Krakowskie Sukiennice nagrodzone

2011-05-19 10:10
Krakowskie Sukiennice
Autor: Intro Media

Znamy już laureatów IV edycji konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". Wśród zwycięzców znalazły się krakowskie Sukiennice, nagrodzone w kategorii Zabytek.

Konkurs „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” organizowany był już po raz czwarty przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W skład jego kapituły weszli eksperci z dziedziny turystyki oraz Funduszy Europejskich. Na swoich faworytów mogli też oddać głos internauci. W tym roku do konkursu zgłoszono 21 realizacji w 7 kategoriach.

Przeczytaj również: Skanska -"Idealny Pracodawca"

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich, co roku, kolejne zabytki odzyskują blask. Gruntowny remont Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, za który odpowiadała polska firma Integer S.A., był jedną z największych inwestycji konserwatorskich w Europie. Jej wartość przekroczyła 9 milionów euro, z czego ponad 5 mln pochodziło ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Nowe Sukiennice, pomimo imponujących rozwiązań modernizacyjnych, m.in. ogrzewania podłogowego, wentylacji, klimatyzacji, nowoczesnego nagłośnienia czy instalacji słaboprądowych, nie straciły nic ze swego historycznego ducha.

 – Mamy na swoim koncie renowację kilkuset obiektów i zabytkowych zespołów architektonicznych. Przy odnawianiu zabytków ogromną rolę odgrywa troska o detale. Sporą część renowacji Sukiennic stanowiła praca rzemieślnicza.-mówi Jerzy Ludwin, Przewodniczący Rady Nadzorczej Integer SA.

Modernizacja sukiennic obejmowała zainstalowanie 9 szklanych ekranów, które pomagają zwiedzajacym "przenieść się" w rzeczywistość sprzed 130 lat. Dodatkowo stworzone zostały stanowiska komputerowe, wyposażone w ekrany dotykowe, prezentujące historię Sukiennic. Atelier to zaawansowana technologicznie sala edukacyjna, przeznaczona do zajęć dla dzieci i młodzieży. Stworzona została także winda panoramiczna, która wykonana została specjalnie na potrzeby muzeum. Wyniki ogłoszone zostały podczas uroczystej gali w ramach IV Forum Funduszy Europejskich. Obok Sukiennic, tytuł cudu Funduszy Europejskich otrzymały m.in. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i projekt przebudowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Krakowskie Sukiennice
Autor: Intro Media
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej