Konkurs na Centrum Chopinowskie rozstrzygnięty

2007-06-08 12:42

Spośród 43 prac jury wybrało projekt biura Stelmach i Partnerzy z Lublina. Doceniono go między innymi za niebanalność, ponadczasowość oraz dopasowanie do otoczenia. Budowa Centrum Chopinowskiego - siedziby wszystkich instytucji i organizacji związanych z kompozytorem - powinna rozpocząć się w sierpniu tego roku.

W środę 9 lutego 2005 roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną budynku Centrum Chopinowskiego przy ul. Tamka 43 w Warszawie. Spośród 43 prac zgłoszonych do konkursu jury wybrało projekt biura Stelmach i Partnerzy z Lublina. Doceniono go między innymi za niebanalność, ponadczasowość oraz dopasowanie do kontekstu architektonicznego miejsca. Architekt Michał Owadowicz, referent konkursu, pochwalił pomysł za oryginalność, pełną wyrazu pomnikową formę architektoniczną oraz zachowanie równowagi miedzy monumentalnością i powagą a otwartością i nowoczesnością. W miejsce zburzonej kamienicy architekt Bolesław Stelmach zaproponował ośmiokondygnacyjny budynek w kształcie wieży. Jego górna część wykonana zostanie ze szkła i kamienia (granitu, marmuru i alabastru). Natomiast w dolnych partiach odtworzona zostanie fasada XIX-wiecznej kamienicy. Tego zażądał konserwator zabytków. Centrum Chopinowskie zlokalizowane w sąsiedztwie Akademii Muzycznej im. F. Chopina oraz Zamku Ostrogskich ma stać się siedzibą wszystkich instytucji i organizacji służących ochronie dziedzictwa kompozytora. Powstanie tam między innymi specjalistyczna biblioteka i fonoteka udostępniająca zbiory zgromadzone przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, a także kawiarnia i restauracja. Budowa Centrum Chopinowskiego powinna rozpocząć się w sierpniu tego roku i zakończyć po dwóch latach. Finansowana będzie częściowo z budżetu państwa, z programu rządowego Chopin 2005-10. Przewiduje się, że Centrum zacznie działać jeszcze przed 200. rocznicą urodzin kompozytora w 2010 roku. Konkurs został przeprowadzony przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przy współpracy Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Skład jury:
1. Prof. Adam Myjak - Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
2. Architekt Michał Owadowicz - Sędzia Referent
3. Architekt Janina Trepczyńska
4. Architekt Katarzyna Nowicka - przedstawiciel Ministerstwa Kultury
5. Architekt Paweł Czaplicki
6. Architekt Marek Szeniawski - Sekretarz konkursu
7. Grzegorz Michalski - Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
pod przewodnictwem architekta Andrzeja Bulandy

Drugą nagrodę otrzymała pracownia architektoniczna TREX z Warszawy (główny projektant Jacek Rzyski). Jury przyznało także cztery wyróżnienia, otrzymały je: HS 99 Herman i Śmierzewski z Koszalina, P.A. NOVA z Gliwic, Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates z Warszawy oraz Architekton z Łodzi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej