Koniec budowy Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej. Kiedy otwarcie? Jest data

2024-04-04 8:00

Budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej dobiegła końca, a otwarcie nastąpi już niebawem. Obiekt pozwoli zapoznać się z popularnymi bajkami bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, ale będzie też służył edukacji dzieci i młodzież na temat sztuki animacji.

Murator Remontuje: Ogrzewanie podłogowe
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO – kiedy otwarcie?
  2. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej – co to za inwestycja?
  3. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO – jakie atrakcje?

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO – kiedy otwarcie?

Budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej została zakończona na początku 2024 r. Dokonano już odbiorów budowlanych, trwa urządzanie ekspozycji. Pierwotnie obiekt miał być gotowy w grudniu 2023 r., jednak terminu tego nie udało się dotrzymać. Obecnie podawany termin otwarcia Centrum to 25 maja 2024 r.

Warto przypomnieć, że budowa Centrum długo nie mogła wystartować, co wiązało się m.in. z przedłużających się starań o pozyskanie finansowania zewnętrznego. W 2016 r., gdy po raz pierwszy zaprezentowano projekt ICBiA OKO, jako datę otwarcia Centrum podawano rok 2020. W 2019 r. obiecywano z kolei otwarcie w roku 2021. Ostatecznie prace ruszyły dopiero na początku 2022 r.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej – co to za inwestycja?

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, znane m.in. z takich produkcji jak „Reksio”, „Bolek i Lolek” czy „Porwanie Baltazara Gąbki”, od lat 50. XX w. ma siedzibę w XIX-wiecznej willi Juliusza Rotha. Dzięki rozbudowie dawny obiekt przekształcił się w coś zupełnie nowego – Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO. Nowe Centrum pozwoli zapoznać się z popularnymi bajkami oraz dowiedzieć się, jak tworzy się animacje. Jak łatwo się domyślić, oferta Centrum będzie skierowana głównie do dzieci i młodzieży.

– Ekspozycja Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji skupi się nie tylko na wyjaśnieniu, na czym polega proces animacji, ale także zaprezentuje dorobek twórczy Studia Filmów Rysunkowych. Będzie dostosowana do wszystkich grup odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży w wieku 5–16 lat. Narracja wystawy zostanie poprowadzona dwoma równoległymi i powiązanymi ze sobą ścieżkami: historyczną i praktyczną – wyjaśnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach inwestycji za 41 mln zł wcześniejsza, zabytkowa siedziba Studia Filmów Rysunkowych została połączona szklanym łącznikiem z nowym obiektem Centrum Bajki i Animacji. Teren pod nowy obiekt został bezpłatnie przekazany SFR przez miasto i w lutym 2022 r. ruszyły roboty budowlane. Po rozebraniu znajdującego się tam starego budynku, w którym mieściła się m.in. sala kinowa, rozpoczęła się budowa nowego obiektu, który obecnie jest już gotowy. Za projekt Centrum odpowiada pracownia Nizio Design International.

– Zastosowane rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne mają nie tylko stworzyć atrakcyjną dla mieszkańców i turystów przestrzeń, ale także doprowadzić do ożywienia dużej części miasta. (...) Dużą zaletą projektu jest to, że w przyszłości może zostać łatwo rozbudowany i uzupełniony o kolejne moduły – można przeczytać na stronie projektanta.

Warto wiedzieć

Zanim ruszyła budowa nowego Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO, wyremontowano zabytkową siedzibę Studia Filmów Rysunkowych. Finansowane przez resort kultury prace warte ponad 3 mln zł zakończyły się w 2019 r.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej w trakcie budowy
Autor: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej w trakcie budowy Link: Kliknij, aby powiększyć
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej w trakcie budowy
Autor: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej w trakcie budowy Link: Kliknij, aby powiększyć

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO – jakie atrakcje?

Nowe centrum w Bielsku-Białej będzie pełnić funkcję edukacyjno-rozrywkową. Interaktywna, multimedialna wystawa na temat animacji pozwoli gościom zanurzyć się w świat tej formy sztuki, dowiedzieć się, jak ona powstaje i poznać najsłynniejszych bohaterów wykreowanych przez bielskie studio. Postacie te będą przewodnikami po wystawie, której obejrzenie zajmie ok. 2 godziny. Dla gości indywidualnych i wycieczek szkolnych dostępne mają być m.in. takie atrakcje jak:

  • przewodnik po procesie powstawania animacji,
  • przegląd zmieniających się w czasie metod tworzenia animacji,
  • interaktywna gra dla zwiedzających,
  • przedstawienie sylwetek najważniejszych twórców Studia Filmów Rysunkowych oraz kultowych postaci, które stworzyli,
  • możliwość wchodzenia w interakcje z wirtualnymi postaciami z kreskówek,
  • możliwość stworzenia własnej krótkiej animacji.

W Centrum można też będzie obejrzeć bajki wykreowane przez SFR. Powstało kino studyjne na 116 miejc, planowane są też emisje w plenerze (na dziedzińcu z amfiteatrem). Na tym jednak nie koniec, gdyż przewidziano też inne formy działalności kulturalnej, m.in. klub filmowy.

– W willi [Juliusza Rotha – przyp. red.] znajdzie się miejsce dla fragmentu przygotowanej ekspozycji Centrum. Przede wszystkim jednak odbywała się będzie tam w dalszym ciągu produkcja filmów – podaje resort kultury.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej