Hala sportowa w Częstochowie

2009-07-31 13:39

Konsorcjum firm Unibep SA (lider), Tamex Obiekty Sportowe SA, SPAK Studio Projektowe wygrało przetarg na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej w Częstochowie. Nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt spełniający wszelkie wymogi i normy w zakresie organizacji imprez sportowych na szczeblu krajowym i międzynarodowym ma być gotowy w 2012 r.

Obecnie w Częstochowie funkcjonuje wybudowana w 1986 r. Hala Polonia. Jest już mocno przestarzała i nie spełnia wymogów organizacji ważniejszych imprez. Mieści ok. 3 tys. widzów (dysponuje 1165 miejscami siedzącymi na stałej trybunie oraz dodatkowo 785 miejscami na rozkładanych trybunach). Możliwości rozbudowy obecnej hali są ograniczone, brak jest dogodnych rozwiązań komunikacyjnych ułatwiających dojazd i parkowanie. Koszt modernizacji Hali Polonia porównywalny jest z budową nowego obiektu.

- Nikogo w Częstochowie nie trzeba przekonywać do tej inwestycji, przemawiają za nią nie tylko sukcesy siatkarzy AZS, ale przede wszystkim wymierne korzyści ekonomiczne i społeczne. Po analizie doszliśmy do wniosku, że przebudowa starej kosztowałaby podobnie, jednak ze względu na lokalizację byłoby to niemożliwe – mówił prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona. – Nowy obiekt chcemy zbudować przy ul. Żużlowej, obok stadionu miejskiego – Areny Częstochowa.

Wielofunkcyjna hala sportowa przy ul. Żużlowej zaprojektowana została na niemal 7 tys. miejsc (wg wstępnych założeń 6356 krzesełka oraz możliwość dostawienia 1224 kolejnych miejsc siedzących). Całkowite wymiary to ok. 100 m x 70 m. W hali zlokalizowane będą pełnowymiarowe boiska do piłki siatkowej, piłki ręcznej, halowej piłki nożnej – footsal, piłki koszykowej, badmintona, tenisa ziemnego i tenisa stołowego. Umożliwią one rozgrywanie zawodów sportowych w tych dyscyplinach oraz zawodów bokserskich i hokeja na trawie. W obiekcie przewiduje się również funkcje targowo-wystawiennicze, rekreacyjne i gastronomiczne. Oświetlenie i nagłośnienie hali spełnią wymogi niezbędne do realizacji transmisji telewizyjnych oraz organizacji masowych imprez kulturalnych.   

Zdaniem władz miasta, za wyborem okolic stadionu na Olsztyńskiej przemawiają następujące względy:

  • Organizacyjne – hala wspólnie ze stadionem miejskim stworzy jeden, wspólnie zarządzany obiekt dostosowany do różnych form imprez sportowych, kulturalnych a nawet targowo-wystawienniczych
  • Niższy koszt zarządzania, utrzymania i promocji oferty takiego centrum. Zwiększa to także możliwość pozyskania inwestorów prywatnych do budowy komercyjnego zaplecza – hotelarsko-gastronomiczno-usługowego
  • W perspektywie realizacja inwestycji ożywi dzielnicę Zawodzie, pozwoli pełniej wykorzystać urok terenów nad Wartą. Łączy się to harmonijne z prowadzonymi już pracami nad zagospodarowanie brzegów rzeki oraz kamieniołomów na Złotej Górze.

Projekt hali opracowało Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji Arus z Bydgoszczy (twórcy m.in. hali widowiskowo-sportowej „Łuczniczka” w Bydgoszczy). Jedną z propozycji pracowni architektonicznej było rozważenie odsłonięcia przyszłego obiektu m.in. na rzekę, poprzez schowanie pod ziemię obecnej magistrali ciepłowniczej. Inną propozycją było połączenie hali z koroną stadionu Włókniarza, tak by hala była wykorzystywana do imprez wystawienniczych.

Wstępnie przewiduje się wybudowanie w kompleksie piętrowych parkingów samochodowych – koszt podziemnych ze względu na wody gruntowe byłby bardzo duży. Szacowana liczba miejsc parkingowych wynosi ok. 859, na terenie całego kompleksu sportowo-rekreacyjnego dodatkowo 1500 stanowisk. Planowana powierzchnia całkowita obiektu to ok. 22 tys. mkw., zabudowy zaś ok. 8900 mkw (widownia, arena i magazyny sprzętu sportowego – 7562 mkw., foyer, szatnie dla widzów i kasy – 3800 mkw., gastronomie i restauracje – 680 mkw., kafeterie – 230 mkw., sale konferencyjne – 400 mkw., odnowę biologiczną i serwis medyczny – 670 mkw., kręgielnie –  970 mkw., szatnie dla zawodników – 1436 mkw).

Szacunkowy koszt budowy wyliczony został na 70 mln zł. Część kosztów (28 mln zł) pokryta zostanie z środków europejskich w ramach Subregionalnego Programu Rozwoju do RPO na lata 2007–2013. Koszt budowy wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej władze Częstochowy oszacowały na przykładzie podobnych inwestycji w Krakowie i Rzeszowie. Zamierzeniem jest stworzenie obiektu spełniającego oczekiwania organizatorów międzynarodowych imprez, w tym siatkarskiej Ligi Światowej. 

Hala sportowa w Częstochowie
Autor: Urząd Miasta Częstochowa Teren nowej hali
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej