Lotnisko w Radomiu. Trwa budowa. Kto będzie latał z lotniska w Radomiu?

2021-11-12 10:21
Lotnisko w Radomiu
Autor: screen z Youtube Lotnisko w Radomiu (fot. wrzesień 2021)

Przypomnijmy, że lotnisko w Radomiu zostało zamknięte dla samolotów cywilnych 1 stycznia 2019 roku. 27 lutego 2019 prezes Państwowych Portów Lotniczych (PPL) podpisał z wykonawcami pierwsze umowy dotyczące rozbudowy lotniska. Aktualnie konstrukcja nowego portu lotniczego jest już gotowa, trwają prace wykończeniowe. Kiedy zakończy się rozbudowa lotniska w Radomiu i kto będzie z niego latał?

Spis treści

  1. Jakie będzie lotnisko w Radomiu?
  2. Film z budowy lotniska w Radomiu
  3. Kto będzie latał z lotniska w Radomiu?
  4. Kiedy zakończy się rozbudowa lotniska w Radomiu?
  5. Umowy dotyczące rozbudowy lotniska w Radomiu
  6. Czy lotnisko w Radomiu odniesie sukces?
  7. Eksperci podważają zasadność budowy lotniska w Radomiu
  8. Lotnisko Radom - jak zmieniali się właściciele?

Jakie będzie lotnisko w Radomiu?

Terminal Portu Lotniczego Warszawa- Radom ma mieć powierzchnię 30 tys. m². Powstanie w nim 30 stanowisk check-in, dziewięć bramek kontroli bezpieczeństwa oraz osiem kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. W budynku zaprojektowano również dużą strefę komercyjną z punktami gastronomicznymi i handlowymi.

Terminal radomski ma mieć ponad dwukrotnie większą powierzchnię niż ten w Modlinie, bo aż 30 tys. m².

Koszty całej inwestycji, wliczając w to m.in. przebudowę pasa startowego, mają sięgnąć ok. 800 mln zł. To znacznie więcej niż zakładano.

Film z budowy lotniska w Radomiu

Kto będzie latał z lotniska w Radomiu?

Dwa duże biura turystyczne zgłosiły gotowość korzystania z lotniska w Radomiu - Coral Travel i Itaka.

Docelowo lotnisko w Radomiu miało stać się lotniskiem uzupełniającym dla portu lotniczego w Warszawie, które jest coraz bardziej zatłoczone. Zgodnie z pierwotnym planem, po rozbudowie, miały przenieść się tu tanie linie lotnicze i czartery. Według prognoz nowy port lotniczy przyjmie nawet 10 milionów pasażerów rocznie.

Kiedy zakończy się rozbudowa lotniska w Radomiu?

Rozpoczęta prawie dwa lata temu przebudowa radomskiego lotniska ma się zakończyć za rok, a pierwsze samoloty mają wylecieć z portu wiosną 2023 roku.

Przypomnijmy, że założenia inwestora były takie, że budowa terminala zakończy się w czwartym kwartale 2020 roku. Jednak w związku z odwołaniami kilku firm, m.in. Hochtiefu, Budimexu, dotyczącymi zbyt krótkiego terminu wykonania inwestycji założenia zostały zmodyfikowane. Władze PPL postanowiły wydłużyć termin.

Umowy dotyczące rozbudowy lotniska w Radomiu

Firma Mirbud wygrała przetarg na zaprojektowanie i budowę terminala na lotnisku w Radomiu. Koszt inwestycji to prawie 280,5 mln zł. Umowę na budowę dróg kołowania i płyt postojowych wraz z infrastrukturą techniczną po wschodniej stronie lotniska podpisała Korporacja Budowlana DORACO.

Za wykonanie projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym dróg kołowania oraz płyt postojowych odpowiedzialne było konsorcjum spółek: Innebo Group i Projekt Plus. Wartość kontraktu to 3 mln zł.

Konsorcjum firm: GMT i PIG Architekci, odpowiadało za wykonanie projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno–użytkowym nowego terminala. Wartość inwestycji to prawie 1,9 mln zł.

Konsorcjum firm Arcadis i WLC wykonało projekt budowlany wraz z programem funkcjonalno-użytkowym parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców. Koszt wykonania prac to prawie 1,5 mln zł.

Czy lotnisko w Radomiu odniesie sukces?

Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera twierdzi, że rozbudowa lotniska w Radomiu to kamień milowy w rozwoju nie tylko tego portu lotniczego, ale całego systemu komunikacyjnego w Polsce i szansa na odniesienie sukcesu biznesowego. Inwestycję mocno wspiera prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Eksperci podważają zasadność budowy lotniska w Radomiu

Przypomnijmy, że PPL brały pod uwagę dwa lotniska zapasowe dla Lotniska Chopina. Był to Modlin, od którego Warszawę dzieli 50 km oraz Radom, oddalony od stolicy o 110 km. Decyzja o lokalizacji lotniska w Radomiu podjęta została na podstawie ekspertyzy ekspertów, z której wynikało, że szybciej i taniej będzie rozbudować lotnisko w Radomiu.

W Radomiu nie ma potencjału turystycznego ani biznesowego. Nie ma nawet potencjału do lotów general aviation, czyli lotów biznesowych i taksówek powietrznych - powiedział Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR .

Lotnisko Radom - jak zmieniali się właściciele?

Jeszcze w 2010 roku Port Lotniczy w Radomiu był lotniskiem wojskowym. We wrześniu 2019 roku na mocy aktu notarialnego, nieruchomość została użyczona miastu Radom na 30 lat w celu stworzenia lotniska cywilnego.

Aktualnie właścicielem radomskiego lotniska na Sadkowie są Polskie Porty Lotnicze, które kupiły nieruchomość w Radomiu za 12,7 mln zł, po tym jak w połowie września 2018 radomski sąd ogłosił upadłość spółki Port Lotniczy Radom.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej