Jest umowa na dofinansowanie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku

2010-07-14 16:45
Europejskie Centrum Solidarności
Autor: FORT Architekci

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdań Zdrojewski i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podpisali umowę dofinansowania budowy Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 290 mln zł, dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi 140 mln zł. Prace budowlane rozpoczną się jesienią tego roku, a ich zakończenie przewidziane jest na koniec 2013 r.

Europejskie Centrum Solidarności powstanie w dzielnicy Nowe Miasto, w historycznym miejscu przy placu Solidarności w pobliżu Bramy Nr 2, tuż za pomnikiem Poległych Stoczniowców.

ECS ma ilustrować wartości i idee Solidarności i trafiać z nimi  do współczesnego odbiorcy. Wielofunkcyjny obiekt pomieści szereg przestrzeni przystosowanych do różnorodnych funkcji, jakie ma spełnić Centrum. Będą się w nim znajdowały m.in.: stała ekspozycja poświęcona Solidarności, biblioteka z czytelnią, mediateka, sala wielofunkcyjna, archiwum z czytelnią zbiorów specjalnych, ośrodek badawczo-naukowy oraz edukacyjno-szkoleniowy, warsztaty pracy twórczej – pracownie o profilu filmowym, fotograficznym i muzycznym, ogród zimowy, restauracja, kawiarnia oraz  specjalistyczne księgarnie.

Projekt architektoniczny wykonał zespół z pracowni PPW FORT Architekci. Szczegółowe informacje o projekcie przeczytasz TUTAJ.

Budowa siedziby ECS jest inwestycją Miasta Gdańska. Z ramienia Miasta (głównego inwestora) inwestycję realizuje Spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne Euro 2012 (inwestor zastępczy). Instytucja kultury - Europejskie Centrum Solidarności będzie natomiast administratorem obiektu.

Europejskie Centrum Solidarności
Autor: FORT Architekci Biblioteka ECS
Europejskie Centrum Solidarności
Autor: FORT Architekci Ważną rolę w budowaniu nastroju, wyrazu architektonicznego i charakteru budynku odgrywa naturalne światło przenikające do wnętrza poprzez dachowe świetliki - dozowane mechanicznymi żaluzjami rozświetla szczeliny zielonych korytarzy, kontrastując ich przestrzeń z półmrokiem sal ekspozycyjnych.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej