Dworzec Łódź Fabryczna: roboty budowlane - jest harmonogram

2012-01-13 15:58
Dworzec Łódź Fabryczna (roboty budowlane - hsrmonogram)
Autor: UM Łódź

Za kilka lat dworzec Łódź Fabryczna będzie największym dworcem kolejowym w kraju. Aktualnie trwają już roboty budowlane, które mają się zakończyć w 2015 roku. Znany już jest wstępny harmonogram dalszych robót, opracowany przez łódzki Zarząd Dróg i Transportu (ZDiT).

Budowa podziemnego dworca i nowego węzła komunikacyjnego jest kluczowym przedsięwzięciem realizowanym obecnie w Łodzi. Nowo budowany dworzec Łódź Fabryczna bez wątpienia jest największą inwestycją kolejową, jaka obecnie realizowana jest w Polsce.

Przeczytaj również: Podziemny tunel pod Łodzią. Miasto buduje wspólnie z PKP

Zarząd Dróg i Transportu (ZDiT) w Łodzi, 12 stycznia przekazał wstępny harmonogram robót. Dokument wręczył zamawiającemu - PKP, Tomasz Grzegorczyk z ZDiT. Opisane w projekcie roboty budowlane obejmują prace związane z dworcem Łódź Fabryczna oraz pobliskich dróg i przystaków miejskiej komunikacji. Ostateczna wersja ma być przekazana 31 stycznia.

Kiedy projekt budowlany?

Ostateczny projekt budowlany ma być gotowy w połowie listopada. Prace nad projektem mają ruszyć 1 lutego. Ponadto, niemal równocześnie mają rozpocząć się konsultacje nad projektem wykonawczym dworca Łódź Fabryczna. Zgodnie z założeniami ma on zostać opracowany do listopada 2014 roku

Dworzec Łódź Fabryczna - roboty budowlane

Roboty budowlane są już prowadzone. Prace przy wykopie, który umożliwi budowę tunelu, stacji, dworca, parkingów wielopoziomowych oraz przystanków, rozpoczną sie w połowie lipca i potrwają ponad dwa lata. Według wstępnych koncepcji zabezpieczenie wykopu wykonane zostanie m.in. metodą ścian szczelinowych,a wszystkie próby techniczne i odbiory rozpoczną się na początku stycznia 2015 roku i potrwają do końca lutego.

W latach 2012-2014 będą prowadzone działania mające na celu opracowanie projektu budowy dróg dojazdowych do dworca (ul. Składowa, Nowowęglowa i projektowana ul. Nowotargowa). Ponadto, rozpoczną się prace nad utowrzeniem linii tramwajowej wzdłuż ul. Składowej i Nowowęglowej.
Na dzień dzisiejszy wydane zostały pozwolenia na rozbiórkę budynków przy ul. Składowej. Trwa również wycinka drzew na terenie budowy. Zakończyły się roboty budowlane związane z demontażem 11-kilometrowej sieci trakcyjnej i 6-kilometrowych torów. Wyburzono również sześć budynków gospodarczo-magazynowych znajdujących się w pobliżu budowy. Aktualnie na placu budowy prowadzone są badania geologiczne, których wyniki posłużą do określenia metody, jaką będą prowadzone roboty budowlane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej