Dworzec Centralny w Warszawie: PORR Polska zaczyna prace remontowe

2010-08-18 11:05
Dworzec Centralny
Autor: PKP SA

Wykonawca remontu Dworca Centralnego w Warszawie – PORR Polska rozpoczyna roboty na dworcu. Prace rozpoczynają się od hali głównej dworca od strony Alei Jerozolimskich i zakończą się w tej części dworca w II kwartale 2011 roku. W tym samym czasie generalny wykonawca będzie pracować od strony zewnętrznej hali głównej. Dworzec Centralny zmieni swoje oblicze, już nie będzie straszył brudem i przykrym zapachem, stanie się dworcem z prawdziwego zdarzenia, na miarę nowoczesnego miasta...

Dworzec Centralny
Autor: PKP SA Wyremontowane i zmodernizowane dworce będą bardziej funkcjonalne, wyposażone w nowe rozwiązania stosowane w przestrzeniach publicznych, bezpieczniejsze dzięki nowoczesnemu systemowi monitoringu i przystosowane do potrzeb osób mających trudności w sprawnym poruszaniu się.

Na poziomie -1 wykonawca rozpocznie prace we wrześniu 2010 roku. Zaczną się od strony północnej budynku. Prace na poziomie -2, czyli peronach rozpoczną się w lutym 2011 roku. Podczas prac z ruchu będą wyłączane pojedyncze perony. Pierwszym wyłączanym peronem będzie peron nr 1.

Dzięki modernizacji dworca Warszawa Centralna powstanie przestrzeń wygodna, przyjazna dla podróżnych, dostępna dla osób niepełnosprawnych ruchowo i niedowidzących. Dworzec zyska spójny system komunikacyjny i informacyjny, charakteryzujący się uporządkowanym układem nośników reklamowych i szyldów.

Dworzec w trakcie prac remontowych będzie funkcjonował dla pasażerów. Podczas prac poszczególne części dworca czy peronów będą zamykane. Inwestycja ma wartość 47 mln złotych i jest finansowana ze środków własnych PKP S.A.

Korzyści dla pasażerów i gości Dworca Centralnego po jego modernizacji:

  • więcej przestrzeni na dworcu dla pasażerów
  • więcej światła we wszystkich częściach dworca
  • nowy i czytelny system informacji elektronicznej
  • nowy i czytelny system informacji wizualnej
  • nowe biletomaty oraz infokioski
  • skrócenie czasu oczekiwania do kas biletowych
  • uporządkowanie galerii handlowych
  • wprowadzenie nowych rozwiązań dla osób mających problemy z poruszaniem się (windy, oznaczenia dla osób niewidomych, likwidacja barier architektonicznych)
  • wprowadzenie nowej organizacji ruchu wokół dworca preferującej klientów dworca i pasażerów oraz zapewniającej większą swobodę ruchu samochodów.
Dworzec Centralny
Autor: PKP SA PORR Polska rozpoczyna prace na Dworcu Centralnym

Do 2012 roku w rewitalizację dworców zostanie zainwestowane ponad 980 mln złotych. Modernizacje dworców finansowane są z funduszy Unii Europejskiej (547 mln złotych), budżetu państwa (434 mln złotych) oraz funduszy własnych PKP S.A. (102 mln złotych). Przez dwa lata (2008-2009) przygotowano niezbędną dokumentację, pozwolenia administracyjne, uzgodnienia z samorządami oraz finansowanie projektów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej