Lotnisko w Radomiu. Trwa budowa. Kto będzie latał z lotniska w Radomiu?

2021-11-12 10:21
Lotnisko w Radomiu
Autor: screen z Youtube Lotnisko w Radomiu (fot. wrzesień 2021)

Przypomnijmy, że lotnisko w Radomiu zostało zamknięte dla samolotów cywilnych 1 stycznia 2019 roku. 27 lutego 2019 prezes Państwowych Portów Lotniczych (PPL) podpisał z wykonawcami pierwsze umowy dotyczące rozbudowy lotniska. Aktualnie konstrukcja nowego portu lotniczego jest już gotowa, trwają prace wykończeniowe. Kiedy zakończy się rozbudowa lotniska w Radomiu i kto będzie z niego latał?

Spis treści

  1. Jakie będzie lotnisko w Radomiu?
  2. Film z budowy lotniska w Radomiu
  3. Kto będzie latał z lotniska w Radomiu?
  4. Kiedy zakończy się rozbudowa lotniska w Radomiu?
  5. Umowy dotyczące rozbudowy lotniska w Radomiu
  6. Czy lotnisko w Radomiu odniesie sukces?
  7. Eksperci podważają zasadność budowy lotniska w Radomiu
  8. Lotnisko Radom - jak zmieniali się właściciele?

Jakie będzie lotnisko w Radomiu?

Terminal Portu Lotniczego Warszawa- Radom ma mieć powierzchnię 30 tys. m². Powstanie w nim 30 stanowisk check-in, dziewięć bramek kontroli bezpieczeństwa oraz osiem kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. W budynku zaprojektowano również dużą strefę komercyjną z punktami gastronomicznymi i handlowymi.

Terminal radomski ma mieć ponad dwukrotnie większą powierzchnię niż ten w Modlinie, bo aż 30 tys. m².

Koszty całej inwestycji, wliczając w to m.in. przebudowę pasa startowego, mają sięgnąć ok. 800 mln zł. To znacznie więcej niż zakładano.

Film z budowy lotniska w Radomiu

Kto będzie latał z lotniska w Radomiu?

Dwa duże biura turystyczne zgłosiły gotowość korzystania z lotniska w Radomiu - Coral Travel i Itaka.

Docelowo lotnisko w Radomiu miało stać się lotniskiem uzupełniającym dla portu lotniczego w Warszawie, które jest coraz bardziej zatłoczone. Zgodnie z pierwotnym planem, po rozbudowie, miały przenieść się tu tanie linie lotnicze i czartery. Według prognoz nowy port lotniczy przyjmie nawet 10 milionów pasażerów rocznie.

Kiedy zakończy się rozbudowa lotniska w Radomiu?

Rozpoczęta prawie dwa lata temu przebudowa radomskiego lotniska ma się zakończyć za rok, a pierwsze samoloty mają wylecieć z portu wiosną 2023 roku.

Przypomnijmy, że założenia inwestora były takie, że budowa terminala zakończy się w czwartym kwartale 2020 roku. Jednak w związku z odwołaniami kilku firm, m.in. Hochtiefu, Budimexu, dotyczącymi zbyt krótkiego terminu wykonania inwestycji założenia zostały zmodyfikowane. Władze PPL postanowiły wydłużyć termin.

Umowy dotyczące rozbudowy lotniska w Radomiu

Firma Mirbud wygrała przetarg na zaprojektowanie i budowę terminala na lotnisku w Radomiu. Koszt inwestycji to prawie 280,5 mln zł. Umowę na budowę dróg kołowania i płyt postojowych wraz z infrastrukturą techniczną po wschodniej stronie lotniska podpisała Korporacja Budowlana DORACO.

Za wykonanie projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym dróg kołowania oraz płyt postojowych odpowiedzialne było konsorcjum spółek: Innebo Group i Projekt Plus. Wartość kontraktu to 3 mln zł.

Konsorcjum firm: GMT i PIG Architekci, odpowiadało za wykonanie projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno–użytkowym nowego terminala. Wartość inwestycji to prawie 1,9 mln zł.

Konsorcjum firm Arcadis i WLC wykonało projekt budowlany wraz z programem funkcjonalno-użytkowym parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców. Koszt wykonania prac to prawie 1,5 mln zł.

Czy lotnisko w Radomiu odniesie sukces?

Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera twierdzi, że rozbudowa lotniska w Radomiu to kamień milowy w rozwoju nie tylko tego portu lotniczego, ale całego systemu komunikacyjnego w Polsce i szansa na odniesienie sukcesu biznesowego. Inwestycję mocno wspiera prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Eksperci podważają zasadność budowy lotniska w Radomiu

Przypomnijmy, że PPL brały pod uwagę dwa lotniska zapasowe dla Lotniska Chopina. Był to Modlin, od którego Warszawę dzieli 50 km oraz Radom, oddalony od stolicy o 110 km. Decyzja o lokalizacji lotniska w Radomiu podjęta została na podstawie ekspertyzy ekspertów, z której wynikało, że szybciej i taniej będzie rozbudować lotnisko w Radomiu.

W Radomiu nie ma potencjału turystycznego ani biznesowego. Nie ma nawet potencjału do lotów general aviation, czyli lotów biznesowych i taksówek powietrznych - powiedział Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR .

Lotnisko Radom - jak zmieniali się właściciele?

Jeszcze w 2010 roku Port Lotniczy w Radomiu był lotniskiem wojskowym. We wrześniu 2019 roku na mocy aktu notarialnego, nieruchomość została użyczona miastu Radom na 30 lat w celu stworzenia lotniska cywilnego.

Aktualnie właścicielem radomskiego lotniska na Sadkowie są Polskie Porty Lotnicze, które kupiły nieruchomość w Radomiu za 12,7 mln zł, po tym jak w połowie września 2018 radomski sąd ogłosił upadłość spółki Port Lotniczy Radom.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej