Małopolski Ogród Sztuki, Kraków. ZDJĘCIA

2013-02-11 15:16
malopolski ogrod sztuki krakow
Autor: Marcin Czechowicz Małopolski Ogród Sztuki, czyli multimedialne centrum kultury powstało w Krakowie. Obiekt został oddany do użytku w 2012 roku.

Małopolski Ogród Sztuki, czyli multimedialne centrum kultury w Krakowie ma aspirację na stałe zapisać się na kulturalnej mapie Krakowa. Nowy obiekt Centrum Kultury w Krakowie wpisuje się w historyczną zabudowę jednocześnie otwierając się na nowe.

Inicjatorem realizacji Małopolskiego Ogrodu Sztuki jest dyrektor Teatru im. J. Słowackiego Krzysztof Orzechowski, który już od 1999 roku zabiegał o uregulowanie sytuacji prawnej XIX-wiecznej ujeżdżalni między ul. Rajską i Szujskiego. Konkurs na przebudowę obiektu ogłoszono w lutym 2005 roku. Zwycięska koncepcja biura Ingarden i Ewý zakładała m.in. połączenie budynku z biblioteką podziemnym pasażem z galeriami.

Nowy obiekt Centrum Kultury w Krakowie zarówno skalą, jak i geometrią oraz podziałami idealnie wpisuje się w istniejącą zabudowę, w której dominują kamienice z przełomu xix i XX wieku, zachowuje jednak przy tym oryginalny, autorski wyraz.

Wnętrze Małopolskiego Ogrodu Sztuki, podobnie jak większości budynków projektowanych przez zespół Ingarden & Ewý, poprzez szklane ściany otwiera się na otoczenie. To co widzimy ze środka nie jest jednak pocztówkowo skadrowaną panoramą miasta. Małopolski Ogród Sztuki był przede wszystkim miejscem dla ludzi młodych, którzy uznaliby je za swoje, ale też dla osób starszych, kulturowo wykluczonych, by był miejscem „bez barier” dla niepełnosprawnych, przyjaznym dla każdego, kto chce i potrafi komunikować się ze współczesnością.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej