Czy rok 2015 zapisze się spektakularnymi inwestycjami? Wybierz swojego faworyta

2015-01-28 13:12
Bulwary nad Wisłą
Autor: RS Architektura Krajobrazu

W  roku 2015 rozpocznie się realizacja nowych inwestycji oraz projektów, będą planowane budżety kolejnych. Ich wspólnym celem jest poprawa funkcjonalności oraz estetyki architektury i przestrzeni publicznej polskich miast. Zostaną też oddane do użytku inwestycje, które miały być zakończone na przełomie 2014/2015, do których niewątpliwie należy budowa II linii metra, czy nadwiślańskich bulwarów. Realizacji których projektów możemy spodziewać się w czasie najbliższych 12 miesięcy?

Transport i przestrzeń publiczna

II linia metra
Jedną z najgłośniejszych i najdroższych nowych inwestycji ostatnich lat jest budowa II linii metra, a właściwie jej centralnego odcinka długości 6 km. Realizacja 7 nowych stacji łączących lewo- i prawobrzeżną Warszawę miała zakończyć się jeszcze w październiku 2013. Generalnym wykonawcą tej inwestycji jest konsorcjum AGP Metro Polska, które tworzą 3 firmy: lider Astaldi, firma GÜLERMAK Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. Termin realizacji opóźnił się m.in. z powodu zalania jednej ze stacji – Centrum Nauki Kopernik. W sierpniu 2012 zamknięty został tunel Wisłostrady z powodu odkrytego na budowie cieku wodnego, co przedłużyło wszystkie prace aż do 14 grudnia 2014 – to miała być ostateczna data oddania nowych stacji do użytku. Niestety i tym razem termin ten przekroczono. Miejmy nadzieję, że już wkrótce zapadnie decyzja o uruchomieniu nowej linii metra. Zwłaszcza, że kolejne projekty związane z metrem czekają.

Bulwary nad Wisłą
Kolejna długo wyczekiwana warszawska inwestycjanadwiślańskie bulwary, miała zostać zrealizowana jeszcze w 2014, jednak budowa przesunęła się o kilka miesięcy. Według aktualnego harmonogramu, na lewym brzegu Wisły wiosną 2015 uruchomiona ma zostać pierwsza część inwestycji. Bulwary o funkcjach rekreacyjnej, komunikacyjnej i reprezentacyjnej mają zajmować przestrzeń od ul. Tamka na Powiślu aż do ul. Boleść na Podzamczu. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia  RS Architektura Krajobrazu. Generalny wykonawca prac to Hydrobudowa Gdańsk.

Prace budowlane odbywają się w dwóch etapach. Pierwszy etap to odcinek od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do ul. Boleść, drugi etap obejmie prace do  mostu Świętokrzyskiego. Szacowane koszty budowy bulwarów to ok. 133 mln złotych. Nowa inwestycja w Warszawie współfinansowana jest z funduszy unijnych. Ratusz ma już w planach kolejną część bulwarów. W połowie 2015 ma zostać ogłoszony konkurs architektoniczny na odcinek od pomnika Syreny do Portu Czerniakowskiego.

Nowe Centrum Łodzi – Dworzec Łódź Fabryczna
NCŁ to duża i ważna inicjatywa, również dobry przykład tego, w jaki sposób powinno się tworzyć przestrzenie publiczne polskich miast. Wprawdzie cała nowa inwestycja Nowego Centrum Łodzi nie zostanie uruchomiona w 2015, ale jeden z jej głównych etapów – Dworzec Łódź Fabryczna, ma zostać oddany do użytku we wrześniu. To tylko jeden z 50. projektów w ramach NCŁ, inwestycji wartej około 4,4 mld zł. Inne projekty to m. in biurowiec Brama Miasta, rewitalizacja budynków EC-1 Wschód i Zachód czy Centrum Multimedialne przy ul. Moniuszki.


Obiekty związane z kulturą i rozrywką:

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
MCK to inwestycja, której budowa rozpoczęła się już dawno, bo w listopadzie 2011. Początkowo ustalono, że zakończenie budowy nastąpi w maju 2013, a następnie z końcem roku 2014. Budowa jednak wciąż trwa. Obecnie przy obiekcie pracuje aż 450 osób. Kompleks będzie mieścił salę wielofunkcyjną na 15 tys. osób, zespół sal konferencyjnych i audytorium wraz z zapleczem. Powierzchnia całkowita to niemal 39 tys m2. Nowa inwestycja MCK pochłonie ponad 320 tys. zł. Już na marzec 2015 zaplanowano wielką inaugurację – Intel Extreme Masters 2015, a wydarzenie to odbędzie się jeszcze przed oficjalnym oddaniem budynku do użytku. Projektantami MCK w Katowicach są JEMS Architekci. Pierwszym generalnym wykonawcą inwestycji była firma Polimex-Mostostal, jednak po zerwaniu umowy  we wrześniu 2012 został nim  Warbud

Narodowe Forum Muzyki
Kolejna śląska inwestycja, która pojawi się na mapie polski w 2015 to Narodowe Forum Muzyki. Ten obiekt również borykał się z problemami na budowie. Pierwsze plany sugerowały, że inwetsycja będzie gotowa wiosną 2013. Niestety, w październiku 2012 generalny wykonawca Mostostal Warszawa wypowiedział umowę.
Gmach Narodowego Forum Muzyki zlokalizowany jest na Placu Wolności, tuż obok Opery Wrocławskiej. Powierzchnia obiektu to ponad 48 tys m2. Inwestorem jest firma Wrocławskie Inwestycje. Projekt stworzyła Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates. Koszt całkowity nowej inwestycji to ok. 350 mln zł., z czego 144 mln pochodzą z dofinansowania. Planowane zakończenie budowy i oddanie obiektu do użytku – IV kwartał 2015. Nowego wykonawcę wybrano pod koniec maja 2013. Budowę prowadzi aktualnie konsorcjum firm Inter-System i Energomontaż Rzeszów SA.

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Latem 2015 w Lublinie przy ul. Skłodowskiej Curie i ul. Grottgera pojawi się Centrum Spotkania Kultur. Rozpoczęcie budowy miało miejsce w kwietniu 2013. W obiekcie znajdzie się wielofunkcyjna sala widowiskowa, mediateka, kino, sale kameralne, ekspozycyjne i konferencyjne, zagospodarowany zostanie również dach, który zostanie obsadzony zielnenią. Za projekt odpowiada Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne. Generalnym wykonawcą tego przedsięwzięcia jest firma Budimex. Inwestycja o powierzchni użytkowej 26 500 m2 kosztować będzie 220 mln zł.

Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach w Toruniu
Obiekt powstaje obok średniowiecznego zespołu miejskiego, wpisanego do Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Koszt jego budowy  to ok. 158 mln zł .Za projekt architektoniczny odpowiada Fernando Menisa, natomiast inwestorem jest Urząd Miasta Toruń. Obiekt wyposażony będzie m. in. w salę z widownią na 880 miejsc, scenę z przestrzenią dla orkiestry oraz scenę plenerową na 300 osób. Suma powierzchni to 22 tys. m2. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm Acciona Infraestructuras i Mostostal Warszawa. Na oddanie obiektu do użytku poczekamy prawdopodobnie do lipca 2015.

Wieżowce i biurowce:

Warsaw Spire
Wieżowiec Warsaw Spire to szczególna inwestycja. Ten najwyższy biurowiec w Polsce (i jeden z najwyższych w Europie) zraelizowany zostanie prawdopodobnie jeszcze w 2015. Budowa rozpoczęła się w 2011.Obiekt znajduje się na warszawskiej Woli przy placu Europejskim. Warsaw Spire to właściwie kompleks budynków, który tworzą wysoka na 220 metrów wieża oraz dwa 55-metrowe budynki boczne. Powierzchnia użytkowa biurowca to 60 tys. m2. Warsaw Spire otrzymał certyfikat jakości BREEAM Excellent.
Inwestorem  i generalnym wykonawcą Warsaw Spire jest firma Ghelamco Polska. Za projekt architektoniczny odpowiedzialne jest biuro Jaspers & Eyers Partners, we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt. Inne firmy wykonawcze związane z obiektem to m. in. Monting – wykonawca robót konstrukcyjnych, Pekabud – wykonawca robót murowych, a także Schindler Polska dostawca wind i schodów ruchomych.

Park Rozwoju na Mokotowie
Kolejnym interesującym przykładem inwestycji biurowych roku 2015 jest Park Rozwoju w Warszawie przy ul. Konstruktorskiej. Autorem projektu jest pracowania JEMS Architekci. Obiekt będzie miał 32 tys. m2 powierzchni biurowej klasy A, przeznaczonej pod wynajem. Za roboty budowlane odpowiedzialnajest firma Fabet Konstrukcje, a za montaż elewacji firma Opeus. Inwestorem jest  Echo Investments.


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej