Hala sportowa w Toruniu: trwają roboty budowlane. Zobacz zdjęcia

2012-01-24 11:24
Hala sportowa w Toruniu
Autor: UM Toruń Hala sportowa w Toruniu, wizualizacja

Od kwietnia ubiegłego roku budowana jest hala sportowa w Toruniu. Nowo powstający obiekt widowiskowo-sportowy, w którym będą odbywać się wydarzenia kulturalne i sportowe ma zostać oddany do użytku w grudniu. Aktualnie trwają roboty budowlane na trybunach oraz te związane z przebudową drogi dojazdowej do obiektu.

Toruńska hala sportowa jest coraz bliżej realizacji. Roboty budowlane idą pełną parą. Od 7 kwietnia ubiegłego roku, generalny wykonawca - konsorcjum, którego liderem jest Hydrobudowa Polska prowadzi budowę zgodnie z harmonogramem. Budowie bez wątpienia sprzyja łagodna zima.

Przeczytaj również: Dworzec Łódź Fabryczna: roboty budowlane - jest harmonogram

Jakie roboty budowlane aktualnie są prowadzone?

Obecnie na budowie obiektu montowane są prefabrykowane elementy trybun. Ponadto, równolegle trwają prace związane z przebudową drogi dojazdowej do obiektu od strony ul. Bema, która docelowo będzie dwujezdniowa.

- Prace na budowie hali postępują zgodnie z harmonogramem. Obecnie kontynuowana jest budowa ścian, słupów, stropów i podciągów nadziemia hali oraz schodów zewnętrznych. Rozpoczęto też montaż dźwigarów i elementów prefabrykowanych trybun. Równolegle prowadzone są prace instalacyjne zewnętrzne: elektryczne, wodno-kanalizacyjne i gazowe. Wykonane też zostały stropy, belki, podciągi i izolacje części parkingowej - komentuje Jarosław Więckowski - dyrektor wydziału Sportu i Turystyki.

Ponadto, w ramach inwestycji prowadzone są roboty przygotowawcze do przebudowy ul. Bema, która po modernizacji będzie drogą dwujezdniową o dwóch pasach ruchu (z pasami wyłączenia i włączenia się do ruchu). Wybudowane zostaną również nowe chodniki i ścieżka rowerowa. Aktualnie trwa wycinka drzew pod jeden z pasów ruchu. Ulica Bema będzie w całości gotowa wiosną przyszłego roku.

Hala sportowa w Toruniu - opis inwestycji

Hala widowiskowo-sportowa w Toruniu budowana jest przy ul. Bema, na działce o powierzchni 35,5 tys. m2. Obiekt będzie częścią sportowego MOSiRu. Nowo budowany kompleks został zaprojektowany jako obiekt wielofunkcyjny - będzie służył wydarzeniom zarówno sportowym (dostosowany do dyscyplin lekkoatletycznych), jak i kulturalnym. Trybuny stałe pomieszczą 5192 widzów. Dodatkowo, budynek będzie wyposażony w 1092 miejsca na trybunach rozsuwanych. Obiekt będzie miał formę podciętego od dołu prostopadłościanu, co stworzy wrażenie unoszenia się nad ziemią. Parter budynku będzie w 90 proc. przeszklony. Kubiczny kształt obiektu podkreśli energooszczedny system punktowego oświetlenia LED, które zostanie zamontowane w jego fasadzie.
Hala sportowa będzie miała 20 metrów wysokości, 162 metry długości oraz 97 metrów szerokości. Obiekt będzie miał 438 podziemnych miejsc postojowych oraz 224 miejsca na zewnątrz. Budynek wraz z podziemnym garażem będzie miał 5 kondygnacji. Arena lekkoatletyczna będzie wyposażona w:

  • 6-torową bieżnię okrężną o dystansie 200 m i szerokości toru 1 m,
  • 8-torową bieżnię prostą do biegów sprinterskich o szerokości toru 1,22 metra,
  • rozbieżnię do skoków w dal, trójskoku, skoku o tyczce i skoku wzwyż oraz rzutnię do pchnięcia kulą.

Po zabezpieczniu nawierzchni arena będzie mogła służyć jako wielofunkcyjne boisko, czy miejsce organizacji innych imprez. Dodatkowo obiekt będzie wyposażony w boiska do piłki nożnej, ręcznej, siatkówki, koszykówki oraz tenisa wraz ze ścianką wspinaczkową o wym. 29,86 x 14 metrów.
Hala sportowa będzie miała zaplecze administracyjno-hotelowe oraz funkcje komercyjne (restauracja, kręgielnia, bowling oraz ośrodek odnowy biologicznej).
Hala sportowa budowana jest przez konsorcjum firm Hydrobudowa Polska i PBG SA. Całkowity koszt inwestycji to 121 mln 793 złotych brutto. Inwestorem jest gmina miasta Toruń. Budowa częściowo jest finansowana z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego w 6,8 mln złotych. Obiekt ma zostać oddany do użytku w grudniu. Za projekt architektoniczy obiektu odpowiada konsorcjum firm DEDECO Sp. z o.o. oraz MD Polska ze Szczecina.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej