Komisariat w Gdańsku. Policja też może mieć ładnie i nowocześnie. ZDJĘCIA

2017-06-27 18:00
Komisariat policji w Gdańsku
Autor: Mostostal Warszawa SA Zintegrowany Komisariat Policji Gdańsk Śródmieście

Większość polskich komisariatów znajduje się w budynkach, które niewiele mają wspólnego z dobrą i nowoczesną architekturą. Nowy Zintegrowany Komisariat Policji Gdańsk Śródmieście jest zaprzeczeniem takiej opinii. Autorem koncepcji architektonicznej komisariatu jest gdańska pracownia AKO Architekci, zaś wykonawcą Mostostal Warszawa.

Inwestycja została zrealizowana na zlecenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Umowa z generalnym wykonawcą, Północnym Odziałem Mostostalu Warszawa, opiewała na 25 687 195 zł brutto. Nowy komisariat – u zbiegu ul. Wiesława i Zabłotnej – to kompleks utworzony przez dwa budynki o powierzchni całkowitej ponad 7,5 tys. m2 i użytkowej 5,3 tys. m2.

Zobacz, co buduje Mostostal Warszawa w Juracie >>

Główna część nadziemna jest wysoka na trzy kondygnacje, jest też jedna kondygnacja podziemna. Wyzwaniem dla tego były nie tylko skomplikowane warunki gruntowe, ale również wysoki poziom wód gruntowych. Dlatego budynek został posadowiony na palach i kolumnach żelbetowych, kondygnacja podziemna wykonana została w całości w technologii białej wanny. Za budynkiem głównym znajduje się budynek garażowy, ale nie taki tradycyjny, bo będą tu parkować również samochody ciężarowe oraz łodzie policyjne. Komisariat został wyposażony ponadto w systemy audiowizualne i monitoringu miejskiego. Docelowo będzie tu pracować 250 osób, przeniesionych z trzech „starych” komisariatów, w tym policja wodna.

– Projekt techniczny budynku uwzględniał elementy konstrukcyjno-budowlane, maszt podawczy, elewacje strukturalne. Przewidywał także architektoniczne wykończenie wnętrz części wspólnych budynku, a więc aranżację holu głównego, korytarzy czy sali konferencyjnej. W zakresie prac Mostostalu Warszawa mieściło się również rozplanowanie wszystkich instalacji sieci sanitarnej, elektrycznej, teletechnicznej, a także zagospodarowanie zieleni – wylicza Małgorzata Uthof, kierownik kontraktu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej