Gmina Andrespol otrzyma 3,2 mln zł na ratowanie dworu rodziny Kochanowskich w Nowym Bedoniu

2023-09-29 13:22
Dwór rodziny Kochanowskich w Nowym Bedoniu
Autor: Ewanmnp/Wikimedia Commons/CC BY 3.0/cropped Dwór rodziny Kochanowskich w Nowym Bedoniu (gmina Andrespol) zostanie zabezpieczony przed dalszą dewastacją.

Gmina Andrespol w województwie łódzkim pozyskała ponad 3,2 mln zł w ramach drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pieniądze zostaną wykorzystane na zabezpieczenie ruin dworu w Nowym Bedoniu, który zbudował w XIX w. z żoną Jan Kochanowski.

Spis treści

  1. Gmina Andrespol z dużą dotacją na ratowanie dworu w Nowym Bedoniu
  2. Dwór rodziny Kochanowskich - galeria zdjęć
  3. Dwór rodziny Kochanowskich w Nowym Bedoniu ma długą historię

Gmina Andrespol z dużą dotacją na ratowanie dworu w Nowym Bedoniu

Smutny los dworu rodziny Kochanowskich w Nowym Bedoniu w gminie Andrespol jest niestety typowym przykładem tego, co działo się z tego typu obiektami po drugiej wojnie światowej. Wybudowany w latach 1870–1880 dworek wraz z otoczeniem został w PRL-u znacjonalizowany na mocy tzw. dekretu Bieruta, a władzę nad nim przejęły Lasy Państwowe. Następnie przez lata był zaniedbywany, a w 1996 r. niszczejący budynek strawił pożar, po którym nie przeprowadzono prac remontowych. Do naszych czasów dotrwała już tylko ponura ruina.

Teraz jednak cenny zabytek zostanie przynajmniej zabezpieczony przed dalszym niszczeniem. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, gminie Andrespol udało się uzyskać 3 234 000,00 zł państwowego dofinansowania na ratowanie obiektu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Cieszę się, że uchronimy dwór rodziny Kochanowskich w Bedoniu przed dalszą degradacją. Dzięki uzyskanemu wsparciu (...) możliwe będzie przeprowadzenie prac zabezpieczających ten ważny dla lokalnej społeczności i kultury budynek. To pierwszy krok w drodze do przywrócenia jego dawnej świetności – mówił na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Mimo słów o przywracaniu dworkowi dawnej świetności na razie nie ma żadnych planów pełnej odbudowy zabytku czy nadania mu nowej funkcji. Środki z RPOZ zostaną wykorzystane jedynie na zabezpieczenie obiektu.

Warto dodać, że dworek w Nowym Bedoniu jest jednym z 210 projektów z województwa łódzkiego, które uzyskały w tym roku dofinansowanie w ramach drugiej edycji RPOZ.

Dwór rodziny Kochanowskich - galeria zdjęć

Dwór rodziny Kochanowskich w Nowym Bedoniu ma długą historię

Dworek Kochanowskich w Nowym Bedoniu powstał w latach 1870–1880 z inicjatywy adwokata (a później sędziego) Jana Kochanowskiego i jego żony Eufemii Kochanowskiej. Zbudowano go w miejscu wcześniejszego dworu z przełomu XVIII i XIX w. W otoczeniu zieleni stanął ceglany piętrowy dwór na planie prostokąta, z czterospadowym dachem oraz imponującym, wspartym na czterech kolumnach portykiem toskańskim od frontu.

Wokół dworu Eufemia Kochanowska postanowiła w 1880 r. stworzyć park. O jego zaprojektowanie poprosiła swojego brata Ignacego, który był przyrodnikiem i podróżnikiem. To z jego inicjatywy w obręb parku włączono fragment dawnej puszczy. W późniejszych latach park rozbudowywano i wzbogacano. Dziś stoi tu aż osiem pomników przyrody, z których część ma ponad 200 lat:

  • trzy wiązy szypułkowe,
  • dwa jawory,
  • dwie lipy drobnolistne,
  • dąb szypułkowy.

Dwór służył rodzinie Kochanowskich przez kilka pokoleń. W 1917 r. przeszedł poważną odbudowę w związku ze zniszczeniami, jakich dokonała pierwsza wojna światowa. To właśnie wtedy budynek zyskał dzisiejszą formę. Kochanowscy zajmowali dwór aż do lat PRL-u, kiedy to przejęło go państwo i rozpoczął się wieloletni proces podupadania zabytku. Teraz wreszcie jest szansa, że uda się go powstrzymać.

Dwór rodziny Kochanowskich w Nowym Bedoniu, przed nim minister rozwoju Waldemar Buda
Autor: Ministerstwo Rozwoju i Technologii Minister rozwoju Waldemar Buda przed dworem rodziny Kochanowskich w Nowym Bedoniu we wrześniu 2023.

Wszyscy kradli piasek? Sprawdź, czy znasz realia budowy domu w PRL-u! QUIZ

Pytanie 1 z 10
W czasach PRL-u inwestor budujący dom mógł kupić...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej