części centralnej umieszczono część główną biblioteki z wejściem głównym w szczelinie między centralną a zachodnią fasadą oraz część przeznaczoną dla dzieci z wejściem. Po przeciwnej stronie, dzięki kształtowi gmachu można było stworzyć dostępne ze wszystkich części budynku atrium. Ma to być przestrzeń łącząca funkcje holu, przestrzeni ekspozycyjnej i sali spotkań. Ta część otwiera się na zieloną przestrzeń parku, która dzięki przeszkleniom wydaje się częścią budynku. Budynek ma zachować istniejącą na terenie roślinność.

źródło: UM Suwałki, suwałki.info, dwa – Domagało Wnuk Architekci.

Najpiękniejsza fasada zabytku w Europie jest w Polsce. Hospicjum Caritas z nagrodą Life Challenge 2024

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej