Darmowa wycieczka do Czarnobyla! Zwiedź wszystkie zakamarki zony

2013-07-25 16:01
Fortepian w jednym z opuszczonych budynków w Prypec
Autor: brak danych Fortepian w jednym z opuszczonych budynków w Prypeci; uciekając przed skutkami katastrofy w Czarnobylu mieszkańcy zostawili dorobek życia; fot. Timm Suess

Prypeć, opuszczone miasto - legenda. 50 000 mieszkańców musiało opuścić domy, uciekając przed skutkami  katastrofy w Czarnobylu. Jak bezpiecznie można wejść do słynnej strefy? Mamy dla Was coś więcej, niż galerię zdjęć...

Prypeć 3D
W internecie bez trudu znaleźć można zdjęcia z Czarnobyla i Prypeci, niestety wybór kadrów jest ograniczony. Tych, którzy uzależnili się od współczesnej wersji „podróży palcem po mapie” czeka jednak nieprzyjemna niespodzianka – Google Street View nie obejmuje terenu Ukrainy. Trudno więc w pełni wyobrazić sobie wygląd Czarnobyla, nie uda się też spojrzeć na zabudowania elektrowni atomowej z perspektywy przechodnia.

Międzynarodowa organizacja Center Prypyat.com postawiła sobie za cel stworzenie wirtualnej wizualizacji 3D opuszczonego miasta. Portal www.pripyat.com założony został przez przesiedleńców pochodzących z Prypeci i ich rodziny; dziś jest miejscem wymiany informacji na temat sytuacji w strefie, od aktualnego poziomu promieniowania po najnowsze prace związane z budową zabezpieczeń wokół reaktora. Jednym z ambitnych projektów organizacji jest budowa wirtualnego, interaktywnego modelu, pozwalającego na poznawanie miasta z zupełnie nowej perspektywy. Model budowany jest na silniku CryEngine 3, wykorzystywanych w takich grach, jak Crysis czy Sniper: Ghost Warrior 2.

Pomysłodawcy projektu Pripyat 3D dysponują ograniczonymi środkami, proszą internautów o dofinansowanie prac. Tworzenie modelu postępuje więc powoli, ale prace zbliżają się do końca. Prawdopodobnie ukończony materiał zobaczyć będzie można już za kilka miesięcy, część materiału dostępna jest już w sieci – zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu.
Więcej informacji na stronie internetowej www.pripyat.com


Prypeć wita
Autor: brak danych Prypeć - w cieniu Czarnobyla. Fot.Wiktorija Santmatowa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej