Krakowskie Sukiennice nagrodzone

2011-05-19 10:10
Krakowskie Sukiennice
Autor: Intro Media

Znamy już laureatów IV edycji konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". Wśród zwycięzców znalazły się krakowskie Sukiennice, nagrodzone w kategorii Zabytek.

Konkurs „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” organizowany był już po raz czwarty przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W skład jego kapituły weszli eksperci z dziedziny turystyki oraz Funduszy Europejskich. Na swoich faworytów mogli też oddać głos internauci. W tym roku do konkursu zgłoszono 21 realizacji w 7 kategoriach.

Przeczytaj również: Skanska -"Idealny Pracodawca"

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich, co roku, kolejne zabytki odzyskują blask. Gruntowny remont Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, za który odpowiadała polska firma Integer S.A., był jedną z największych inwestycji konserwatorskich w Europie. Jej wartość przekroczyła 9 milionów euro, z czego ponad 5 mln pochodziło ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Nowe Sukiennice, pomimo imponujących rozwiązań modernizacyjnych, m.in. ogrzewania podłogowego, wentylacji, klimatyzacji, nowoczesnego nagłośnienia czy instalacji słaboprądowych, nie straciły nic ze swego historycznego ducha.

 – Mamy na swoim koncie renowację kilkuset obiektów i zabytkowych zespołów architektonicznych. Przy odnawianiu zabytków ogromną rolę odgrywa troska o detale. Sporą część renowacji Sukiennic stanowiła praca rzemieślnicza.-mówi Jerzy Ludwin, Przewodniczący Rady Nadzorczej Integer SA.

Modernizacja sukiennic obejmowała zainstalowanie 9 szklanych ekranów, które pomagają zwiedzajacym "przenieść się" w rzeczywistość sprzed 130 lat. Dodatkowo stworzone zostały stanowiska komputerowe, wyposażone w ekrany dotykowe, prezentujące historię Sukiennic. Atelier to zaawansowana technologicznie sala edukacyjna, przeznaczona do zajęć dla dzieci i młodzieży. Stworzona została także winda panoramiczna, która wykonana została specjalnie na potrzeby muzeum. Wyniki ogłoszone zostały podczas uroczystej gali w ramach IV Forum Funduszy Europejskich. Obok Sukiennic, tytuł cudu Funduszy Europejskich otrzymały m.in. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i projekt przebudowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Krakowskie Sukiennice
Autor: Intro Media
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej