Każdy remont zaczyna się od chaosu. Zobacz prace na placu Wolności w Bydgoszczy

2024-05-17 8:56

Przebudowa placu Wolności w Bydgoszczy. Zobaczcie postępy prac. Strabag zaczął od placu przed kościołem. Pierwszy etap remontu ma się zakończyć jeszcze w 2024 roku. To będzie kolejna część Salonu Bydgoszczy z szerszymi chodnikami, nowymi ławkami, nowymi pawilonami kwiaciarek.

Spis treści

  1. Plac Wolności, kolejna część salonu miasta
  2. Inwestycja została podzielona na etapy
  3. Nowe ławki, dużo roślin, mniej aut - tak ma być potem
Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Każda budowa zaczyna się od chaosu - tę myśl może kontemplować bez przeszkód prof. Zygmunt Mackiewicz, który przysiadł na ławeczce przy placu Wolności w Bydgoszczy. Zaczął się bowiem wielki remont placu, na ogrodzeniu placu budowy Strabag wywiesił banery z takim napisem, a ławeczka Mackiewicza stoi obecnie tuż przy parkanie. Profesor, wybitny lekarz, jednej budowy już pilnował: to on przecież przez wiele lat był prezesem Stowarzyszenia Odbudowy Bydgoskiej Fontanny Potop.

Plac Wolności, kolejna część salonu miasta

Wracając do remontu. Plac Wolności w Bydgoszczy to kolejna część Salonu Bydgoszczy, która ma zyskć więcej zieleni oraz przywrócony historyczny wygląd. Ozdobą placu będą stylowe pawilony kwiaciarni, lampy oraz ławki. Na przeszkleniach nowych pawilonów znajdą zewnętrzne łuki, nawiązujące do sąsiedniej architektury neogotyckiej. Kopertowy dach będzie posiadał dodatkowo ozdobną kopułę z dekoracyjnymi łukami. Pawilony wyposażymy w klimatyzację i rolety – podali urzędnicy. 

To kolejne miejsce w Bydgoszczy, które ma przejść metamorfozę. Jak ma się Stary Rynek w Bydgoszczy 5 lat po przebudowie? Zobaczcie nowe zdjęcia i czytajcie dalej pod galerią. To bydgoski rynek.

Plac Wolności przez wiele lat był jedną z wizytówek miasta – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Cieszę się, że powstał projekt nawiązujący do historii, skonsultowany z ekspertami i nawiązujący do głosów mieszkańców. To będzie kolejna realna i oczekiwana zmiana w Salonie Bydgoszczy.

Pisaliśmy już o tej wielkiej inwestycji. Jedna z wizytówek Bydgoszczy – plac Wolności – przechodzi ogromną przemianę. Za realizację inwestycji o wartości 8,4 mln zł odpowiada firma Strabag. Ta sama firma rewitalizowała już w Bydgoszczy tereny nadbrzeży Wisły w Starym Fordonie. Wykonawca 4 kwietnia 2024 roku przejął plac budowy na placu Wolności. Zgodnie z umową cały remont zakończy się latem 2025 roku. Na początek na czas prac zostały zabezpieczone rosnące tu drzewa. A warto przypomnieć, że rosną tu np. cenne pomnikowy platan klonolistny oraz wiąz szypułkowy. Pojawiły się materiały budowlane.

Inwestycja została podzielona na etapy

  • Pierwszy etap prac obejmuje część przy ulicy Gdańskiej i ma zostać zakończony w sześć miesięcy
  • drugi – przemiana centralnej części placu – potrwa 11 miesięcy
  • trzeci etap - przebudowa ulicy w północnej części jego obszaru ma zostać wykonany w przeciągu 20 miesięcy od podpisania umowy. 

W pierwszej kolejności przebudowana zostanie zatem część placu przed kościołem. Staną tu nowe pawilony kwiaciarek. Będzie ich pięć.

Zobacz na zdjęciach, jak ma wyglądać plac Wolności w Bydgoszczy i czytaj dalej.

Wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ulicy Piotra Skargi zaplanowano ujednolicenie nawierzchni. Zostaną tu zastosowane dwa rodzaje materiałów: płyty granitowe oraz opaski z kostki bazaltowej. Płyty będą układane w rekomendowany przez specjalistów ds. estetyki i historii tradycyjny bydgoski wzór karo - czyli w sposób, jaki można już zobaczyć w kilku miejscach w mieście.  M.in. w miejscu przebudowy staromiejskich uliczek Grodzkiej i Przyrzecze.

Po rewitalizacji jezdnia przy północnej pierzei zostanie zwężona do 4,5 m szerokości. Poszerzony zostanie chodnik przy kamienicach.

Nowe ławki, dużo roślin, mniej aut - tak ma być potem

Plac zyska 27 nowych ławek, trzy komplety stojaków na rowery, chowane słupki od strony ulicy Skargi, nowe maszty flagowe, specjalne kraty wokół drzew i zegar słoneczny. Pojawią się trawniki i krzewy. Przewidziano nasadzenia takich gatunków jak lipa, trzmielina, hortensja, róża, tawuła, kosodrzewina, krokus, tulipan oraz cebulica syberyjska. Inwestycja ma kosztować 8 milionów złotych.

Przypomnijmy. Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, teren placu Wolności był dawniej częścią XVII-wiecznego ogrodu klasztornego sióstr Klarysek. W 1835 roku bydgoskie Towarzystwo Upiększania Miasta założyło w tym miejscu szkółkę drzew do zadrzewiania ulic i parków. Mały plac miejski wytyczono w 1854 roku. Po kilku latach powiększono go i efektownie zagospodarowano. W latach 1872-78 wzniesiono kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a w 1877 roku gmach obecnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. W 1893 r. na środku placu ustawiono pomnik cesarza Wilhelma I na koniu, który istniał do 1920 roku. W 1904 roku na granicy z Parkiem Kazimierza Wielkiego zbudowano monumentalną fontannę Potop. W 1945 r. na środku placu stanął pomnik Wolności.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej